Merengő Fórum

Fanfic fanatikusok gyülekezőhelye
Pontos idő: 2024 március 29 (péntek), 11:42

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 462 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2017 augusztus 07 (hétfő), 12:21 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
TDB írta:
Szerintem úgy, ahogy hallod. Mi, magyarok, angol kollégáinkkal ellentétben (kb) minden szót úgy írunk le, ahogy hallunk. Harry Potter-beli példa rá Fleur Delacour akcentusa, vagy Mundungus Fletcher... beszéde? Ő is Errinek nevezte Harryt, stb... Vagy Stan Shunpike-nak, a Kóbor Grimbusz kalauzának, is így oldották meg a beszédét :)) Lehet, hogy teljesen értelmetlen, amit mondok, de lehet, hogy segít. :D

Ez jó ötlet :) Csak annyi vele a gondom, hogyha valamelyik szereplő 'a' hangja inkább közel áll az 'á'-hoz akkor is írjam át mindig, nem nehezíti meg az olvasást?
Már bocsánat hogy ennyire kötekedő vagyok, tényleg köszönöm :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2017 augusztus 06 (vasárnap), 13:02 
Offline
Könyvmoly
Avatar

Csatlakozott: 2017 június 28 (szerda), 15:01
Hozzászólások: 829
Tartózkodási hely: Crystal Cow
Sybill Dumbledore 02 írta:
Sziasztok! :)

Segítségre lenne szükségem :oops: A szereplőim közül kettő nem 'standard' magyart beszél, de nem tudom hogyan ábrázoljam a nyílt 'a'-kat amik leginkább a 'å' hangra hasonlítanak, vagy a zárt 'e'-ket (ë?) Mégsem cserélhetek ki minden 'a'-t 'á'-ra, vagy de?

Más szóval, szerintetek hogyan kell tájszólást írni? ;;)


Szerintem úgy, ahogy hallod. Mi, magyarok, angol kollégáinkkal ellentétben (kb) minden szót úgy írunk le, ahogy hallunk. Harry Potter-beli példa rá Fleur Delacour akcentusa, vagy Mundungus Fletcher... beszéde? Ő is Errinek nevezte Harryt, stb... Vagy Stan Shunpike-nak, a Kóbor Grimbusz kalauzának, is így oldották meg a beszédét :)) Lehet, hogy teljesen értelmetlen, amit mondok, de lehet, hogy segít. :D

_________________
#Ittjártam


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2017 augusztus 05 (szombat), 22:45 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
Sziasztok! :)

Segítségre lenne szükségem :oops: A szereplőim közül kettő nem 'standard' magyart beszél, de nem tudom hogyan ábrázoljam a nyílt 'a'-kat amik leginkább a 'å' hangra hasonlítanak, vagy a zárt 'e'-ket (ë?) Mégsem cserélhetek ki minden 'a'-t 'á'-ra, vagy de?

Más szóval, szerintetek hogyan kell tájszólást írni? ;;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2017 április 02 (vasárnap), 9:00 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2015 március 16 (hétfő), 22:52
Hozzászólások: 554
Tartózkodási hely: Uppsala
Tigi írta:
Merilwen írta:
Tigi írta:

És váltogatnám a balra-jobbra zárást, ahogy a normál Facebook-üzenetek is kinéznek.

!!! Zseni vagy, köszi! Ez hiányzott! :beee:

Igazán nincs mit, örülök, hogy segíthettem :D

_________________
„Nagyon figyelj, mert a világot teszed is azzá, aminek látod.” (Vavyan Fable)
SZBMK (Szivárvány-Bárányok és Merengősök Kommandója) :beee:
KSZVSZT (Karácsonyi Szántási Vállalat – Szivárvány-bárányon és Traktoron) xmas


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2017 április 01 (szombat), 19:59 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 19 (csütörtök), 19:32
Hozzászólások: 582
Tartózkodási hely: Piros kanapé
Merilwen írta:
Tigi írta:

És váltogatnám a balra-jobbra zárást, ahogy a normál Facebook-üzenetek is kinéznek.

!!! Zseni vagy, köszi! Ez hiányzott! :beee:

_________________
Ficblog, Facebook, Twitter, Blog


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2017 április 01 (szombat), 19:38 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2015 március 16 (hétfő), 22:52
Hozzászólások: 554
Tartózkodási hely: Uppsala
Tigi írta:

Hasonló esetben én dőlt betűt használnék, esetleg idézőjelet is. És váltogatnám a balra-jobbra zárást, ahogy a normál Facebook-üzenetek is kinéznek.

Persze nem tudom, neked ez tetszik-e, én így csinálnám :) Remélem, segítettem valamicskét.

_________________
„Nagyon figyelj, mert a világot teszed is azzá, aminek látod.” (Vavyan Fable)
SZBMK (Szivárvány-Bárányok és Merengősök Kommandója) :beee:
KSZVSZT (Karácsonyi Szántási Vállalat – Szivárvány-bárányon és Traktoron) xmas


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2017 április 01 (szombat), 19:04 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 19 (csütörtök), 19:32
Hozzászólások: 582
Tartózkodási hely: Piros kanapé
Sziasztok!

Szerintetek a FB-os chatbeszélgetésnek mi a civilizált, nyelvtanilag, szerkesztésileg és úgy egyáltalán elfogadott megjelenítése?

Nem arra gondolok, hogy a helyesírása milyen legyen, mert egy valósághű beszélgetésben a felek nyilván nem úgy írnak, ahogy a párbeszédeket leírjuk, hanem kisbetűkkel, írásjelek nélkül stb., és ezt képes is vagyok reprodukálni, hanem arra, hogy ti hogy formáznátok meg Wordben a dolgot.

Sima gondolatjeles párbeszédként nem szeretném, mert az összeolvadna a rendes párbeszéddel. Eredetileg arra gondoltam, hogy lehetne szép lekerekített sarkú szövegdobozokba írni a beszélgetést, de az kb. semmivel sem kompatibilis a Wordön kívül.

Ha tudtok olyan regényt mondani, amiben láttatok ilyet, esetleg képet linkelni/fotót küldeni, vagy úgy általánosságban felvilágosítani, hogy mi a szokás, azt megköszönném. :xx:

szerk.:
E/1-es a történet, tehát a nevek kiírása külön formázás nélkül sztem fura lenne, de nem tudom

_________________
Ficblog, Facebook, Twitter, Blog


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 20 (kedd), 22:32 
Offline
Billentyűzetgyilkos
Avatar

Csatlakozott: 2009 július 14 (kedd), 22:24
Hozzászólások: 6248
bojoe írta:
nem csak sortörés miatt? tehát az előtte lévő sorban lévő szöveget kívánta (esetleg rosszul) folytatni az író, a merengő pedig új sorba lökte, de a szóközt otthagyta?

de hogy nem mondok hülyeséget, bármely wordben elküldött történetemet meg lehet nézni. (pl KÜ, v kihívás)

Nem, egyértelmű, hogy ott volt egy enter, és szándékosan kezdte új sorba (akár bekezdésbe) a szerző, nem az oldal vágta le a sor végén a szöveget.

Elhiszem ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 20 (kedd), 22:06 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2010 május 26 (szerda), 9:03
Hozzászólások: 526
Tartózkodási hely: munkahely, ritkán otthon
Elyes írta:
Fura egyébként, mert van amikor meg ott hagyja a szóközt a nyitó gondolatjel előtt. Tudom, mert van akinek szóltam emiatt. Tudjátok, guminyulak... xgreen


nem csak sortörés miatt? tehát az előtte lévő sorban lévő szöveget kívánta (esetleg rosszul) folytatni az író, a merengő pedig új sorba lökte, de a szóközt otthagyta?

de hogy nem mondok hülyeséget, bármely wordben elküldött történetemet meg lehet nézni. (pl KÜ, v kihívás)

_________________
üdv, b


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 20 (kedd), 22:03 
Offline
Billentyűzetgyilkos
Avatar

Csatlakozott: 2009 július 14 (kedd), 22:24
Hozzászólások: 6248
Fura egyébként, mert van amikor meg ott hagyja a szóközt a nyitó gondolatjel előtt. Tudom, mert van akinek szóltam emiatt. Tudjátok, guminyulak... xgreen


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 20 (kedd), 21:42 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2010 május 26 (szerda), 9:03
Hozzászólások: 526
Tartózkodási hely: munkahely, ritkán otthon
senkit nem akartam megbántani a helyesírást érzékenyen szemlélők között, pláne nem gondoltam személy szerint senkire.

én mindig is így írtam a párbeszédet

− blabla

nem pedig

− blabla

tehát hagyok ki egy szóközt a gondolatjel előtt. persze, lehet, h a merengő automat javítja a feltöltést. passz, sosem néztem, mert nem szólt senki. de most megnézem.

– Vigyél a Brassói Hét Sárkányba! –


szerkesztés!


bojoe írta:

– Vigyél a Brassói Hét Sárkányba! –

akkor a merengő javítja. :) no, most már ezt is tudom... :)



nna, a feltöltött, nem szerkesztet linknél nem gondolatjelet rak. :) és itt sem látszik, hogy én hagyok szóközt a gondolatjel előtt. szal a fórum is javítja a bakim. :)

_________________
üdv, b


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára bojoe 2016 december 20 (kedd), 21:48-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 20 (kedd), 19:56 
Offline
Szárnybontogató
Avatar

Csatlakozott: 2014 június 04 (szerda), 11:32
Hozzászólások: 120
Köszönöm a gondolatjeles tanácsokat, sajnos nem Wordben írok, de majd megnézem, a billentyűzettel tudok-e valamit tenni. Igaz, eléggé analfabéta vagyok hozzá, de hátha... :)

Azért örülök, hogy ilyen jó kis hasznos beszélgetés alakult ki a felvetésemből :)

_________________
"Valaha döntésképtelen voltam, ma már nem vagyok biztos benne."

"Hova tűnnek a szavak, amiket kiradírozunk?"


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 20 (kedd), 16:24 
Offline
Billentyűzetgyilkos
Avatar

Csatlakozott: 2009 július 14 (kedd), 22:24
Hozzászólások: 6248
Ritsu Tonks írta:
bojoe írta:
hát, akkor én világ életemben rosszul írtam. és a 4 év alatt egy admin sem tette szóvá. :) de még a helyesírásnácikommentelők sem, akik egy vesszőhibába is belekötnek. :) pedig pár ezer (sztem már millió) szónyi szöveget felcsaptam az oldalra. :)
Bocsi a közbekotyogásért, de átfutottam a sztorijaid, mert kíváncsi voltam arra, tényleg hibásak-e a párbeszédeid. Nem azok, ne aggódj. :)

Igazad van, Ritsu. Random belekattintottam néhány fejezetbe a két Gántffy Balázsban, bojoe, átfutottam az MMORPGt és a Kifordítva c. történetet, és mindegyiknél jók a párbeszédek. Így nem tudom, milyen hibára gondolsz. Helyesen gondolatjelet használsz, nem kötőjelet, van szóköz, ahol kell, nincs, ahol nem kell, a központozás is rendben van...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 20 (kedd), 15:37 
Offline
Könyvmoly
Avatar

Csatlakozott: 2014 december 27 (szombat), 13:18
Hozzászólások: 1270
Tartózkodási hely: A szikla szélén állok
bojoe írta:
hát, akkor én világ életemben rosszul írtam. és a 4 év alatt egy admin sem tette szóvá. :) de még a helyesírásnácikommentelők sem, akik egy vesszőhibába is belekötnek. :) pedig pár ezer (sztem már millió) szónyi szöveget felcsaptam az oldalra. :)


Bocsi a közbekotyogásért, de átfutottam a sztorijaid, mert kíváncsi voltam arra, tényleg hibásak-e a párbeszédeid. Nem azok, ne aggódj. :) A gondolatjelek azok gondolatjelek, a szerkesztésük pedig korrekt, legalábbis én úgy láttam. :D Noha nem vagyok admin, csak KK-s, és a "helyesírásnácikommentelők" szóra felkaptam a fejem. x:D (Ha meg esetleg nem erre gondoltál, én meg feleslegesen bepoffoltam, akkor szólj rám nyugodtam XD Ha meg esetleg elnéztem, és emiatt kotyogtam közbe feleslegesen, azért is sorry :roll: )

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 20 (kedd), 13:49 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2010 május 26 (szerda), 9:03
Hozzászólások: 526
Tartózkodási hely: munkahely, ritkán otthon
Elyes írta:
Merengőn gondolatjel - szóköz - szöveg



hát, akkor én világ életemben rosszul írtam. és a 4 év alatt egy admin sem tette szóvá. :) de még a helyesírásnácikommentelők sem, akik egy vesszőhibába is belekötnek. :) pedig pár ezer (sztem már millió) szónyi szöveget felcsaptam az oldalra. :)

a behúzásoknál meg már annyi verziót láttam, h fogalmam sincs, melyik a helyes. van, ahol minden új szakasz bekezdésénél, van, ahol csak sorkihagyásos szakasznál, van, ahol csak fejezet elején, van, ahol minden enteres szakaszzárást követő szakaszt, kivéve a fejezet kezdő szakaszát....

_________________
üdv, b


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 20 (kedd), 11:54 
Offline
Billentyűzetgyilkos
Avatar

Csatlakozott: 2009 július 14 (kedd), 22:24
Hozzászólások: 6248
Merengőn gondolatjel - szóköz - szöveg

− Végül is egyszer élünk.

vagy

gondolatjel - szóköz - szöveg - szóköz - gondolatjel - szóköz - szöveg

− Végül is egyszer élünk − sóhajtott fel Jack Sparrow kapitány.

Nyomtatásban ugyanez működik a behúzással, de nálunk a rendszer nem tudja lekezelni a tabot, behúzást, ezért van anélkül.

A word alapbeállításként csak akkor módosítja automatikusan a kötőjelet gondolatjelre, ha előtte-utána van szóköz, ezért látjuk azt sokszor, hogy a sor elején kötőjel marad (ami néha nem is kötőjel, hanem felsorolásjel; gyakorlatilag ugyanaz a méret, technikailag két külön funkciója van), később viszont (...élünk − sóhajtott fel Jack Sparrow...) már gondolatjel szerepel. A sor elején nem szabad szóközt hagyni, így viszont nem változik automatikusan gondolatjellé. Az írók nagy része pedig nem foglalkozik ezzel, és azt hibásan kötőjelként hagyja. Az esetek többségében a gondolatjel elé-után mindig kell szóközt tenni, de néhol, például, ahogy írtam fentebb, a sor elején, amikor kezded a párbeszédet, akkor nem, illetve egy másik példa, ha a záró gondolatjel után vesszőt kell tenni (ilyenkor a vessző mögé kerül a szóköz):

− Nos, Neo, a kék kapszulát választod − azzal Morpheus kinyitotta a bal markát −, vagy a pirosat?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 20 (kedd), 11:40 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2010 május 26 (szerda), 9:03
Hozzászólások: 526
Tartózkodási hely: munkahely, ritkán otthon
amúgy mi a szabályos párbeszéd leírás formailag?

szóköz - gondolatjel - szóköz - szöveg

gondolatjel - szóköz - szöveg

behúzás (tab) - szóköz - gondolatjel - szóköz - szöveg

behúzás - gondolatjel...

stb.

én simán megírom a szöveget, majd a tördeletlen szöveg (ami párbeszéd lesz) elé bekopizom a szóköz-gondolatjel-szóközt végig, és kész.
a többi gondolatjelet a word automatikusan csinálja.

_________________
üdv, b


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 19 (hétfő), 18:34 
Offline
Könyvmoly
Avatar

Csatlakozott: 2014 december 27 (szombat), 13:18
Hozzászólások: 1270
Tartózkodási hely: A szikla szélén állok
Elyes írta:
Ó, ez még eszembe se jutott (pedig infó érettségire kívülről-belülről meg kellett tanulnom a Wordöt is, és most, hogy így mondod, rémlik is, hogy van ilyen funkció benne), de lopom az ötletet! :yes:


Okés, azért írtam le, hogy hátha hasznára válik valakinek az infó. :D

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 19 (hétfő), 15:52 
Offline
Billentyűzetgyilkos
Avatar

Csatlakozott: 2009 július 14 (kedd), 22:24
Hozzászólások: 6248
Ritsu Tonks írta:
Ennél már csak az egyszerűbb, ha billentyűparancsot adsz meg a gondolatjel szimbólumnak, és azt leütve már meg is kapod, nem kell csereberélni. :) Nekem eleve német billentyűzetű a laposom, úgy van magyarra állítva, és nincs külön gondolatjel, hanem én állítgattam be. x:D

Ó, ez még eszembe se jutott (pedig infó érettségire kívülről-belülről meg kellett tanulnom a Wordöt is, és most, hogy így mondod, rémlik is, hogy van ilyen funkció benne), de lopom az ötletet! :yes:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 19 (hétfő), 12:16 
Offline
Könyvmoly
Avatar

Csatlakozott: 2014 december 27 (szombat), 13:18
Hozzászólások: 1270
Tartózkodási hely: A szikla szélén állok
Elyes írta:
Kokapu írta:
én tableten írok, és ezen nincs gondolatjel, csak rövid vonal

Ha Wordben dolgozol, a szimbólumok közül tudsz beszúrni. Én az egyszerűség kedvéért úgy szoktam csinálni, hogy miután elkészült az adott fejezet/novella, a végén a "Csere" opcióval kicserélem a kötőjeleket gondolatjelre, ahol kell, így elég egyszer végigkattingatni, nem kell nekem kikeresgélni a kötőjeleket, megteszi helyettem a program :)


Ennél már csak az egyszerűbb, ha billentyűparancsot adsz meg a gondolatjel szimbólumnak, és azt leütve már meg is kapod, nem kell csereberélni. :) Nekem eleve német billentyűzetű a laposom, úgy van magyarra állítva, és nincs külön gondolatjel, hanem én állítgattam be. x:D

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 19 (hétfő), 11:00 
Offline
Billentyűzetgyilkos
Avatar

Csatlakozott: 2009 július 14 (kedd), 22:24
Hozzászólások: 6248
Kokapu írta:
én tableten írok, és ezen nincs gondolatjel, csak rövid vonal

Ha Wordben dolgozol, a szimbólumok közül tudsz beszúrni. Én az egyszerűség kedvéért úgy szoktam csinálni, hogy miután elkészült az adott fejezet/novella, a végén a "Csere" opcióval kicserélem a kötőjeleket gondolatjelre, ahol kell, így elég egyszer végigkattingatni, nem kell nekem kikeresgélni a kötőjeleket, megteszi helyettem a program :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 19 (hétfő), 0:53 
Offline
Szárnybontogató
Avatar

Csatlakozott: 2014 június 04 (szerda), 11:32
Hozzászólások: 120
Hűha, most már értem! Ezentúl akkor jobban oda kell figyelnem, hogy bőven meglegyen a szavak száma.

Köszönöm a segítséget!

_________________
"Valaha döntésképtelen voltam, ma már nem vagyok biztos benne."

"Hova tűnnek a szavak, amiket kiradírozunk?"


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 16 (péntek), 23:58 
Offline
Ó-nagy-admin "on stage"
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 12 (vasárnap), 18:58
Hozzászólások: 3363
Tartózkodási hely: kb. é.sz. 47° k.h. 16°31'
Hiriajuu írta:
Kokapu írta:
A Word a kötőjelet is szónak számolja, de a gondolatjelet nem, úgy tudom.


Ezt megerősíthetem. Ha utólag, egyszerre cserélem le a kötőjeleket gondolatjelre egy-egy írásomban, mindig jócskán lecsökken a szószám.

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 16 (péntek), 23:51 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2010 január 18 (hétfő), 20:14
Hozzászólások: 1888
Tartózkodási hely: Veszprém
Kokapu írta:
Lehet, hogy nem ebbe a topikba kellene írnom, de talán leginkább ide illik.

Szóval furcsa dolgot vettem ma észre. Amikor elküldtem a bétámnak a Word doksit az aktuális fejezettel, nekem 2116 szót írt ki, viszont amikor visszaküldte, csak 1980-at. És nem azért, mert kihúzott volna belőle ilyen sokat, mert csak egy-két szót cserélt fel, helyesírás javított, de nem húzott ki. Amit még ő szokott megcsinálni, az az, hogy én tableten írok, és ezen nincs gondolatjel, csak rövid vonal, és mivel én később sem tudom ezt javítani, ezt ő szokta.
De vajon mit számol az én gépem szónak? És egyáltalán, akkor melyik a helyes? A 2116 vagy az 1980?


A Word a kötőjelet is szónak számolja, de a gondolatjelet nem, úgy tudom. (Nincs Wordöm, szóval ne vegyetek mérget rá. :D) Ezért változik a szószám. De egyébként kb. számlálónként változik az eredmény. Meri számlálója meg főleg trükkös, ugye. :D De egyébként az 1980 helyesebb szerintem.

_________________
“ I think a lot about killing myself, not like a point on a map but rather like a glowing exit sign at a show that's never been quite bad enough to make me want to leave. See, when I'm up I don't kill myself because, holy shit, there's so much left to do! When I'm down I don't kill myself because then the sadness would be over, and the sadness is my old paint under the new. ”
― Neil Hilborn, The Future

Főleg itt: AO3. Továbbá: Facebook, twitter, Flight Rising, Íróbarlang Discord.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 december 16 (péntek), 23:12 
Offline
Szárnybontogató
Avatar

Csatlakozott: 2014 június 04 (szerda), 11:32
Hozzászólások: 120
Lehet, hogy nem ebbe a topikba kellene írnom, de talán leginkább ide illik.

Szóval furcsa dolgot vettem ma észre. Amikor elküldtem a bétámnak a Word doksit az aktuális fejezettel, nekem 2116 szót írt ki, viszont amikor visszaküldte, csak 1980-at. És nem azért, mert kihúzott volna belőle ilyen sokat, mert csak egy-két szót cserélt fel, helyesírás javított, de nem húzott ki. Amit még ő szokott megcsinálni, az az, hogy én tableten írok, és ezen nincs gondolatjel, csak rövid vonal, és mivel én később sem tudom ezt javítani, ezt ő szokta.
De vajon mit számol az én gépem szónak? És egyáltalán, akkor melyik a helyes? A 2116 vagy az 1980?

_________________
"Valaha döntésképtelen voltam, ma már nem vagyok biztos benne."

"Hova tűnnek a szavak, amiket kiradírozunk?"


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 november 05 (szombat), 14:33 
Offline
Írópalánta
Avatar

Csatlakozott: 2016 január 09 (szombat), 16:12
Hozzászólások: 199
Tartózkodási hely: konyha
Köszönöm szépen a válaszokat! :)

_________________
Kép
Teddy Lupin fanatikus
Üres kritika-vadász

Fanfic:Nextgen
Egyebek:Tumblr


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 november 05 (szombat), 11:09 
Offline
Szárnybontogató
Avatar

Csatlakozott: 2014 június 04 (szerda), 11:32
Hozzászólások: 120
http://tarisznya.com/anglia/iskolai-szunetek-angliaban/

Őszi szünet van az angol iskolarendszerben is, tavaly meg is szívtuk, mert éppen akkor voltunk Londonban (nekem is van egy iskolás gyerekem), és a Természettudományi múzeumot direkt hétfőre hagytuk, gondolván akkor nincsenek olyan sokan, mint hétvégén, viszont akkor kezdődött náluk is a szünet, úgyhogy kb. többen voltak.

Ez persze nem jelenti azt, hogy a Roxfortban is van szünet, és azt sem, hogy ha van, akkor hazautaznak olyankor.

_________________
"Valaha döntésképtelen voltam, ma már nem vagyok biztos benne."

"Hova tűnnek a szavak, amiket kiradírozunk?"


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 november 05 (szombat), 0:30 
Offline
Ó-nagy-admin "on stage"
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 12 (vasárnap), 18:58
Hozzászólások: 3363
Tartózkodási hely: kb. é.sz. 47° k.h. 16°31'
Szerintem ez volt az egyetlen eset. A harrypotter.wikia szerint a diákok döntik el, hazamennek-e húsvétra vagy maradnak (órák ugye nincsenek), de ez valószínűleg csak következtetés Ginny esetéből.

Talán a lehetőség mindig is megvolt a hazautazásra, csak nem éltek vele a diákok (legalábbis akiket látunk, azok nem), mert nem érné meg olyan rövid időre hazamenni, és úgyis közeledik az év vége meg a vizsgák.
V. uralma alatt viszont Weasleyék talán kihasználták a lehetőséget, hogy a szünetre hivatkozva hazahívhatják (és aztán otthon tarthatják) Ginnyt.

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 november 04 (péntek), 23:38 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2010 január 18 (hétfő), 20:14
Hozzászólások: 1888
Tartózkodási hely: Veszprém
Hát akkor nem tudom. :D Mármint ezen kívül volt valaha említve hogy haza lehet/szokás menni? Nem zárnám ki, hogy ez csak hiba a mátrixban, vagy más szabályrendszer Voldi alatt, vagy nemtom. :D

_________________
“ I think a lot about killing myself, not like a point on a map but rather like a glowing exit sign at a show that's never been quite bad enough to make me want to leave. See, when I'm up I don't kill myself because, holy shit, there's so much left to do! When I'm down I don't kill myself because then the sadness would be over, and the sadness is my old paint under the new. ”
― Neil Hilborn, The Future

Főleg itt: AO3. Továbbá: Facebook, twitter, Flight Rising, Íróbarlang Discord.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 november 04 (péntek), 22:52 
Offline
Ó-nagy-admin "on stage"
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 12 (vasárnap), 18:58
Hozzászólások: 3363
Tartózkodási hely: kb. é.sz. 47° k.h. 16°31'
Ginny viszont hazament tavasszal a hetes kötetben, mert Neville azt mondta, húsvét után ő se jött vissza az iskolába.

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 november 04 (péntek), 21:34 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2010 január 18 (hétfő), 20:14
Hozzászólások: 1888
Tartózkodási hely: Veszprém
A téli szünet hazautazós meg a nyári nyilván, őszi egyáltalán nincs, a tavaszi, azaz a húsvéti suliban maradós. Múltkor kellett nekem is, utánanéztem. :)

_________________
“ I think a lot about killing myself, not like a point on a map but rather like a glowing exit sign at a show that's never been quite bad enough to make me want to leave. See, when I'm up I don't kill myself because, holy shit, there's so much left to do! When I'm down I don't kill myself because then the sadness would be over, and the sadness is my old paint under the new. ”
― Neil Hilborn, The Future

Főleg itt: AO3. Továbbá: Facebook, twitter, Flight Rising, Íróbarlang Discord.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 november 04 (péntek), 21:21 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 szeptember 20 (szombat), 20:10
Hozzászólások: 563
Emlékeim szerint csak téli és tavaszi volt, de lehet, tévedek.
Az ebéd meg szerintem úgy lehet, hogy ki van jelölve egy fix időintervallum, amikor lehetőséged van enni.

_________________
:pbunny:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 november 04 (péntek), 21:18 
Offline
Írópalánta
Avatar

Csatlakozott: 2016 január 09 (szombat), 16:12
Hozzászólások: 199
Tartózkodási hely: konyha
Halihó!

Két rendkívüli kérdésem lenne ( :D )
1) Az étkezések a Roxfortban pontosan hogy zajlanak? Mármint nem a nagy vacsorák, meg a reggelik, azokról van leírás bőven, de nem rémlik, hogy az ebéd például egy konkrét időpontban van-e, mondjuk egy félórás ebédszünetben, vagy mindenki megy, amikor akar/tud? Erről van valami emléke bárkinek, hogy meg lett-e említve? :)
2) Van őszi illetve tavaszi szünet? Nem vagyok jártas az angol iskolarendszerben, de kétségeim támadtak, mintha ott se lenne (bevallom, keveset foglalkozok a témával :D ).

Ha valaki tud bármi infót, annak örülnék! ;;)

_________________
Kép
Teddy Lupin fanatikus
Üres kritika-vadász

Fanfic:Nextgen
Egyebek:Tumblr


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 november 02 (szerda), 17:30 
Offline
Billentyűzetgyilkos
Avatar

Csatlakozott: 2009 július 14 (kedd), 22:24
Hozzászólások: 6248
Ami meg eszembe jutott, Katja, ami logikailag szinten ezt tamasztana ala, h ugye kisebb korban gyakori az onkentelen varazslas, es a Roxfortban, legalabbis az elejen, az alapokban azt tanitjak nekik, hogyan tudjak kordaban tartani a varazserejuket, igy butasag lenne akar a roxforti levellel egyidejuleg figyelmeztetni oket a torvenyre, mert akkor meg, tanitas nelkul fogalmuk sem lenne, hogyan keruljek el a baleseteket.

Este jovok, Hiriajuu! :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 november 02 (szerda), 16:20 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2010 január 18 (hétfő), 20:14
Hozzászólások: 1888
Tartózkodási hely: Veszprém
Elyes írta:
Nem tudom, mi a hivatalos infó erről, de az első kötetben, még mikor a vonaton utaznak először a Roxfortba, Ron megpróbálja sárgává változtatni Makeszt, ami ugye nem megy neki, mert az ikrek szokás szerint megviccelték :D , viszont ott Hermione megjegyzi, hogy valószínűleg a varázsszavak nem stimmelnek, mert neki minden varázslat működött, amit otthon kipróbált (értelemszerűen varázspálcával). Ez alapján én úgy gondolom, hogy miután megérkeznek a Roxfortba, onnantól kezdve él :)

A NaNóval kapcs: ha végre oda jutok, becsatlakozom én is a chatszobába, úgyis lenne majd egy kérdésem :-P


Igen, amúgy, leginkább én is így kalkulálnám, de persze ez az egész kiskorú-varázslás meg nyomjeles szabályozás szvsz ezer sebből vérzik eleve.

Gyere, Ely, én a fél életemet ott élem :D

_________________
“ I think a lot about killing myself, not like a point on a map but rather like a glowing exit sign at a show that's never been quite bad enough to make me want to leave. See, when I'm up I don't kill myself because, holy shit, there's so much left to do! When I'm down I don't kill myself because then the sadness would be over, and the sadness is my old paint under the new. ”
― Neil Hilborn, The Future

Főleg itt: AO3. Továbbá: Facebook, twitter, Flight Rising, Íróbarlang Discord.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 november 02 (szerda), 16:18 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 10 (kedd), 15:07
Hozzászólások: 655
Tartózkodási hely: Tamási
Köszi Elyes! :xx: Én is hasonlóképpen okoskodtam, de nem voltam benne biztos.

_________________
Félszárnyú angyalok vagyunk mindannyian, ezért csak akkor tudunk repülni, ha a másikat átöleljük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 november 02 (szerda), 15:51 
Offline
Billentyűzetgyilkos
Avatar

Csatlakozott: 2009 július 14 (kedd), 22:24
Hozzászólások: 6248
Katja írta:
Ahoy!

Egy kérdésem lenne és nem tudom, hol lehetne feltenni, ide érzőnek éreztem a leginkább.

A kiskorúak bűbáj gyakorlását korlátozó törvényről lenne szó. Mikortól érvényes? A varázspálca megvásárlásától? Vagy már a roxforti levél megérkezésekor? Esetleg csak a tanév kezdésétől?

Előre is köszi a választ. :)

Nem tudom, mi a hivatalos infó erről, de az első kötetben, még mikor a vonaton utaznak először a Roxfortba, Ron megpróbálja sárgává változtatni Makeszt, ami ugye nem megy neki, mert az ikrek szokás szerint megviccelték :D , viszont ott Hermione megjegyzi, hogy valószínűleg a varázsszavak nem stimmelnek, mert neki minden varázslat működött, amit otthon kipróbált (értelemszerűen varázspálcával). Ez alapján én úgy gondolom, hogy miután megérkeznek a Roxfortba, onnantól kezdve él :)

A NaNóval kapcs: ha végre oda jutok, becsatlakozom én is a chatszobába, úgyis lenne majd egy kérdésem :-P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 november 02 (szerda), 15:34 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 10 (kedd), 15:07
Hozzászólások: 655
Tartózkodási hely: Tamási
Ahoy!

Egy kérdésem lenne és nem tudom, hol lehetne feltenni, ide érzőnek éreztem a leginkább.

A kiskorúak bűbáj gyakorlását korlátozó törvényről lenne szó. Mikortól érvényes? A varázspálca megvásárlásától? Vagy már a roxforti levél megérkezésekor? Esetleg csak a tanév kezdésétől?

Előre is köszi a választ. :)

_________________
Félszárnyú angyalok vagyunk mindannyian, ezért csak akkor tudunk repülni, ha a másikat átöleljük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 október 25 (kedd), 22:05 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2010 január 18 (hétfő), 20:14
Hozzászólások: 1888
Tartózkodási hely: Veszprém
Bucky Barnes írta:
Szia, Hiri!

Akad egy kifejezetten meriseknek topic a nanós fórumon, szóval ott is tudsz ismerkedni/ismerősöket keresni! ;)

Ha eddig nem tetted, vedd fel home regionnak a magyart (Europe :: Hungary), a fórumon kívül chatszoba is vár, inspiráló és aktív közösségre számíthatsz, illetve ha pesti vagy, akkor rengeteg találkozóra egész novemberben :) Várunk szeretettel :)


Hallali halihóóóó. Éppen most ismerkedek a fórummal, a régióm már be van állítva üggyesen okkosan, a találkozókat veszprémiként ugyan buktam, de azt túlélem. :D Majd érzem a csít cseten keresztül meg fórumon. :D

_________________
“ I think a lot about killing myself, not like a point on a map but rather like a glowing exit sign at a show that's never been quite bad enough to make me want to leave. See, when I'm up I don't kill myself because, holy shit, there's so much left to do! When I'm down I don't kill myself because then the sadness would be over, and the sadness is my old paint under the new. ”
― Neil Hilborn, The Future

Főleg itt: AO3. Továbbá: Facebook, twitter, Flight Rising, Íróbarlang Discord.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 október 25 (kedd), 21:34 
Offline
Tollforgató
Avatar

Csatlakozott: 2016 szeptember 21 (szerda), 18:18
Hozzászólások: 318
Tartózkodási hely: MCU főleg
Hiriajuu írta:
NaNoWriMoban gondolkodok idén (vagyis már egy ideje gondolkodok, most már elég fix xD), beszéltük is már másik topikokban, de most konkrétan társaságra vadászni jöttem. Nem tudom, van-e még errefelé akárki, aki próbálkozna, de ha igen, péeles rikoltson, mert úgy azért mégis viccesebb, ha van kivel együtt szenvedni, hogy mennyire nem megy. :D

Szia, Hiri!

Akad egy kifejezetten meriseknek topic a nanós fórumon, szóval ott is tudsz ismerkedni/ismerősöket keresni! ;)

Ha eddig nem tetted, vedd fel home regionnak a magyart (Europe :: Hungary), a fórumon kívül chatszoba is vár, inspiráló és aktív közösségre számíthatsz, illetve ha pesti vagy, akkor rengeteg találkozóra egész novemberben :) Várunk szeretettel :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 október 25 (kedd), 20:54 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2010 január 18 (hétfő), 20:14
Hozzászólások: 1888
Tartózkodási hely: Veszprém
Bekérdezem itt, mert ide viszonylag relevánsnak érzem. :D

NaNoWriMoban gondolkodok idén (vagyis már egy ideje gondolkodok, most már elég fix xD), beszéltük is már másik topikokban, de most konkrétan társaságra vadászni jöttem. Nem tudom, van-e még errefelé akárki, aki próbálkozna, de ha igen, péeles rikoltson, mert úgy azért mégis viccesebb, ha van kivel együtt szenvedni, hogy mennyire nem megy. :D

Én speciel fanficcel csinálom, sőt, rettenet lázadó módjára megkezdettel és nem újjal, mert elfér a motiváció meg az az ötvenezer szó (meg mert az original terv nem készült el időben), de igazából bárki sorstársnak örülnék, akinek legalább a nevét ismerem innen. Meg aki esetleg nem először csinálja, és a lelki támogatás mellett technikait is tudna nyújtani. xD

_________________
“ I think a lot about killing myself, not like a point on a map but rather like a glowing exit sign at a show that's never been quite bad enough to make me want to leave. See, when I'm up I don't kill myself because, holy shit, there's so much left to do! When I'm down I don't kill myself because then the sadness would be over, and the sadness is my old paint under the new. ”
― Neil Hilborn, The Future

Főleg itt: AO3. Továbbá: Facebook, twitter, Flight Rising, Íróbarlang Discord.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 szeptember 11 (vasárnap), 20:38 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Bojoe, semmi vészeset nem írtak, csak azt, amivel én is egyet tudtam érteni, hogy szép, de unalmas (illetve a másik zsűritagnak tetszett). És egy tizenhat éves kislány valóban retekfos írásáról beszélünk. Semmi nem történt. Egyébként meg pl most az egyik legjobb barátom nyert Aranymosáson, és ne tudjátok meg, hányan hozták kapcsolatba már könyvmolyos szerkesztőkkel, kérdezték hogy volt-e írósuliban meg a többi. Pedig semmit nem csinált, csak beküldte az írását, és nyert. De, aki nem bírja a kririkát, ne akarja kiadatni magát. Mert nem csak pályázatokon fröcsögnek az írásodra, hanem a dicsőséges kiadás után is, sőt, akkor a legjobban.

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 szeptember 11 (vasárnap), 19:04 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2010 május 26 (szerda), 9:03
Hozzászólások: 526
Tartózkodási hely: munkahely, ritkán otthon
Luthien Lovemagic írta:

Az Aranymosáson született hozzászólások a műveknél szerintem egyáltalán nem durvák.


itt konkrétan nem a zsűrire gondoltam, hanem az olvasókra. főleg, aki méltánytalannak érzi, hogy x mű kiadásra kerül, míg az általa favorizált nem. de összességében amikor az olvasók értékelik a másikét, no, én sikeresen kattoltam olyanba, ahol ment a másik kemény... hát, szubjektív megítélése. :-P
aranymosás esetében nekem a lebonyolítás az kicsit olyan... erősen szubjektív. pl a vörös vonal esete... vagy a saját palánták nyomása ugyebár (tapasztalatom nincs, csak az olvasók véleményéből szűrtem ki, nem akarok senkit sarazni!!!). dehát a kiadó dönti el, mi az, ami számára kiadható, és adja hozzá a nevét. és elvileg nem választhat rosszul, mert bizonyára ha nem tudná eladni a piacon, akkor nem működne.

ahol a zsűrit kicsit keménynek érzem (néha), az pl a preyer. elvileg oda olyanokat tesznek fel, amik olvasásra méltónak tartanak, de ezek bírálói kritikái meglehetősen velősek. és itt nem csak az él jelenik meg, hanem a rövidség is. legalábbis, ami kikerül a honlapra. ennek fényében el tudom képzelni, hogy mit kaphatnak azok, akik nemhogy kiadásra nem méltatnak, de online megjelenésre sem. vagy éppen hogy semmilyen kritikát nem kapnak? nemtom.

Gigi685 írta:
Preyeren csak tizenhadmadik lettem,


szal, milyen a kritika? én egyszer kritizáltam csak egy xy művet, és a poén az volt, h szöges ellentéte volt a véleményem a bírálóével. én pl azt méltattam, amit a bíráló oltott, és azt nehezményeztem, amit a bíráló pozitívan kiemelt. :) végül az illető különdíjas lett.:)

_________________
üdv, b


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 szeptember 11 (vasárnap), 11:40 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 13 (hétfő), 0:13
Hozzászólások: 1515
Tartózkodási hely: Szeged
bojoe írta:
én úgy vettem észre, pl az aranymosás, és más novellás-kiadós, antológiába gyűjtős pályázatok esetében a bírálók kőkemények. noha erősen szubjektív, de néha nagyon alázó is.
igaz, ezek a bírálók a való életben is kritikusok, felsőoktatásban dolgozó oktatók, könyvkiadók lektorai, stb.
és amikor olvasom a kritikáikat, engem kicsit szíven ütnek. néha kifejezetten megalázó (pl. tucatermék, összecsapott, stb. szavakkal illetik).
és egyébként a hsz-ek is eléggé nyersek.
és ami leginkább szíven üt, az az, hogy sokszor ki is pakolják a pontozást. névvel címmel, stb. és mikor a bírálóktól a max összpontszámnak a harmadát sem látod a neved mellett, az azért üt.

igaz, az igazság odaát van, illetve ennek az éremnek is két oldala van. ha vki pályázatot ad be, akkor ne számítson baráti jaj, de jó volt folytasd hsz-re. csak teszem azt, ha ki akarod magad próbálni élesben, az első ilyen stílusú, megalázó kritika szarul esik. és talán egy életre elveszi a kedved az írástól. igaz, akit ez visszatántorít, talán nincs is helye az iparban. viszont az is tény, hogy motiválhat is. talán az írás is olyan, mint a sport. ha nem te vagy a legjobb, akkor le kell nyelned a békát.
és ezek a magasszintű bírálók is így vannak. ha nem bírod a gyűrődést, hagyd abba, és kész.

pont tegnap beszélgettem egy költővel. ő úgy látja, hogy az a tökéletes versed, amit te magad annak látsz. érdekes hozzáállás, és mindenképpen van benne igazság.

na, jól eldumcsiztam magammal... :-P


Az Aranymosáson született hozzászólások a műveknél szerintem egyáltalán nem durvák. Próbálkozz Kézirat éjen, na, ott személyesen, szemből pofába leveszi a 3-4 tagú zsűri az ember fiáról, lányáról a keresztvizet a novellája kapcsán, nem kertelnek, őszintén megmondják a hibákat. Természetesen a mű előnyeit is. Sőt, rögzítheted, amit mondanak, és kielemezheted a véleményt később, otthon magadnak. Egyszer voltam, nagy élmény, bár engem fele arányban dicsértek, fele arányban nem, szóval annyira nem szedtek szét. De volt, akit nagyon. Érdemes legalább egyszer ezt kipróbálni. :)

_________________
Blog, Stories of LL, Facebook, Twitter, Moly


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 szeptember 10 (szombat), 20:03 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Szerintem az, hogy "összecsapott", azért még nem a kritizálás legdurvábbika, az ilyesmi valóban látszik, és nem lehet szebben mondani. Van az a típusú kritika, ami tényleg bántó tud lenni, de főleg komoly pályázatokra ez nem jellemző, mert bántani egy random írót szakmaiatlan. Elmondani az őszinte véleményedet konstruktív. Legalábbis az esetek túlnyomó többségében iszonyatosan az.
Nyilván mindenki vállon veregetést akar, de aki csak azt tudja elfogadni, az valóban ne menjen pályázatozni. Igaz, más módja az érvényesülésnek nem nagyon van.
Egyébként egy pályázat alapján még nem nagyon lehet megítélni magadat, de ha mondjuk három-négy alkalommal a pontok felét se kapod meg, már lehet látni, hogy eszerint egy iksz fős mezőnyből annyira nem tudsz kiemelkedni (szerencsétlen ezt kifejezetten tegezve megfogalmaznom, de általános alanyra értem), akkor még egy kicsit gyúrni kellene. Sok esetben egyébként az, hogy olyat írsz, ami biztosan nyomot hagy a zsűribeny, félsiker, amíg hiába vagy akármilyen kraftos író, ha besimul a sztorid a többi közé, nem rangsorolnak majd annyira előkelően.

De nem hiszek abban, hogy a pályázatoktól félni kell. Biztos ezerszer leírtam már, de nekem óriási lökést adott az összes, amin eddig részt vettem; a Magyar Agyar megosztott első hely után kiemelték a történemet, kaptam egy csomó kritikát, és hatalmas pozitív löket volt, az Imagine Kupán fél ponttal lettem harmadik, és a zsűri annyira sajnált, hogy többen írtak nekem, aztán elmentem Imagine talira, és most már az oldal egyik adminisztrátora vagyok, és nem mellesleg két éve a legjobb barátaim, akikkel minden nap beszélek. Az Új Galaxis pályázatnak hála pedig augusztusban kiadták a novellámat, felkerült velem egy interjú a Facebook oldalukra, és egy csomó tapasztalattal gazdagabb lettem. Preyeren csak tizenhadmadik lettem, és meg is érdemeltem, de összességében minden pályázat, amin indultam, hozzám tett valamit, és azért nem vagyok akkora alfaíró, hogy ez olyan egyedi és megismételhetetlen dolog legyen.
Ha valami nem megy elsőre, újra kell próbálni.

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 szeptember 10 (szombat), 18:54 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2010 május 26 (szerda), 9:03
Hozzászólások: 526
Tartózkodási hely: munkahely, ritkán otthon
bojoe írta:
adott már be vki külsős kiadóhoz pályázaton keresztül munkát?
mik a tapasztalatok?
aki ide ír originalt, az ír máshova, pályázatra is?
ott mik a tapasztalatok? mennyire más az olvasótábor, mennyire másabbak a hsz-ek?


én úgy vettem észre, pl az aranymosás, és más novellás-kiadós, antológiába gyűjtős pályázatok esetében a bírálók kőkemények. noha erősen szubjektív, de néha nagyon alázó is.
igaz, ezek a bírálók a való életben is kritikusok, felsőoktatásban dolgozó oktatók, könyvkiadók lektorai, stb.
és amikor olvasom a kritikáikat, engem kicsit szíven ütnek. néha kifejezetten megalázó (pl. tucatermék, összecsapott, stb. szavakkal illetik).
és egyébként a hsz-ek is eléggé nyersek.
és ami leginkább szíven üt, az az, hogy sokszor ki is pakolják a pontozást. névvel címmel, stb. és mikor a bírálóktól a max összpontszámnak a harmadát sem látod a neved mellett, az azért üt.

igaz, az igazság odaát van, illetve ennek az éremnek is két oldala van. ha vki pályázatot ad be, akkor ne számítson baráti jaj, de jó volt folytasd hsz-re. csak teszem azt, ha ki akarod magad próbálni élesben, az első ilyen stílusú, megalázó kritika szarul esik. és talán egy életre elveszi a kedved az írástól. igaz, akit ez visszatántorít, talán nincs is helye az iparban. viszont az is tény, hogy motiválhat is. talán az írás is olyan, mint a sport. ha nem te vagy a legjobb, akkor le kell nyelned a békát.
és ezek a magasszintű bírálók is így vannak. ha nem bírod a gyűrődést, hagyd abba, és kész.

pont tegnap beszélgettem egy költővel. ő úgy látja, hogy az a tökéletes versed, amit te magad annak látsz. érdekes hozzáállás, és mindenképpen van benne igazság.

na, jól eldumcsiztam magammal... :-P

_________________
üdv, b


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 szeptember 10 (szombat), 11:50 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Mondjuk a Szürkeötven részemről az a könyv, ami persze, hogy szörnyűszörnyű, de a lelkes és egyoldalú negatív kampány sokkal többet hozott neki, mint akármi más. Ha nem lenne annyira könnyű csoportosan felháborodni valamin, és ettől jól érezni magunkat (ami azért érdekes jelenség, mert egy csomó ember a könyv vagy a film ismerete nélkül teszi, és valóban marha jó érzés, ebben semmi rossz nincs), egy iksz kategóriás zs-könyv maradt volna, ami rossznak rossz persze, de senkit nem érdekel. Kíváncsi vagyok ennek a pszichológiájára, hogy milyen résbe talált bele, mert a reklám nem minden azért. :D
Jó, mondjuk én csak a filmet láttam.

Lány a vonaton film trailerét néztük a moziban, és odasúgtam az anyukámnak mellettem (igen, a szüleiddel mozizni nagy buli), aki olvasta a könyvet, hogy ha elsőre kitalálom a nagy csavart ez alapján a másfél perc alapján, én ebbe nem kezdek bele. Elsőre kitaláltam.

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 szeptember 10 (szombat), 11:44 
Offline
Szárnybontogató
Avatar

Csatlakozott: 2014 június 04 (szerda), 11:32
Hozzászólások: 120
Andro írta:
Kokapu írta:
Ha jól tudom, A szürke ötven árnyalata pedig egy Twilight fanficnek indult (Ana/Bella, Cristian/Edward).

Ok, hogy az mennyire lett király, az erősen kétséges számomra, bár valószínűleg ott a fordítás csak rontott rajta, szóval ki tudja (az újra fordított verziót nem olvastam).


Én olvastam angolul. Borzalmas! Tele helyesírási hibákkal volt fenn anno FF.net-en. Ugyanígy adták ki később könyvben is. Hogy mennyire király? Semennyire, egy... nincsenek rá szavak. Azért lett sikeres, mert agyon lett reklámozva.



Így ahogy írod, csak én nem akartam ennyire erősen fogalmazni :-D.
Egyébként most így vagyok a Lány a vonaton c. könyvvel is. Maga az alapötlet jó, ki lehetett volna belőle hozni egy szuper krimit, viszont eléggé középszerű lett. Pl, ha csak azt nézem, hogy három nő szemszögéből olvashatjuk a történetet, de semmi különbség nincs közöttük. Fogalmam sincs miért vannak érte annyian oda.
Viszont Emily Blunttal lehet, hogy a belőle készült film jobb lesz.

_________________
"Valaha döntésképtelen voltam, ma már nem vagyok biztos benne."

"Hova tűnnek a szavak, amiket kiradírozunk?"


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 szeptember 10 (szombat), 9:29 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2010 július 28 (szerda), 21:59
Hozzászólások: 1899
Tartózkodási hely: Valahol online
Kokapu írta:
bojoe írta:
és a harmadik: név nélkül, ismertek olyat, aki ficcel kezdte, sikeres volt a merengőn/bárhol máshol, és aztán kiment a való világba? ti hogy látjátok, hogy állta meg a helyét? mennyire volt sikeres kiadásban, ill. más pályázatokban? van különbség a magyar és más nemzetek esetei között? (most nem a szürke ötven árnyalatára gondolok)



Aki nekem rögtön eszembe jutott, Spirit Bliss, akinek én a Twilight ficeit olvastam, és nagyon szerettem. Neki a Könyvmolyképzőnél most fog megjelenni a 7. könyve.

Aztán akiről még tudok, az Heteira, akitől szintén olvastam pár HP ficet, neki is van már három könyve.

Hogy mennyire lehet ebből megélni, azt nem tudom, és bevallom még a saját könyveiket nem olvastam, de úgy tűnik, végül is nem lehetetlen vállalkozás.


Saját tapasztalatom nincs, szerintem nem is lesz :lol:


Szerintem csak az írásból itthon nem lehet megélni. Amellé kell egy másodállás is. Ez sajnos nem az USA, ahol a befutott írók milliókat keresnek. Ez Magyarország. A legtöbb ismert magyar írónak is van egy másik foglalkozása, amiből megél, mivel hiába vagy sikeres, a könyvek eladásából marha keveset kapsz. Eleve kap a kiadó (ők fölözik le a haszon nagy részét), a lektor, a könyvesbolt, a szállítók, meg mindenki, aki részt vesz ebben az egészben. Az írók viszont nem kapnak valami sokat, ha jól tudom. Plusz csak X számú eladott példány után fizetnek valamit. Nem könnyű, de nem lehetetlen, csak marha sok könyvet kell eladni hozzá.


mod. szerk.


Kokapu írta:
Ha jól tudom, A szürke ötven árnyalata pedig egy Twilight fanficnek indult (Ana/Bella, Cristian/Edward).

Ok, hogy az mennyire lett király, az erősen kétséges számomra, bár valószínűleg ott a fordítás csak rontott rajta, szóval ki tudja (az újra fordított verziót nem olvastam).


Én olvastam angolul. Borzalmas! Tele helyesírási hibákkal volt fenn anno FF.net-en. Ugyanígy adták ki később könyvben is. Hogy mennyire király? Semennyire, egy... nincsenek rá szavak. Azért lett sikeres, mert agyon lett reklámozva.

_________________
"Az Idő megsértődött, amiért elütöttem, és megállt"

"Love is the most powerful magic of all."

"Every magic comes with a price."

Kép

Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 szeptember 08 (csütörtök), 15:32 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Kharex admin Mazsin, feltöltött Merengőre is, és pont most nyerte meg az Aranymosást, ahogyan Kae is, szóval igen, lehetséges az álom. :D Plusz volt egy interjú, Varga Beával, ha jól emlékszem, amiben mondta is, hogy előnyt jelent, ha valakinek volt pályafutása ilyesmi oldalakon, mert a nagyobbakról ők is tudnak.

Meg, személyes vélemény, hogy amiatt az iksz állandó olvasód miatt még nem valószínű, hogy annyira kelleni fogsz a kiadóknak, de az, hogy úgymond egy "minipiacon"belül fel tudod hívni magadra a figyelmet, akár egy Snangerrel vagy valamivel, már nem jelent rosszat. :D

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 462 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség