Merengő Fórum

Fanfic fanatikusok gyülekezőhelye
Pontos idő: 2024 március 28 (csütörtök), 10:36

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 462 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2012 január 02 (hétfő), 14:13 
Offline
Szárnybontogató
Avatar

Csatlakozott: 2006 június 21 (szerda), 15:55
Hozzászólások: 124
Tartózkodási hely: UK
sziasztok :)

bocsi, hogy bepofátlankodom, de nagyon jó ez a téma, érdekeseket írtok, jókat mosolygok rajta - pláne a hasonlóságokon :)

hmm, a mostani regényem elég rendhagyó módon indult útnak; már évek óta tudom, hogy akarok egy saját regényt a karakteremmel, úgyhogy kisebb-nagyobb szünetekkel folyton agyaltam rajta... tele voltam ötletekkel, jelenetképekkel, "nagy" gondolatokkal (a történet tanulságairól), de egy ideig nem is írtam le őket, csak magamat szórakoztattam velük a fejemben. (sajna emiatt egy csomó feledésbe is merült, pedig ... áh. :D) mostanra viszont a ház minden pontján van egy papírfecni, füzet az ötleteimmel, és a gépemen is szerteszéjjel hever mindenféle vázlat, jegyzet meg kép :D

egy éve kezdtem bele az írásába, akkor legalább 10 különböző történetkezdetet gyártottam, de egyik sem tetszett/tetszik :D akkor még saját világban játszódott volna a sztori, de aztán újraolvastam a HP-t, és nagy lelkesedésemben úgy döntöttem, utoljára írok egy hosszabb lélegzetű fanfictiont, amiben igyekszem minden kedvenc elememet "összegyűjteni". vicces, mert így, a HP-fandomban, azonnal megtaláltam a megfelelő kezdést...

alapvetően a saját karakterem életéből indítottam a történetet - amin legalább öt éve, kisebb-nagyobb ingadozásokkal, de lelkesen dolgozom -, nem volt se kezdő, se zárómondatom, csak több alapgondolatom - most ezek lettek a történet főbb cselekményszálai és központi kérdései :) azóta meg össze-vissza dolgozom rajta, legalább hat későbbi jelenet és/vagy fejezet van megírva :D sokszor van, hogy elakadok a soronkövetkező résszel, viszont egy későbbin kattog az agyam... szóval olyankor inkább azt írom meg, amihez érzem az ihletet :D

a többi írásom viszont tényleg a pillanat szüleménye: egyszer csak kipattant egy ötlet a fejemből, és végig se gondoltam, csak írni kezdtem. menet közben pedig jöttek az újabb meg újabb jelenetek, és csak az utolsó néhány fejezetre jöttem rá, hogy hova is tartok velük. (hát igen, amint látszik, én sem vagyok képes a tömörségre...) úgyhogy legalább olyan izgalmas volt őket megírni, mint amikor más történetét olvasom :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2012 január 02 (hétfő), 12:37 
Offline
Könyvmoly
Avatar

Csatlakozott: 2011 június 09 (csütörtök), 17:46
Hozzászólások: 984
Tartózkodási hely: A Föld Pusztaságán, valahol Westeros környékén, a Roxfot kastélyában, Stiles szobája mellett.
Sziasztok! :)

Mellons, teljesen igazad van, ha sorba megy az ember tényleg könnyen elvesznek a jó ötletek. Nekem jó pár már el is veszett emiatt, úgyhogy megfogadtam, hogy legközelebb, ha valami eszembe jut egyből leírom, csak utána meg nem volt időm az írásra, csak most volt megint egy kis időm erre így szünetben. Most meg az van, hogy tudom azt is, ami a most következő fejezetbe lesz, meg azt, ami kettővel arrébb. :D Ilyen se volt még!
Én az egyik történetemnél azt csinálom, hogy ha beugrik nekem valami, akkor azt egyből beírom abba a fejezetbe, de persze az ötletemnek csak egy kis részletét, és a kibővített verzióját meg leírom. Ha meg csak az a kis részlet ugrik be nekem, akkor meg mikor odaérek az alapján könnyen ki fogom tudni bővíteni. :D Ezért alakult úgy ki, hogy a fiú álmai a jövőt mutatják. xD Először csak szimplán rémálmokat akartam írni, de az ihletáradatnak köszönhetően ez lett belőle. :lol:


Susane, az ötleteket én is mindig fel szoktam írni, de miután már minden ötletemet leírtam, általában sokat vacillálok azon, hogy most hogyan is álljak neki. Én legelőször a történet rövid leírását írom le, de utána mindig elakadok... legalábbis a legtöbbször nem jut eszembe az első mondat. Persze olyan is volt, hogy egyből beugrott a kezdés, de ilyen ritkán van.
Az OOC karakterrel semmi bajom nincs, legalábbis ha jól meg van írva a történet. Nekem is van egy OOC-s történetem, szóval... Harry mardekáros vonásai, hát igen, én is szeretek ilyen történeteket olvasni. Írni még nem írtam ilyet, de ki tudja, lehet egyszer én is fogok egyet. ;) Ha már a karaktereknél tartunk; ki milyennek képzeli el az új generációt? És ebből a generációból hogy lehet meghatározni a határt OOC és még nem OOC között? Hiszen a könyvben nem sok szó esett róluk, épp hogy csak bemutatta őket nekünk Rowling.


Luna, nem, nem te vagy az egyetlen. :) Nekem is volt már olyan, hogy egyből a vége jutott eszembe a történetnek. Sőt, olyan is, hogy tudtam az elejét és a végét, a közepe meg a homályba veszett. :lol: És természetesen ezzel együtt a cselekményszál is. xD

_________________
Kép

"I have stood at the very edge. I have looked into the abyss. If I'd have taken one more step, I would have fallen.
But no matter how far I ran away from God, he was still waiting ahead."
(Penny Dreadful)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2012 január 02 (hétfő), 11:25 
Offline
Billentyűzetgyilkos
Avatar

Csatlakozott: 2007 július 31 (kedd), 13:56
Hozzászólások: 6753
Tartózkodási hely: Neverland
Susie Lupin írta:
Most azt próbálom ki, hogy először csak a meglévő jeleneteket írom meg a történetből, aztán próbálom őket összekötni... Kicsit furcsán hangzik nekem is, de kísérletezek :D És reménykedem, hogy lesz is belőle valami.


Én mindig így írok. Megszületik az ötlet, elkezdem írni az első oldalakat, rendesen az elejéről. Eljutok valameddig, mondjuk négy-öt oldalig, aztán nyomok jó pár üres sort, és felirkálom azokat a jeleneteket, amiket már kitaláltam és tudom, hogy valahová be kell majd építenem őket. Néhány napig, akár hétig csak ezeket jegyzem fel - ezt az egész módszert én egyébként azért csinálom, mert különben nagyon jó gondolataim elvesznének, ha görcsösen tartanám magam a sima történetvezetéshez -, aztán ismét elkezdek az elejéről írni. Akkor már folyamatosan építem be a helyükre a jeleneteket, és persze támadnak új ötleteket is, vagy kibővítek ezt-azt. Nekem csak így működik, mivel van, hogy egy apró dolog is elég nagy változást eszközöl a sztorimban. Épp ezért, sosem tudom egyiknek sem előre a végét. Írom, és kilyukadok valahová. Jó ideig képtelen voltam novellát írni, mert túl bonyolultak lettek az elképzeléseim, és nem fért el az egész egy hosszabb novellában. Mondjuk, azóta sincs rövid novellám. XD

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2012 január 02 (hétfő), 1:45 
Offline
Írópalánta
Avatar

Csatlakozott: 2011 december 13 (kedd), 0:39
Hozzászólások: 206
Tartózkodási hely: Általában Debrecen
:D Ismerős, Luna Black, így is jártam már. Bár nekem ez valahogy úgy van, hogy kitaláltam egy karaktert, és az ő jelenetei ott vannak a fejemben, de... hát, neki még nincs igazából története. ^^

_________________
"Ha most ember lennék, akkor egyszerűen csak vállat vonnék. Ez olyan szívás." (Nagini)

KépKép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2012 január 02 (hétfő), 0:33 
Offline
Billentyűzetgyilkos
Avatar

Csatlakozott: 2009 május 07 (csütörtök), 15:52
Hozzászólások: 6108
Tartózkodási hely: amottan
Én vagyok az egyetlen, akinek mindig az utolsó mondat jut eszébe először? :D Aztán ehhez kell valamilyen történetet kanyarítanom, ami hol sikerül, hol nem. Általában ott szokott megakadni a dolog, hogy van egy-két jó jelenetem, sőt, a fejemben/jegyzetben készen van egy fél regény, de még mindig hiányzik a sztori lényege, maga a cselekményszál. Ennél idegesítőbb érzés a világon nincs. És így mennek sorra a veszendőbe a szerintem egész jó ötleteim...

_________________
"self care is drinking sixteen glasses of champagne and setting off a chain of events that comes to a head with you getting engaged to your celebrity athlete boyfriend in spain."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2012 január 01 (vasárnap), 23:56 
Offline
Írópalánta
Avatar

Csatlakozott: 2011 december 13 (kedd), 0:39
Hozzászólások: 206
Tartózkodási hely: Általában Debrecen
:-D Sziasztok!

Nagyon jó ötlet volt ez a topic!

Huh... a kezdéssel nekem nem nagyon szokott gondom lenni. Úgy értem engem mindig frusztrál az üres papír - függetlenül attól, hogy mit írok, lehet az esszé, fanfiction vagy saját történet -, ezért mindig írok egy prológust, amiben összefoglalom az ötletet. Így már nem kell később azzal vacakolni, hogy milyen ajánlót írjak a történet elé, ráadásul már nem üres a lap, így rendesen tudom folytatni/kezdeni a történeteket. Csak egy regénynél nem működött ez a módszer, az egyik saját történetemnél, amihez egyszerűen nem tudok bevezetést írni, ezért még mindig csak 50 oldal jegyzetem van XD. Gyakran szoktam párbeszéddel vagy a szereplők belső monológjával indítani a történeteimet.

Hm... szereplőhűség... ez szerintem egy érdekes kérdés. Olvastam már remek OOC történeteket, és nagyon szívesen írok ilyeneket, bár igyekszek olyan jellemvonásokat kihangsúlyozni, ami "benne van a pakliban" (nem tudok ellenállni annak, hogy Harry mardekáros énjét hozzam elő, na...). :mrgreen:

_________________
"Ha most ember lennék, akkor egyszerűen csak vállat vonnék. Ez olyan szívás." (Nagini)

KépKép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2012 január 01 (vasárnap), 22:49 
Offline
Fanfic-faló
Avatar

Csatlakozott: 2009 október 19 (hétfő), 16:41
Hozzászólások: 2484
Tartózkodási hely: valahol északon
Először ennél a ficemnél is fejezetről fejezetre akartam haladni, de máshogy alakult. :D

Azért én is próbálok karakterhű lenni~ Viszont izgalmas a szereplők a határait feszegetni ;)

_________________
Jafnan er hálfsögð saga, ef einn segir.
Mal einen Kreis
Wiener Kaiserschmarrn
Itt is megtalálsz: Tumblr, AO3


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2012 január 01 (vasárnap), 22:31 
Offline
Fanfic-faló
Avatar

Csatlakozott: 2010 április 15 (csütörtök), 18:37
Hozzászólások: 2351
Tartózkodási hely: máshol
Saszta, nálam a kezdés abszolút helyzetfüggő :) van, amikor beugrik egy mondat, mint Susie-nak, aztán rögtön továbbgondolom, milyen jó oda ez vagy az, és így elég gyorsan össze tudom kötni a cselekményt a bevezetéssel. Aztán van, amikor abszolút semmi, de semmi ötetem sincs, ilyenkor kivárom, míg eszembe jut valami frappáns :D

Én most így a szünetben álltam rá arra, hogy este hallgatok zenét, mikor már mindenki lefeküdt és koromsötét van. A szövegről mindig asszociálok erre-arra, aztán amit használhatónak ítélek, azt felírom egy füzetbe. Akadályozó tényező, hogy sötétben nem tudok írni, világosban viszont nem jutnak eszembe jó gondolatok :D (Fordult már elő, hogy akkor épp nem fogott a toll, és egy fél mondatot a toll karcolásából kellett kisilabizálnom reggel...)

amúgy szerintem is jó az ötlet :)

_________________
"szavak belső zúzódása"

(villányi lászló: időközben)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2012 január 01 (vasárnap), 22:26 
Offline
Könyvmoly
Avatar

Csatlakozott: 2011 június 09 (csütörtök), 17:46
Hozzászólások: 984
Tartózkodási hely: A Föld Pusztaságán, valahol Westeros környékén, a Roxfot kastélyában, Stiles szobája mellett.
Susie, az jó, ha beugranak kezdőmondatok, nekem ritkán fordul ez elő.

Huhh, az fura egy megoldás. :D Én fejezetről-fejezetre megyek, és - hacsak nem tudom már végig, hogy mi lesz - a végén majd csak kialakul, hogy mi mindent kell átélnie szegény főszereplőnek. xD Persze útközben mindig van egy két ötletem, azokat felírom, és valahogy beleszövöm őket a történetembe. :)


Én igyekszek karakterhű lenni, bárkiről is legyen szó a HP Univerzumában. Persze ez nem mindig jön össze. :-P

Igen Susie, engem mindig lefekvés előtt kap el az ihlet. :D Tegnap is hajnali négykor jött rám az írhatnék, pedig akkor készültem lefeküdni. Végül negyed hatkor jutottam el az ágyig. xD Igen, valószínűleg azért van az, hogy ilyenkor jön az ihletáradat, mert csend van és nyugalom. ;)

_________________
Kép

"I have stood at the very edge. I have looked into the abyss. If I'd have taken one more step, I would have fallen.
But no matter how far I ran away from God, he was still waiting ahead."
(Penny Dreadful)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2012 január 01 (vasárnap), 22:10 
Offline
Fanfic-faló
Avatar

Csatlakozott: 2009 október 19 (hétfő), 16:41
Hozzászólások: 2484
Tartózkodási hely: valahol északon
De jó ez az új topic, tetszik :)

Nálam a novelláknál általában beugranak kezdőmondatok. Mondjuk olvasok valamit, és arról vagy csak úgy magától, de általában pont akkor, mikor lefeküdnék aludni... :g

Most azt próbálom ki, hogy először csak a meglévő jeleneteket írom meg a történetből, aztán próbálom őket összekötni... Kicsit furcsán hangzik nekem is, de kísérletezek :D És reménykedem, hogy lesz is belőle valami.

A szereplőkre hajlamos vagyok ráerőltetni azt, amit én akarok, biztos nagyon szidnak érte egy másik univerzumban :D

Amúgy rátok is az éjszaka közepén szokott jönni az írhatnék? xD Mert velem igen gyakran előfordult. Biztos azért, mert olyankor van teljes csönd a házban.

_________________
Jafnan er hálfsögð saga, ef einn segir.
Mal einen Kreis
Wiener Kaiserschmarrn
Itt is megtalálsz: Tumblr, AO3


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2012 január 01 (vasárnap), 21:58 
Offline
Könyvmoly
Avatar

Csatlakozott: 2011 június 09 (csütörtök), 17:46
Hozzászólások: 984
Tartózkodási hely: A Föld Pusztaságán, valahol Westeros környékén, a Roxfot kastélyában, Stiles szobája mellett.
Asha, de jó, hogy megnyílt ez a topic! :) Máris felavatom, ha szabad. :D

Jól mondod, tényleg rengeteget lehet tanulni más íróktól.

Az én kérdésem az lenne, hogy ki miként indít el egy történetet? Ugyanis nekem rendszerint a kezdéssel akadnak problémáim...

_________________
Kép

"I have stood at the very edge. I have looked into the abyss. If I'd have taken one more step, I would have fallen.
But no matter how far I ran away from God, he was still waiting ahead."
(Penny Dreadful)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2012 január 01 (vasárnap), 21:48 
Offline
Ó-nagy-admin "on stage"
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 30 (csütörtök), 19:12
Hozzászólások: 2122
Tartózkodási hely: *eltévedt*
Avagy a "kulisszatitkos topic": kérdések, eszmecserék magáról az írásról. ^^

Ki hogyan ír, miből kap ihletet, hogy áll neki egy történetnek vagy épp hogyan fejezi be, hogyan bánik a szereplőivel, hogyan alakítja a cselekményszálat... Hiszen mindenki másképp csinálja, egymástól pedig rengeteget lehet tanulni.

Szóval... Ti hogyan dolgoztok? :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 462 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség