Merengő Fórum

Fanfic fanatikusok gyülekezőhelye
Pontos idő: 2024 március 28 (csütörtök), 10:48

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 424 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő

Ha egy ficben valami nagyon nem tetszik (vagy úgy amblokk az egész), megírod a véleményed?
Dehogyis! Éééén? Ki vagyok én, hogy mást kritizáljak? :-/ 4%  4%  [ 12 ]
Jó, hogy! Beolvasok az illetőnek. Hogy merte ilyen sz*rral rabolni az időmet? 1%  1%  [ 2 ]
Max. nem bejelentkezve, álnéven... A végén még ő is lehúzza az én írásaimat! 1%  1%  [ 4 ]
Igen, de csak nagyon tapintatosan és finoman. 47%  47%  [ 155 ]
Igen, de inkább e-mailben. Nem akarom mindenki előtt nagyon lehúzni... 3%  3%  [ 9 ]
Persze, hogy megírom neki. Keményen és őszintén, abból tanul! 13%  13%  [ 42 ]
Még nem találkoztam olyan ficcel, ami ne tetszett volna... :-P 4%  4%  [ 12 ]
Nem, nem írok semmit, csak nem olvasom tovább. 29%  29%  [ 95 ]
Szavazatok száma : 331
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 augusztus 01 (péntek), 23:04 
Offline
Zöldfülű
Avatar

Csatlakozott: 2014 június 09 (hétfő), 11:34
Hozzászólások: 38
Tartózkodási hely: Twitter, Perselus karjaiban <3
Aminek semmi értelme :)) Én is láttam ilyet , és a sok jó kritika után nem volt szívem odabiggyeszteni, hogy "figyelj jó az ötlet de írd újra mert a megfogalmazás ... enyhén szólva gyenge " :( Kár a történetért pedig.

_________________
Kép
:x The :x Bravest :x Man :x I :x Ever :x Knew :x


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 július 27 (vasárnap), 12:40 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Xäwyer írta:
Negatív kritikák: ezenbelül van kétféle kritika, az értelme, építő és a bántó semmire nem jó. Ha egy mű nem jó, akkor szerintem úgy kéne kritikát írni, hogy részletesen leírni azokat a pontokat, ahol kell javítania, valahogy nem bántó hangsúlyban. (én általában mindig leírom benne ami tetszik azt se hagyom ki, csak hogy ne döngöljem a földbe szegényt.). A "szia nekem ez nem tetszik" "ez sz.r" ezek nem jó kritikák, semmi értelmük nincsen, nem segít az író fejlődésében. Amikor még próbálkoztam írogatással, az ilyeneket egyszerűen nem vettem figyelembe. (Csak az építő jellegű negatív kritikát voltam hajlandó figyelembe venni :-P ) Az, hogy esetleg az író nem jól fogja fel.... hát az az ő problémája, azon a kritikaíró aki jóindulatúan (mert feltételezzük csakis a legjobbakat :-P ) leírja a gondokat, és hogy min kéne csiszolni nem tud változtatni. Nekem amúgy az a véleményem, ha egy történet rossz, akkor igenis le kell írni építő módon, mert az, hogy agyon dicsérgetik hát az nem jó. Miért? Mert az író nem fog fejlődni, hisz azt hiszi, hogy már tökéletes. (láttam nagyon jó ficcnek induló történetet írói stílus miatt elúszni, és fogtam a fejem, hogy mindenki agyon dicsérte, pedig számomra élvezhetetlenné tette az, ahogy meg volt írva, hiába volt az ötlet nagyon jó. :( nem mertem odaírni a véleményem. :| )


Teljesen egyetértek. Nagyon jó az oldal légköre olyan szempontból, hogy mindenki mindenkit bátorít, nagyon jó hely arra, hogy az ember önbizalmat szerezzen, de láttam már olvashatatlanul rossz történetet (mármint stilisztikailag olyan volt, mintha Google fordítóval készült volna), ahol a jó-rossz kritikák aránya 10:1 volt, de még mungós sztoriknál is vannak olyan kritikák, hogy "Nem rossz ez, csak még egy kis csiszolgatásra szorul". Túl sok a jóindulatú ember :))

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 július 27 (vasárnap), 10:13 
Offline
Zöldfülű
Avatar

Csatlakozott: 2014 július 27 (vasárnap), 9:32
Hozzászólások: 18
Tartózkodási hely: Az égiekkel *-*
Fő az őszinteség

_________________
Kép

Nagy Enikő


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 június 22 (vasárnap), 22:10 
Offline
Zöldfülű
Avatar

Csatlakozott: 2014 június 09 (hétfő), 11:34
Hozzászólások: 38
Tartózkodási hely: Twitter, Perselus karjaiban <3
Negatív kritikák: ezenbelül van kétféle kritika, az értelme, építő és a bántó semmire nem jó. Ha egy mű nem jó, akkor szerintem úgy kéne kritikát írni, hogy részletesen leírni azokat a pontokat, ahol kell javítania, valahogy nem bántó hangsúlyban. (én általában mindig leírom benne ami tetszik azt se hagyom ki, csak hogy ne döngöljem a földbe szegényt.). A "szia nekem ez nem tetszik" "ez sz.r" ezek nem jó kritikák, semmi értelmük nincsen, nem segít az író fejlődésében. Amikor még próbálkoztam írogatással, az ilyeneket egyszerűen nem vettem figyelembe. (Csak az építő jellegű negatív kritikát voltam hajlandó figyelembe venni :-P ) Az, hogy esetleg az író nem jól fogja fel.... hát az az ő problémája, azon a kritikaíró aki jóindulatúan (mert feltételezzük csakis a legjobbakat :-P ) leírja a gondokat, és hogy min kéne csiszolni nem tud változtatni. Nekem amúgy az a véleményem, ha egy történet rossz, akkor igenis le kell írni építő módon, mert az, hogy agyon dicsérgetik hát az nem jó. Miért? Mert az író nem fog fejlődni, hisz azt hiszi, hogy már tökéletes. (láttam nagyon jó ficcnek induló történetet írói stílus miatt elúszni, és fogtam a fejem, hogy mindenki agyon dicsérte, pedig számomra élvezhetetlenné tette az, ahogy meg volt írva, hiába volt az ötlet nagyon jó. :( nem mertem odaírni a véleményem. :| )

_________________
Kép
:x The :x Bravest :x Man :x I :x Ever :x Knew :x


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 április 09 (szerda), 22:06 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 19 (csütörtök), 19:32
Hozzászólások: 582
Tartózkodási hely: Piros kanapé
Akkor bővítem, mert értelmetlen mondat nyilván nem maradhat, nem így értettem: helyesírás, nyelvhelyesség, ne maradjon benne önellentmondás, ne legyen érthetetlen a szöveg -- bár ehhez azt is tudni kell, hogy akik hozzánk fordulnak, 90%-ban nagyon kezdők, vagyis még nem az a lépcső jön, hogy stilisztikailag mi illene oda jobban, esetleg hogyan lehetne hatékonyabban építeni a karaktereket meg a történetet, hanem hogy az alany-állítmány egyeztetése nem hátrány, ahogy az se, ha a kötőszavak stimmelnek.

Szóval csak az alapok, amiknek a megléte után lehet "fejlettebb" problémákon gondolkodni -- hogy maradjunk a ruhás példádnál: ha tenyérnyi anyagdarabokat akarsz nadrágnak használni, azokat először többé-kevésbé össze kell varrni, csak aztán lehet nadrágként beszélni róla, nadrágként foltozni, tisztítani. :)

Egyébként nekem az a tapasztalatom, hogy sokan nem is igénylik, hogy ennél mélyebben foglalkozzak a szöveggel, sőt.

_________________
Ficblog, Facebook, Twitter, Blog


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 április 09 (szerda), 20:26 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2008 szeptember 11 (csütörtök), 8:53
Hozzászólások: 1508
Tigi, ezzel a "csak a helyesírást nézem" dologgal van egy aprócska bibi: a megfogalmazáson is múlik, hogy hogyan kell valamit írni. Mert mit ér az, ha a javításom után helyesírásilag ugyan kifogástalan, de sokszor értelmetlen mondatok maradnak utánam? Ha nem rázom a helyükre a szavakat, hogy gördülékenyebb, netán ÉRTHETŐ legyen a mondat? Kicsit olyan ez, hogy rám bíznak egy szakadt, koszos ruhát, de csak a foltokat szedném ki, meg nem varrnám. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 április 09 (szerda), 15:59 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 19 (csütörtök), 19:32
Hozzászólások: 582
Tartózkodási hely: Piros kanapé
Kicsit off:
Én AFS-es lektorként csak a helyesírást nézem, de az kicsit más szituáció, mint mikor valaki szívességalapon vállal bétázást pár embernek. Ez a rendszer működik, csak teljesen más a végeredmény, mint mikor bétázva lesz a történet: helyesírási hiba nem nagyon marad, más viszont, amit egy béta kiszűrne, igen.

Szerintem azért fontos, hogy ha valaki olyan hibát talál egy bétázott történetben, aminek szerinte nem kellett volna benne maradni, megemlítse: maximum kiderül, amit te is mondasz, hogy már így is nagyon feljavította a béta a történetet.

_________________
Ficblog, Facebook, Twitter, Blog


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 április 07 (hétfő), 19:35 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2008 szeptember 11 (csütörtök), 8:53
Hozzászólások: 1508
Ojjé.

A kritikákról elterelődött a téma a bétázásra (bár ha jobban belegondolok, vannak közös pontok), ezért - aktív - bétaként veszem a merészséget, hogy hozzászóljak.

DaeMoon, páran már felkerestek azzal, hogy átnézném-e a történetüket, de olyannal még nem találkoztam, akik arra kértek volna, hogy csak a helyesírást vagy csak a cselekményt ellenőrizzem. Nem tudom, ez mennyire elterjedt, de nekem ilyen jellegű tapasztalataim nincsenek. Bevallom, ha nekem átküldenek egy írást, azt minden szempontból nézem: elgépelések, helyesírás - még a kötőjeleket is átjavítom gondolatjellé ott, ahol kell -, megfogalmazás, esetleges logikai bukfencek. Helyesírásban nem ismerek pardont (ott amit átjavítok, az maradjon is úgy; ha én magam bizonytalan vagyok valamiben, akkor vagy utánanézek, vagy javaslok egy olyan megfogalmazást, ahol a problémát elegánsan kikerüljük), de ami a többit illeti, kérdezek és/vagy javaslatot teszek, amit vagy megfogad, vagy nem. Nekem sem célom, hogy ráerőltessem az én stílusom - már ha van olyanom - a bétázottra (vagy ahogy néha emlegetem őket: alfákra :D ), ezért csak azt teszem szóvá, amit vagy nem értek meg első, második, harmadik olvasásra sem, mert annyira zavaros, vagy stilisztikailag jobban hangzik úgy. (Például, nyelvtanilag semmi hiba nincs azzal a mondattal, hogy "- Oké, pajtik, bulizzunk!", de lássuk be, ha ezt például Dumbledore-ral mondatja az író, az azért gáz.)
Tehát azzal, hogy a béta nem kizárólag a helyesírást/elgépelést nézi, szerintem nincs gond (ki szeretné, hogy az írásában még egy aprócska vesszőhiba se legyen, de benne maradjon egy gigászi logika bukfenc, nem igaz?), csak a kommunikációval lehet gond. Először is, a bétának SOSEM volna szabad elfelednie, hogy csupán szívességet tesz az írónak. Nem isten, nem nagyfőnök, akinek mindenképpen, feltétel nélkül el kell fogadni minden egyes szavát. Azt is szem előtt kell tartania, hogy különböznek egymástól; ha én, mint béta nehezen viselem a hosszú leírásokat (nem, nem így van, ez csak egy mondvacsinált példa), akkor nem vállalok be olyan történetet, aminek 70 %-át leírások teszik ki - ez a megoldás, és nem az, hogy az író torkának esem azzal, hogy "miaxareztöbbpárbeszédkellbelemertezígyxar".
Igen, segíteni is kell az írót - ha szüksége van rá. Ha látom, hogy egy hibát sokszor vét (teszem azt, gondja van az igekötőkkel), akkor ott nem csupán átjavítom, hogy jó legyen, hanem szépen leírom az oda vonatkozó szabályt is (feltéve, hogy eszembe jut, és el tudom magyarázni értelmesen. Nem mindig sikerül :D ) Volt olyan, még az elején, hogy egyszerűen átjavítottam ott, ahol kellett - csont nélkül felengedték az adminok, ám az alfa egy csipetnyit sem fejlődött; talán arra sem vette a fáradságot, hogy összehasonlítsa a saját verzióját az enyémmel, hogy mit változtattam. Azóta rászoktam arra, hogy rikító színű megjegyzéseket írok a szövegbe, hogy még csak véletlenül se kerülje el semmi a figyelmüket. Innentől az ő dolguk és felelősségük, hogy abból mit fogadnak meg és mit nem.

Az is tény, hogy az olvasó nem ismeri az alapot; ha azt látja, hogy egy történetet valaki bétázott, és mégis maradt benne hiba, akkor naná, hogy az az első, hogy a bétát kritizálja. DE nem tudja, hogy milyen szintről javította fel az a szerencsétlen béta a történetet olvashatóvá. Az olvasó nem tudja, hogy mennyit gürizett vele, csak a végeredményt látja. Hogy leegyszerűsítsem: a béta nem csodatévő. Egy ezer sebből vérző történet kijavítása SOKKAL nagyobb munka, mint megírni egy másikat (mondom ezt bétaként és íróként is).

Hogy ne legyek teljesen off: én is kaptam már olyan kritikát, ami inkább személyeskedő volt, mint szimplán negatív (egész konkrétan elirányított egy pszichiáterhez). Nem esett jól, de túléltem, és pár év távolából visszatekintve beláttam, hogy volt némi igazság abban, amit írt. Szóval, nem kell félni, le kell írni, ha valami nem tetszik (természetesen normális hangnemben), nem szabad tutujgatni az írót, hogy "jaj, meg ne bántódjon" - ha nem tőlünk kap egy kis fricskát most, akkor majd valaki mástól fog kapni egy baromi nagy pofont. Utóbbit nem biztos, hogy kiheveri.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 március 09 (vasárnap), 14:53 
Offline
Könyvmoly
Avatar

Csatlakozott: 2011 szeptember 26 (hétfő), 18:11
Hozzászólások: 813
Tartózkodási hely: Az őrület határán
Én az írás mellett bétázok is, de soha nem szólnék bele az író stílusába. Vannak eszközök, amikkel szépen lehet az író tudomására hozni, hogy ez vagy az, így vagy úgy jobb lenne. Ha megfogadja jó, ha nem úgyis jó. Mivel apró szöszöket írok, így nem bétáztatok, de, ha kérdésem van, akkor vannak, akikhez fordulhatok. Bár ez is ember függő. Kinek mi tetszik. Az egyik a leírásokat szereti, a másik a párbeszédeket. A negatív kritikákból tanulni lehet, ha nem alpári stílusban íródnak.

_________________
http://erikaaprosagai.ucoz.hu/
Don't worry, be happy
Elkötelezett Kódex fan. :xx:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 március 09 (vasárnap), 14:21 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
DaeMoon, ezért javasoltam az átolvasást is. Ha te nem veszed észre mondjuk harmadik figyelmes átolvasásra sem az esetleges elgépeléseket, érdemes inkább egy ismerőst megkérni, hogy fussa át a szövegedet, mint valakit, aki melletted még öt történetet javít teljesen más szempontok alapján.
Másrészről, a hozzáállás helyessége nem attól függ, hogy mennyit és hogyan akarsz javítani a történeten, hanem attól, hogy ezt mennyire erőlteted rá a delikvensre. A te bétád is inkább azzal bosszantott fel téged, hogy mindenáron ragaszkodott az elképzeléseihez (feltételezem), amíg ha csak arról szólt az egész, hogy beleírta zárójelesen, hogy neki jobban tetszene a mondat kicsit másképpen, vagy, hogy szerinte nem illik ide az a jelző, mint külső szemlélő, ezek között egy csomó hasznos tanács lehet. Ha valaki nem javítani, hanem írni szeretne, leül egy Word elé, és nekilát pötyögni, nem hinném, hogy ezzel bármi probléma lenne.
Én szeretem azt hinni, hogy ha valakit bétázok, azzal segítem a fejlődését, hogy jó íróból még jobb legyen, és nem utolsó sorban a sajátomét is. Szerintem aki bétázást vállal, az nem azért teszi, hogy átjavítson két elgépelést, és kijavítson egy j-t ly-re. Van egy szórakoztató része a dolognak, ami pont arról szól, hogy elmélyedünk a műben, átbeszéljük az íróval, és segítünk, hogy valami nagyon klassz szülessen.

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 március 09 (vasárnap), 13:53 
Offline
Írópalánta
Avatar

Csatlakozott: 2013 október 19 (szombat), 23:44
Hozzászólások: 295
Tartózkodási hely: Felnőttkor felé félúton
Gigi ez szerintem egy elég rossz hozzáállás. Én általában azért kérek fel bétát, mert diszlexiásként nem veszem észre, ha elírok szavakat, s bár a world tényleg jó barát, de nem tud kontextus függően javítani, így ha egy értelmes szó helyett egy másikat (ami - mai, ect.) írok azt nem fogja nekem kijavítani. És ezzel szerintem nem vagyok egyedül, sok író a végére már annyira tudja, hogy mit akart leírni, hogy nem veszi észre, ha véletlenül elgépelte a dolgot és valami más, a world szerint szintén értelmes dolgot írt. Egy program mindig csak program marad, mechanikusan javít és nem értelmezve. Ezt azért érdemes szem előtt tartani. ;)

Egyébként MP teljesen egyet értek, alapvetően ebben az esetben is a stílussal volt a gond. :) Én magamat ilyen szempontból elég érettnek tartom (aztán ki tudja) ritka, hogy nem fogadom meg, vagy legalább gondolkodok el értelmes kritikán, tanácson, az előadásmódtól függetlenül. Persze van, ami kinyitja a bicskát a zsebemben, ilyen például az okoskodás. Vagy a stílus kritizálása, mert utóbbi szerintem annyira író (és egyén) függő, hogy nem látok rá megalapozott jogot, hogy bárki beleszóljon, vagy még rosszabb esetben leszólja egy író stílusát. Akik egy fantiction oldalon írnak azok elenyésző részben profik, azért írnak, mert élvezik és meg szeretnék mutatni az alkotásaikat. Lehet és kell is nekik tanácsot adni, hiszen mindenki a visszajelzésektől és a gyakorlástól fejlődik. De abban nem hiszek, hogy az a jó módja ennek, hogy valaki megpróbálja a saját szájíze szerint megmondani egy írónak, hogy így vagy úgy jobb lenne, amit ír. Lehet, hogy másnak meg épp a béta fogalmazásmódja nem tetszik. Akkor milyen alapon is fogalmazza át egy béta az író munkáját? Főleg ha erre nem kérték meg.

Készségesen elismerem, hogy bétázni nagy munka, azt is aláírom, hogy nyilván nem szeretné egy béta sem helyesírási szabályzatnak érezni magát. De aki bevállalja, hogy bétázni fog, az tudja, hogy mire vállalkozik és már az elején tisztában van vele, hogy azt az energiát bele fogja fektetni a munkába. Persze én ebben a kérdésben mindig csak az oldalvonal mellől fogok belekontárkodni, mivel nem bétázok és soha nem is fogok. Csupán azért bátorkodtam véleményemet leírni, mert szerintem sokan bétáznak úgy, hogy nem beszélik meg előre az íróval, hogy ki mit vár el és ki mit vállal. Ez pedig, ahogy te is írtad MP, teljesen el tudja venni végül akár az író, akár a béta kedvét az alkotástól.

_________________
Sanctuary of Dae - angol nyelvű írásaim lelőhelye
Szentély a Sírok közt - livejournal oldal mindenféle írásokkal
Tintacseppek - Réka, avagy az "Original Dae" lelőhelye


Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 március 09 (vasárnap), 13:24 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 szeptember 29 (kedd), 15:43
Hozzászólások: 520
Én is nehezen állom meg, ha csak a helyesírást kell egy sztorinál átnézni, én alapjáraton mindenért szólok. DaeMoon, az a bétád hibája volt, hogy nem csak a helyesírásra figyelt, már ha azt kérted. Nem kellett volna elvállaljon. Viszont nem tudom, ki bétázott, de azt azért kalkuláld bele, hogy biztosan nem azért tett bele X számú megjegyzést, mert akadt épp néhány felesleges órája, hanem mert jót akart.

Szerintem a béta felelőssége inkább a tálalásban van (vagy hát abban is). Be kell jól lőni, hogy ki mire reagál jól. Van olyan, akinek meg lehet mondani kerek-perec, hogy valami... hát... nem megfelelő minőségű, ugyanakkor van olyan is, aki simán megsértődik a legapróbb negatív kritikán is. Ha az ember rosszul méri fel, hogy mit bír el az író, akkor például úgy is járhat, mint én, és utána másfél évig színét sem látja az illetőnek fanfic berkekben. :D Ilyenkor csak remélni lehet, hogy nem okoztál az illetőnek maradandó károsodást.

szerk.: Ha most jobban belegondolok, ilyesféle felelőssége kritikaíráskor is van az embernek.

_________________
Fordítások /|\ Saját sztorik


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 március 09 (vasárnap), 12:57 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
DaeMoon, én már találkoztam olyan íróval, aki abszolút helyesen tudott írni (legalábbis kevés hibával), de szegénynek ilyen fénypont-szerű megfogalmazásai voltak, kezdő (még a mostaninál is kezdőbb) bétaként keresztbe állt a szemem, amikor megláttam. Ettől függetlenül abszolút szimpatikusnak és együttműködőnek bizonyult. Helyesírásnál még a vesszőhibák azok, amiket átjavítok, esetleg apróságok, de minden, amit egy mezei Wordnek kötelessége kiszúrnia, szerintem már inkább az író felelőssége. (ezenfelül ki szoktam javítani, de volt már, hogy kisebb helyesírási hibák fölött egyszerűen elsiklott a tekintetem)
Azért vegyük számításba, hogy egy 5-10 oldalas szöveg átjavítása nem kis munka, én szoktam átfogalmazni mondatokat, de rendszerint megírom az írónak, hogy ebből annyit változtat, amennyit akar. Nyilván a béta szereti nem csak egy helyesírás-ellenőrzőnek érezni magát, ha már egyszer ez nem egy öt perces feladat.
Az átfogalmazás egy tanács, amit nyilván egy kicsit a saját szájam íze szerint teszek (bár igyekezni szoktam, hogy többféle lehetőséget találjak). Volt olyan íróm is, aki olyan gyönyörűen fogalmazott, hogy tátva maradt a szám, bár volt egy-két magyartalanság benne, igyekeztem olyan javaslatokat tenni, hogy a stílusa ne sérüljön. Abszolút jól is fogadta a tanácsaimat, összességében véve az ilyen tapasztalatokért bétázik szívesen az ember.
Lehet, hogy a te bétáddal inkább nem találtatok egymásra.
Mindenesetre bosszantó tud lenni, amikor súlyos órákat foglalkozol valakivel, aki nem is akar fejlődni, és még zokon is veszi, ha megírod neki, hogy nem érted az egyik cselekményszálat, vagy fölöslegesnek érzel egy bekezdést. Ahogyan az is, amikor valaki azért kér bétázást, hogy megspóroljon magának egy kis munkát, így az ember inkább baleknak, mint segítségnek érzi magát.

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 március 09 (vasárnap), 11:56 
Offline
Írópalánta
Avatar

Csatlakozott: 2013 október 19 (szombat), 23:44
Hozzászólások: 295
Tartózkodási hely: Felnőttkor felé félúton
Mondjuk szerintem a bétázásnál nagyon nagy felelősség inkább abban rejlik, hogy a béta a saját feladatát mennyire veszi komolyan. Nekem például volt már olyan esetem, amikor arra kértem meg egy fórumon megismert bétát, hogy nyelvtanilag javítsa ki a ficcem és visszakaptam egy dokumentumot tele piros javításokkal. Egy vesszőnyi hiba sem volt kijavítva, de mindenhol átírta a mondataimat, mert az ő véleménye szerint úgy hangzott jobban, egy helyen még egy teljes fél oldalt bele is írt a történetbe "mert így jobban meg vannak magyarázva az utána jövő dolgok". Az igazán nem zavarta, hogy ez csak egy nagyobb munka első két fejezete volt, sok minden ezért nem volt még megmagyarázva. ^^"
Sokáig tartott tapintatosan elmagyarázni neki, hogy nem erre kértem meg, ráadásul a vége sajnos az volt, hogy úgy megsértődött, hogy az utolsó levelemre meglehetősen alpári stílusban írt és közölte, hogy ha nem tudom megfogadni a jó tanácsot, akkor ne bétát keressek, hanem másik hobbit. ^^"
Szóval... egy bétának szerintem a történethez vagy a stílushoz (hacsak nem kifejezetten annak az ellenőrzésére kérik meg) vajmi kevés köze van. Ellenben nem árt, ha a saját szerepével tisztában van, mert íróként sok bosszúságot tud okozni az ilyesmi. A stílusról már nem is beszélve, mert szerintem van aki sokszor egy-egy béta tanácsát már csak azért sem fogadja meg, mert a stílus, amiben a béta előadja számára túl sértő/okoskodó/stb. Mondjuk ez kritikaírásnál is ugyanúgy fontos dolog, mert így nagyon sok, egyébként értékes és megfogadásra érdemes tanács sikkadhat el végül sértődés miatt. :(

_________________
Sanctuary of Dae - angol nyelvű írásaim lelőhelye
Szentély a Sírok közt - livejournal oldal mindenféle írásokkal
Tintacseppek - Réka, avagy az "Original Dae" lelőhelye


Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 március 08 (szombat), 21:16 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 szeptember 29 (kedd), 15:43
Hozzászólások: 520
Persze, hogy van különbség bétázás között, de erre rendes rálátása senkinek sincs, csak az írónak és a bétának. Az olvasó ebben a folyamatban teljesen kívülálló. Tehát bárkit bétázással kapcsolatban véleményezni esztelenség, mert nem tudhatod, hogy a bétát mire kérte az író (helyesírást ellenőrizzen, cselekményt szerette volna elolvastatni, stilisztika átnézését kérte, esetleg ezeknek valamiféle kombinációját), hogy a béta milyen munkát végzett, hogy az író mit fogadott meg ebből, hogy mit javított ki, és hogy mi volt az alapanyag.
Tehát hiába írja a fél sztorit a béta, az ő sorsa ugyanaz lesz, mint azé a bétáé, aki két vesszőt arrébb tett egy fejezetben.

_________________
Fordítások /|\ Saját sztorik


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 március 08 (szombat), 15:31 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Mondjuk bétázás és bétázás között is van különbség. Van olyan, aki összességében jól ír, csak bizonytalan magában, és szeretné, ha valaki megerősítené abban, hogy jól csinálja, ott tényleg eszetlenség a bétát marasztalni. Van olyan is viszont, akivel nagyon intenzíven foglalkozni kell, ott nagyobb felelőssége van egy bétának, bár a stílus kétségtelenül az író munkája, bárki is segített fejleszteni.

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 március 08 (szombat), 10:40 
Offline
Fanfic-faló
Avatar

Csatlakozott: 2009 október 18 (vasárnap), 11:54
Hozzászólások: 3367
Tartózkodási hely: Kaulitz rezidencia ~ LA.
MP, nagy igazságod van!
Imádom, mikor egy bétát szidnak vagy épp dicsőítenek a minőségért. :roll:

_________________
Kép
Long live Dramione* *Bill Kaulitz~
Feel it all / I just run, run, run, run, run...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 március 08 (szombat), 9:29 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 szeptember 29 (kedd), 15:43
Hozzászólások: 520
Az adminok a történet minőségét nem figyelik, csak a helyesírást, tehát a felengedett történetek között is lehetnek borzalmasak.

A sztori minősége minden esetben az író felelőssége, nem a bétáé.

_________________
Fordítások /|\ Saját sztorik


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 március 07 (péntek), 16:45 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Szerintem akit az adminok felengednek, már eleve nem lehet olyan szörnyű. De bétaként kaptam tényleg elég kezdetleges történeteket is, ahol azt javasoltam a szerzőnek, hogy még gyakoroljon egy kicsit.

Mondjuk a bétázásról is el lehetne beszélgetni ilyen kontextusban...

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2014 február 16 (vasárnap), 11:23 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2010 július 28 (szerda), 21:59
Hozzászólások: 1899
Tartózkodási hely: Valahol online
Igen, szoktam negatív kritikát is írni, nemcsak pozitívat - egyébként kaptam is már ilyesmit -, de mindig próbálom úgy megfogalmazni, hogy az az író számára ne legyen sértő, lekezelő, bántó. Egy jó negatív kritika az én szememben nem a lealázás, vagy az ocsmánykodás, hanem inkább a tanító, segítő, a hibákra rámutató kritika. Inkább afféle oktató jellegű, ahol megmutatom, mi az, ami nem tetszik, és esetleg az én szempontomból nézve hogyan lehet egy történet élvezetesebb.

Sajnálatos, hogy sokan - személyes tapasztalat, mert kaptam ilyen "kritikát" is, bár nem itt, Merengőn - a negatív kritikát összetévesztik az ocsmány beszólogatásokkal, a nyomdafestéket nem tűrő kifejezéssel, a mű, valamint az író lealázásával, és a lekezelő, sértő, bántó hozzászólásokkal. Sajnos én is kaptam ilyet, utána meg megkaptam - mikor töröltem a blogomról az ilyen kritikát -, hogy "úgy tűnik, neked csak ny*lni szabad a s*gged, te r*hadt k*urva, pedig a történeted úgy sz*r, ahogy van és én a helyedben inkább elbújnék, minthogy ilyen undormányt adjak ki a kezemből", meg más, hasonlóan "kedves" beszólogatásokat is írtak nekem.

Na ez az, amit én nem teszek. Ha valami nem tetszik, az normális, emberi hangnemben szoktam közölni, elvégre értelmes lények vagyunk, nem? Mindent meg lehet mondani káromkodások, és a másik sárba tiprása nélkül is.

_________________
"Az Idő megsértődött, amiért elütöttem, és megállt"

"Love is the most powerful magic of all."

"Every magic comes with a price."

Kép

Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2013 december 07 (szombat), 15:48 
Offline
Szárnybontogató
Avatar

Csatlakozott: 2009 szeptember 15 (kedd), 11:03
Hozzászólások: 109
Tartózkodási hely: Leprechaun Land
Ha olyan történetbe futok bele, amiben egyetlen aprócska momentum sem tetszett, akkor nem hagyok véleményt. Amikor valamilyen művet "kritizálok", akkor szeretem kiemelni az adott írás általam vélt erősségeit és gyengeségeit is. Mert senkinek sem szeretném lerombolni az önbizalmát, elvégre szem előtt kell tartanom, hogy ez egy amatőr oldal. Próbálok tanácsot is írni, ha úgy gondolom, hogy az illető nem veszi tolakodásnak, bár ebben soha nem lehet biztos. ;)
Én is szoktam írni, és én is amatőr vagyok, bár a kritikaíróim, ezt sokszor elfejtik, és időnként ha nem is számon kérik, de azért megjegyzik, hogy erre vagy arra nem figyeltem. Ezzel semmi bajom, mindig lehet tanulni a hibákból. :-D Bár töredelmesen bevallom, mindig nehéz szembenézni egy negatív kritikával, mert olyankor be kell látni, hogy valamit esetleg elrontottunk. Én is jobban örülök annak, ha dicsérnek, ahogy mindenki más is. De van, amikor egy írás nem sikerül olyan jól. Azért az biztos, hogy senki nem tud minden egyes olvasó ízlésének megfelelni. :D

Számomra az abszolút negatív kritika, amit én még soha nem írtam a SZEMÉLYESKEDŐ! Mostanában egyre több olvasó engedi meg magának azt a luxust, hogy nem az olvasott művet, hanem magát az írót kritizálja, méghozzá minősíthetetlen hangnemben. Az esetek 99%-ban egy ismeretlen ember írását olvassák, ezért nem is értem, hogy tudnak véleményt formálni valakinek a jelleméről, ráadásul negatívat. De megesik, velem is előfordult. Ha valami olyasmit olvastak egy történetemben, ami nem tetszett, vagy esetleg az egészet pocséknak titulálták, akkor igazából előbb-utóbb áttértek arra, hogy engem pocskondiázzanak. A véleménynek segítő szándékúnak kéne lennie. Még, ha nem is vagy maradéktalanul elégedett azzal, amit olvastál, azért nem árt egy kis biztatás. Ez az emberek hobbija, nem valószínű, hogy ebből fognak megélni. Akkor meg mi értelme elvenni az örömüket?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2013 december 02 (hétfő), 23:53 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 19 (csütörtök), 19:32
Hozzászólások: 582
Tartózkodási hely: Piros kanapé
Igazából ez a kategorizáljuk magunkat megoldás szerintem legalább annyi új problémát felvetne, mint ahányat megoldana: egyrészt a többség szerintem jó történeteket akar olvasni, ezért elég kevesen nyitnák meg a kezdő kategóriás történeteket, amik között attól még lehetnek remekművek, másrészt könnyen elkezdődhetne a sárdobálás, hogy hogy van mersze XY-nak profinak nevezni magát, mikor a kutyám is jobbat ír...

_________________
Ficblog, Facebook, Twitter, Blog


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2013 november 26 (kedd), 23:26 
Offline
Szárnybontogató
Avatar

Csatlakozott: 2013 október 28 (hétfő), 21:10
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Budapest, XIII.
Kavaros.
A kritika mint olyan, véleménynek minősül. Nincs az a kritika, melybe ne vegyülne személyes "frazeológia", és ízlés. Pszichikai képtelenség. Objektívan kritizálni a szövegképet lehet, mondattani tényezőkre felhívni a figyelmet. A történeti szál elemzésénél figyelembe kell vennünk azt, fanfiction-ről van szó. Itt benyögni azt, hogy:"Nekem annyira nem tetszik." kevés, ugyanakkor jobban belekötni felesleges, hacsak nem egy az eredeti mű plot hole-ját igyekszik az író befedni. Hiszen fanfiction. Természetesen ez a "jól megírt" történetek esetében áll csak fent ám. Hogy kinek mi a nívója, és ismét csak, hogy mit diktál a "frazeológiája", sokat kavar. Például nem mindenki eszi a komédiákat, slash-t, stb. Mindegyik kategóriában lehetnek csattanósan kivitelezettek, és ingerszegények is, de ezt csak az adott stílust mélységeiben ismerői tudják felmérni. Ismét csak egy kötött rendszer szerint.
A mocskolódó kritika felesleges. Arra ugrani rajongós lépés (Itt az igen kellemetlen értelmében használom a szót.). A "Tyűházó" kritika vállvonós. Én szeretem tudni mi, és mi okból fogta meg az olvasót. Emeljen ki egy jól sikerült mondatot, mondja el az arról támadt érzelmeit, vagy hogy egy történeti szál milyen gondolatokat váltott ki belőle. Ez a hasznos kritika. Mióta egy megtorpant Fekete Kutyás novellám koncepciójára szóban kaptam ilyen reakciót, ezt még erősebben érzem. Ott is volt egy harmadik személy, aki felhívta a figyelmem egy logikai bukfencre, de végül ő maga fejezte be azzal a gondolatait, hogy: "- Viszont miért ne? Nem rossz alternatíva.".
Az íróról most nem maradt energiám írni. :mrgreen:

_________________
"- Amit megtehetsz ma, vágd már le az isten szerelmére, ne hagyd, HOGY ENNYIT SZENVEDJEN!"
OZ, Pszichopark, Fekete Kutya, Oswald Paul


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2013 november 26 (kedd), 19:03 
Offline
Betűmániákus
Avatar

Csatlakozott: 2009 február 07 (szombat), 22:23
Hozzászólások: 5171
Tartózkodási hely: itt vagyok:)
csakhogy sokszor nem is maga a szerző az, aki sérelmezi a kiemelt gyengeségeket, hanem pont valaki olyan, aki úgy érzi, feltétlen vitába kell szállnia már csak azért is. kicsit olyan, mintha dárdával indulna feléd, és minden szavadba beleköt... ha negatív észrevételt osztasz meg bárkivel az oldalon, fel kell készülni, hogy más fogja kikérni magának - persze nem mindene esetben, de egyre több rá a példa.

_________________
Írófigyelő


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2013 november 26 (kedd), 18:28 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
asd írta:
Te Gyoka! Az jutott az eszembe - remélem, nem tartod túl nagy hülyeségnek -, hogy a feltöltésnél, amikor az író bejelöli, hogy ez PD vagy Nagyterem vagy SV, stb, nem lehetne azt is kérni, hogy kategórizálja be saját magát is? Akár lehetne ez az általunk kitalált hármas kategória: kezdő/haladó/profi (ha már ez neked jobban tetszik :D). Tudniillik arra gondoltam, hogy ezekkel a kategória bejelölésekkel az író egyfelől az olvasókat is tájékoztatná, hogy mit várhatnak, no meg részben önmagát is levédené. Hiszen például ha valaki odaírja, hogy "slash", joggal utasíthatja vissza a slasht érő támadásokat.

Ha az írók önmaguk besorolásával jelezni tudnák, hogy igen, ők kezdő írók, akkor ezzel azonnal tájékoztatnák is az olvasókat, hogy ők a "Vigyázz! Különös gonddal bánj vele!"-kritikákra tarthatnak igényt. Nyilvánvaló, hogy ezzel sem tudnák ezer százalékig kiszűrni azokat a kritikákat, amik esetleg sérülést okoznának nekik, de nagyobb esély lenne rá, nem?

Persze ennek még ezer vonzata is lehetne, jelezhetnék e kategóriákon belül is, hogy sérülékenyek-e, vagy - szerintük - bírják-e a keményebb gyűrődést (ezt lehetne a haladóknál, meg a másiknál is), stb. De mindenképpen tisztázná a hozzáállást mind a szimpla olvasónál, mind a kritika íróinál is. (Ez utóbbiak helyzetét is megkönnyítené, nem kellene annyit utána járniuk.)

Na, mit szólsz hozzá?


Régi topic, de azért így a távoli jövőből (haha) válaszolnék rá, hogy én nem értenék ezzel egyet. Egyrészt, mert a mennyire érzed magad kezdőnek/haladónak/profinak, sokkal inkább szubjektív, mint objektív szempont. Én például tíz éve írok, de a Merengőn abszolút kezdőnek számítok, középiskolásként meg nyilván nem fogom magamat, legfeljebb csak haladónak megnevezni. Még években sem lehet számolni, mert nyilván jobban tud írni az, aki úgy ír tíz éve, hogy nem akkor kezdte, amikor olvasni tanult.
Ha valaki feltölti az internetre az írásait, azt azért teszi, hogy visszajelzést kapjon. Remek egohízlaló dolog olvasni a pozitív kritikákat, és irulva-pirulva válaszokat írogatni, de azt bárhol meg lehet kapni. Szerintem álszent dolog kiírni, hogy "Kezdő vagyok, úgy olvassátok". Egy történet vagy jó, vagy nem, az, hogy tudjuk, hogy az író kezdő-e, vagy sem, bizonyítottan (általam bizonyítottan) nem javít az élvezeti faktoron, legfeljebb azért írja, hogy a kritikákat megelőlegezze. Mert így lesz "Mi a frász ez?"-ből "Kezdésnek nem is rossz :)", és "Egész jó történet, kíváncsi vagyok a folytatásra"-ból "Úristeeen, ezt elsőre írtad!!! Nagyon tehetséges vagy!".
A tehetséges kezdő pont attól tehetséges, hogy senki nem gondolja róla, hogy kezdő.
Aki pedig retteg a negatív kritikáktól, ne töltse fel a történetét. Kritikának, és nem tetszésnyilvánításnak hívják, amit egy sztori alá lehet írni.

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 31 (kedd), 22:10 
Offline
Tollforgató
Avatar

Csatlakozott: 2006 augusztus 02 (szerda), 10:04
Hozzászólások: 459
Attól tartok, nem teljesen értek veled egyet, Gyoka. Több szempont is lehetséges, mint a KK tagok esetleges szempontjai. (Nehogy megsértődj! A KK tagok szempontjai is igen tiszteletreméltók, csak felmerült bennem, hogy esetleg az Olvasók szempontjai is megfontolandók lehetnek.)

Azt hiszem, tájékoztatás kérdése lenne az egész. Ha az írók tudnák, tudnák, TUDNÁK, hogy mire jók ezek a kategóriák, tehát hogy egyfelől az Olvasók tájékoztatására szolgál, de másfelől a kritikák lehetséges keménységét is fokozhatják - vagy csökkenthetik -, akkor az, aki bejelöli magát "Profinak", egy esetleges indokolt jeges víznél, amit akár tőlem is kaphat :), nem lehetne oka reklamálni.

Ha nem haragszol, én attól tartok, te még mindig egyfajta elfogultsággal, gyanakvással szemléled a szókimondó kritikát. Ha már szóba hoztad a saját novelládat és mellesleg engem is, gondolj csak vissza, hogyan írtam neked? Pedig nem mondhatni, hogy túl meleget zúdítottam volna rád - de kibírhatatlan, sértő lett volna? Rendben, hogy a te intelligenciád messze felülmúlja némelyik egó-túltengésben szenvedő író intelligenciáját, de próbáld ettől elvonatkozta nézni. Bántó volt? Sértő? Goromba? Ha valami rossz, az rossz, azt kimondani nem gorombaság, nem sértő - csak ha goromba, sértő stílusban teszik. Ha valaki pedig az őszinteségtől megsértődik - főleg, ha TUDJA, hogy szókimondó őszinteségre számíthat -, arra nem lehet mit mondani. Ha csak azt nem, hogy nem az ilyenekhez kell igazítani az életet.

Attól félek, Gyoka, bármennyire is hangsúlyoztuk, hogy a negatív kritika NEM azonos a sértő, goromba, mocskolódó kritikával, te - és talán rajtad kívül még mások is - mégis akarva-akaratlanul ezzel a szemellenzővel nézed a negatív kritikát. Kérlek, próbáld meg egy kicsit a másik szemszöget is nézni! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 31 (kedd), 21:02 
Offline
Ó-nagy-admin "backstage"
Avatar

Csatlakozott: 2009 június 09 (kedd), 18:19
Hozzászólások: 7287
Tartózkodási hely: Lengyeltóti
Nem tudom, szerintem erre külön opciót felesleges beállítani a feltöltéskor. Már csak azért sem, mert pont azok, akik el vannak szállva a zsenialitásuktól, miközben bőven lenne még mit tanulniuk, "Profi"-nak fogják magukat beállítani, mert úgy nagyobb eséllyel nyitják meg az írásukat az olvasók. Aztán amikor (mondjuk jössz te, asd, és) kapnak egy szókimondó kritikát, meg vannak sértődve.
Szerintem tökéletesen használható megoldás, és működik is, hogy a mű ismertetőjében jelzik azt egy mondattal, hogy "Hát, biz' én kezdő vagyok / Első próbálkozásom / stb., a negatív véleményeket kérem cukormázba forgatva tálalni..." :)
Egy példa a saját novellám ismertetőjéből: "Életem első irománya, ami egy a Star Wars világában játszódó szerepjátékhoz készült, a karakterem háttértörténete gyanánt." Szerintem ennyiből leszűrhető, hogy az a novella egy kezdő irománya, és tudom, hogy akadnak benne hibák. (Más kérdés, hogy én képes vagyok egy szókimondó, vagy akár durva kritikát is kezelni. :) )

_________________
Fórumszabályzat
Kép Kép
Tekergős április 1.: Roxfort Hangja


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 31 (kedd), 20:20 
Offline
Tollforgató
Avatar

Csatlakozott: 2006 augusztus 02 (szerda), 10:04
Hozzászólások: 459
Hm... Nem kevés ráció van abban, amit mondasz. Ettől függetlenül nem ez lenne az első eset, hogy ha sokan összedugják a fejüket, használhatatlan ötletből kisül valami használható. Kérlek, Castiel, próbálj már túllépni azon a feltételezésen, hogy rosszat akarok! Lehet, sőt! biztos, ha te mondod, hogy az ötlet önmagában így nem jó, de azt kétlem, hogy elgondolkodásra is alkalmatlan lenne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 31 (kedd), 20:18 
Offline
Betűmániákus
Avatar

Csatlakozott: 2009 december 30 (szerda), 22:04
Hozzászólások: 5117
Tartózkodási hely: Miskolc City
Viszont kötelezővé tenni nem a legkedvesebb dolog.

_________________
Nincs fontosabb dolog a feleslegesnél!

Kép
Írásaim, fordításaim: Fülemüle (White Collar fanfic) ¤¤¤ Harry új otthona ¤¤¤ Crelus-trilógia: Alta Mente ¤¤¤ Harry Potter, az azkabani fogoly ¤¤¤ Samuel Blackwell
¤¤¤ A többi történetem a profilomon elérhető!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 31 (kedd), 20:17 
Offline
Tollforgató
Avatar

Csatlakozott: 2011 március 31 (csütörtök), 18:18
Hozzászólások: 418
Tartózkodási hely: Szeged és Vác között
Egyébként nem tudom, ti hogy vagytok ezzel, de én olyat is több helyen láttam már, hogy a kezdők amúgy is feltüntetik valahol, hogy kezdők, úgy olvassák a műveiket. :)
Aki be akarja sorolni magát, az úgyis megteszi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 31 (kedd), 20:01 
Offline
Betűmániákus
Avatar

Csatlakozott: 2009 december 30 (szerda), 22:04
Hozzászólások: 5117
Tartózkodási hely: Miskolc City
Igen, viszont ismerd el, ha így ezt az írók képébe tolnánk, mi lenne a reakció? Elintézni ezt az egész problémakört azzal, hogy az írók sorolják be magukat, hogy az alapján kaphassanak kritikákat... már elnézést.
Ha esetleg a kérdésed szigorúan komolytanaul hipotetikus volt, akkor elnézésedet kérem, viszont komolyan gondolva én ezt eléggé rossz ötletnek tartom.

_________________
Nincs fontosabb dolog a feleslegesnél!

Kép
Írásaim, fordításaim: Fülemüle (White Collar fanfic) ¤¤¤ Harry új otthona ¤¤¤ Crelus-trilógia: Alta Mente ¤¤¤ Harry Potter, az azkabani fogoly ¤¤¤ Samuel Blackwell
¤¤¤ A többi történetem a profilomon elérhető!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 31 (kedd), 19:50 
Offline
Tollforgató
Avatar

Csatlakozott: 2006 augusztus 02 (szerda), 10:04
Hozzászólások: 459
Nem annak szántam. Remélem, Gyoka sem így értelmezi. De ebben a verzióban hátha nem annak látod te sem:

"Na, mit szólsz hozzá? :)"


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 31 (kedd), 19:13 
Offline
Betűmániákus
Avatar

Csatlakozott: 2009 december 30 (szerda), 22:04
Hozzászólások: 5117
Tartózkodási hely: Miskolc City
asd írta:
Na, mit szólsz hozzá?


Ez egy igen leereszkedő válasz, javaslat, akármi volt. Nem is lehet komolyan venni.

_________________
Nincs fontosabb dolog a feleslegesnél!

Kép
Írásaim, fordításaim: Fülemüle (White Collar fanfic) ¤¤¤ Harry új otthona ¤¤¤ Crelus-trilógia: Alta Mente ¤¤¤ Harry Potter, az azkabani fogoly ¤¤¤ Samuel Blackwell
¤¤¤ A többi történetem a profilomon elérhető!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 31 (kedd), 16:03 
Offline
Tollforgató
Avatar

Csatlakozott: 2006 augusztus 02 (szerda), 10:04
Hozzászólások: 459
Te Gyoka! Az jutott az eszembe - remélem, nem tartod túl nagy hülyeségnek -, hogy a feltöltésnél, amikor az író bejelöli, hogy ez PD vagy Nagyterem vagy SV, stb, nem lehetne azt is kérni, hogy kategórizálja be saját magát is? Akár lehetne ez az általunk kitalált hármas kategória: kezdő/haladó/profi (ha már ez neked jobban tetszik :D). Tudniillik arra gondoltam, hogy ezekkel a kategória bejelölésekkel az író egyfelől az olvasókat is tájékoztatná, hogy mit várhatnak, no meg részben önmagát is levédené. Hiszen például ha valaki odaírja, hogy "slash", joggal utasíthatja vissza a slasht érő támadásokat.

Ha az írók önmaguk besorolásával jelezni tudnák, hogy igen, ők kezdő írók, akkor ezzel azonnal tájékoztatnák is az olvasókat, hogy ők a "Vigyázz! Különös gonddal bánj vele!"-kritikákra tarthatnak igényt. Nyilvánvaló, hogy ezzel sem tudnák ezer százalékig kiszűrni azokat a kritikákat, amik esetleg sérülést okoznának nekik, de nagyobb esély lenne rá, nem?

Persze ennek még ezer vonzata is lehetne, jelezhetnék e kategóriákon belül is, hogy sérülékenyek-e, vagy - szerintük - bírják-e a keményebb gyűrődést (ezt lehetne a haladóknál, meg a másiknál is), stb. De mindenképpen tisztázná a hozzáállást mind a szimpla olvasónál, mind a kritika íróinál is. (Ez utóbbiak helyzetét is megkönnyítené, nem kellene annyit utána járniuk.)

Na, mit szólsz hozzá?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 30 (hétfő), 15:48 
Offline
A Legnagyobb Fandomvadász
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 12 (vasárnap), 21:09
Hozzászólások: 1994
Tartózkodási hely: GSZ miskolci ablakpárkánya
igen, vita. igen, felesleges, és persze nézőpont kérdése: többünké.
de, egyszerűbb lenne, és akkor nem tépném az idegeimet, miközben a topikot olvasom, és nem kéne az adminokkal kart karba öltve lábujjhegyen hattyútáncot járnunk, hogy kinek mikor durran el az agya, mert a másik nem képes megérteni az ő nézőpontját. az a baj, hogy ez a beszélgetés már több kört is lefutott, és ennek csak akkor lesz vége, ha valaki megadja magát. láttam már egy pár merengős vitát ahhoz, hogy tudjam, mikor van feszültség a mondatokban, és mikor van nagyon kis híja annak, hogy az emberek egymást kezdjék el cseszegetni. Cas ezért kérte, hogy erre figyeljetek. nem azt mondta, hogy máshol vitázzatok, csak hogy álljatok meg egy szusszanásra és gondolkodjatok el azon, hogy ez vezet-e valahova, vagy csak mindenáron azt akarjátok bizonyítani, hogy ti tudjátok a tutit. azt nem mondta, hogy máshol vitázzatok erről, hanem hogyha neki akartok ezzel kapcsolatban mondani valamit, akkor ezt ne itt tegyétek...látszik, hogy nem olvastad el rendesen, mert akkor ez a hozzászólás nyilván nem ide érkezett volna. de ez így akkor elég frankó, mert annak köszönhetően, hogy én bepöccentem, most majd legalább egy kis csend lesz itt is. :roll:

nyugodtan lehet beszélgetni, ez csak egy pár éves tapasztalatnak köszönhetően egy egyszerű figyelmeztetés volt, hogy figyeljetek, és ne kezdjétek el marni egymást. nem tudom, miért kell mindenáron azt feltételezni, hogy szórakozásból, átgondoltság nélkül tesszük azt amit.

és kérlek titeket, erre ne itt válaszoljatok.

köszönöm

_________________
Fórumszabályzat
Kép
"Én vagyok a sorsom ura, lelkem kapitánya."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 30 (hétfő), 15:16 
Offline
Tollforgató
Avatar

Csatlakozott: 2006 augusztus 02 (szerda), 10:04
Hozzászólások: 459
Vita? Felesleges? Pokol?! Én eddig abban a meggyőződésben éltem, hogy beszélgetünk a negatív kritikáról - mivelhogy ez ennek a topicnak a témája. S hogy felesleges? Ez nem nézőpont kérdése?

Válaszolni pü-ben? Meg át lehet menni másik homokozóba? Nem lenne egyszerűbb, ha szimplán bezárnátok a topicot?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 30 (hétfő), 11:37 
Offline
Betűmániákus
Avatar

Csatlakozott: 2009 december 30 (szerda), 22:04
Hozzászólások: 5117
Tartózkodási hely: Miskolc City
Na álljon meg a menet.
Eddig elnézegettem ezt a (szerintem) felesleges vitát, most azonban bele kell szólnom. Ugyanis, bár nem teljesen direkt módon, de felfedeztem benne azt, hogy most már nem csak a saját igazatokat akarjátok védeni, hanem mást a saját igaza miatt letámadni. Nem mindenkire vonatkozik ez, de figyeljetek erre. Plusz, szinte látom magam előtt, hogy pillanatok alatt elszabadulhat itt a pokol, szóval jobb, ha figyelmeztetek mindenkit.

Első figyelmeztetés, válaszolni pü-ben tegyétek, mert ezzel vitatkozni eléggé off lenne. Vagy bármelyik offtopikban is intézhettek hozzám ebben a témában válaszokat.


ON: Little Beck: te pedig eléggé félreértheted a dolgokat, ha így látod a Merengő és a KK működését.

_________________
Nincs fontosabb dolog a feleslegesnél!

Kép
Írásaim, fordításaim: Fülemüle (White Collar fanfic) ¤¤¤ Harry új otthona ¤¤¤ Crelus-trilógia: Alta Mente ¤¤¤ Harry Potter, az azkabani fogoly ¤¤¤ Samuel Blackwell
¤¤¤ A többi történetem a profilomon elérhető!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 30 (hétfő), 1:01 
Offline
Ó-nagy-admin "backstage"
Avatar

Csatlakozott: 2009 június 09 (kedd), 18:19
Hozzászólások: 7287
Tartózkodási hely: Lengyeltóti
Little Beck írta:
A másik az, hogy úgyis az adminok diktálják a tempót, mert az övék az oldal, és mindezt a KK-n keresztül teszik, tehát Lamaro véleményében rejlik az, ami gyakorlatban érvényesül az oldalon. Amiről eldöntik, hogy bántó, az bántó, és te sose fogod látni, hogy valóban az volt-e. Megbízol bennük, ha megbízol, és ennyi.

Azt hiszem, valamit nem árt tisztázni. :)
"A hír igaz, de (erősen) módosításra szorul." Valóban az adminok "diktálják a tempót", ahogy írtad. Még az is igaz, hogy az övék, pontosabban az egyiküké, Kristie-é az oldal. Az is igaz, hogy a KK irányelveit, szabályzatát (kinek hogyan tetszik) az adminokkal többszörösen konzultálva írtam meg, és a jóváhagyásukkal jött létre a Kritika Klub. Az viszont csak részben igaz, hogy az admionok a KK-n keresztül "diktálják a tempót". Igen, beleszóltak, milyen legyen a KK szabályzata. Igen, ők is azt vallják, hogy a negatív kritika legyen olyan, ami lehetőség szerint nem gázol bele a szerző lelki világába. De a KK egy mozgalom, ami nem kötelező, vagy csatlakozol hozzá, vagy nem. Ha nem akkor is választhatsz, hogy követed-e a klub elveit, vagy nem.
Hogy az én véleményemben rejlik az, ami érvényesül az oldalon? Nem, az én véleményemben az rejlik, amit az adminokkal együtt jópáran szeretnénk, ha érvényesülne az oldalon. Azért meg én kérek elnézést, hogy a véleményem egyezik az adminokéval ebben a kérdésben...
Hozzátenném, hogy amit a bántó kritikákkal kapcsolatos döntésekről leírtam, az kizárólag a KK-s kritikákra vonatkozik. A nem klubtagok által írt bántó kritikák sorsához semmi közöm, legtöbbször nem is tudok róla, hogy ilyenekből ügy lett, legfeljebb akkor, ha véletlenül valamelyik klubtag érintett (például, mert vitába keveredett a kritika írójával), vagy merő véletlenségből észreveszem, miközben a KK-s kritikákat ellenőrzöm.
Egyébként miért szeretnéd tudni, hogy egy bántónak titulált kritika valóban bántó-e? Ez csak a szerzőre, a kritika írójára, és az adminokra tartozik, másnak semmi köze hozzá. (Nekem mint a KK nem admin vezetőjének van még közöm hozzá, ha klubtag írta a kritikát.) Ők pedig tudják, mit tartalmaz/tartalmazott a kritika, tudják, vagy inkább el tudják dönteni, hogy az bántó-e, vagy sem, nincs szükségük külső ellenőrzésre. Magáról a döntési folyamatról, hogy milyen szempontok szerint döntenek, és milyen módon döntenek, ugyan van némi fogalmam, vagy inkább sejtésem, de ezt majd inkább egy admin elmondja, ha úgy gondolja, hogy szükséges.

_________________
Fórumszabályzat
Kép Kép
Tekergős április 1.: Roxfort Hangja


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 29 (vasárnap), 23:31 
Offline
Zöldfülű

Csatlakozott: 2011 december 11 (vasárnap), 18:47
Hozzászólások: 21
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Little Beck 2012 augusztus 04 (szombat), 12:15-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 29 (vasárnap), 23:26 
Offline
Ó-nagy-admin "backstage"
Avatar

Csatlakozott: 2009 június 09 (kedd), 18:19
Hozzászólások: 7287
Tartózkodási hely: Lengyeltóti
Nem értem, hogy egy építő jellegű kritika miért kell, hogy feltétlenül pozitív legyen? Emlékszel még az EKLE beugró kritikáira? Küldtetek egy nagyon jó, egy közepes és egy igencsak gyenge novellát, hogy kritizáljuk, és az alapján döntöttétek el, tagok lehetünk-e. Hát nem tudom, milyen kritikákat kaptatok, de a gyenge történetre nehéz lett volna pozitív kritikát írni. Építő jellegűt viszont nagyon is lehetett. Én is azt írtam rá.
Milyen szerintem az építő jellegű kritika? Először is van benne pozitívum (lehetőleg egyensúlyban a negatívumokkal), hogy ne törjük össze túlságosan a szerzőt. Másodszor nem úgy adjuk elő a negatívumokat, hogy azok bántóak legyenek. Harmadszor megpróbálunk tanácsot adni, legközelebb hogyan kerülheti el a szerző az adott hibát/hibákat.
Ez utóbbira szeretnék egy példát mutatni. Egy művet olvasva azt vettem észre, hogy az túlságosan pörgős, kevés és felszínes a leírás benne, szinte rohant a szerző a történettel, ugyanakkor szószám problémái voltak (nehezen érte el a fejezetenkénti minimum szószámot). Leírtam neki a kritikámban, mi a probléma, és azt tanácsoltam neki, hogy rendszeresen szakítsa meg a cselekmény leírását a környezet, a szereplők, vagy a szereplők gondolatainak, érzéseinek a leírásával pármondatban. Ezzel lassítva kicsit a tempón és a szószámot is javítva vele. Megfogadta a tanácsomat, és mindjárt sokkal jobb lett a műve, sokkal élvezhetőbb volt olvasni, és nem volt többé gondja a minimum szószámmal sem. Negatív volt a kritikám? Ez a része mindenképp. Építő jellegű volt? Igen, hisz javult a szerző írástechnikája.
Tehát igen, az építő jellegű kritikák írását ösztönözzük, amelyek segítik a szerző fejlődését, nem pedig elkedvetlenítik az írástól. Ugyanis nem az a célunk, hogy elkedvetlenítsük a kevésbé jó írókat, hanem az, hogy segítsünk jobbá válni nekik.
És igen, elnézzük a negatív kritikákat akkor is, ha azok nem éppen építő jellegűek, amíg nem bántóak, mert tudjuk azt, hogy nem könnyű építő jellegű kritikát írni, főleg ha az alapvetően negatív. Amit nem nézünk el, az a bántó jellegű, földbedöngölő stílusú, vagy ahogy ti írtátok korábban, a mocskolódó kritika.

Ha egy kritikát törölnek, mert bántó volt, azzal némi levelezés is együtt jár, mind a szerző, mind a kritikaíró irányában. Ugye nem kell mondanom, hogy a szerzőtől elnézést kérünk a bántó kritika miatt, a kritikaíró pedig megkapja a magáét, amiért olyan stílusú kritikát írt, ami jópár embernek szúrta a szemét.
Nem, nem írunk új kritikát a törölt helyett, de ha a szerző igényli, megpróbálunk segíteni neki a kritikában leírt negatívumok kijavításában a tanácsainkkal. Nem mint a KK vezetői, hanem mint segítő szándékú emberek.
Az az író nem szólhatott nekünk, mivel egy kihíváson történt az eset, és abban sem vagyunk biztosak, hogy látta a kritikát, mivel elég gyorsan észrevette azt Kyra. Miért töröltettük? Azért, mert mocskolódó kritika volt, egyértelműen bántó, földbedöngölő stílusú. Ja, és valójában nem töröltettük, egyszerűen felhívtuk rá az adminok figyelmét, hogy nézzék meg, és döntsék el (esetleg a szerző bevonásával) a kritika sorsát. Megtették, és egyetértettünk a döntéssel...

_________________
Fórumszabályzat
Kép Kép
Tekergős április 1.: Roxfort Hangja


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 29 (vasárnap), 21:15 
Offline
Tollforgató
Avatar

Csatlakozott: 2006 augusztus 02 (szerda), 10:04
Hozzászólások: 459
Mondjuk a KK egy külön téma, de azért néhány dologban felkeltetted a kíváncsiságomat, Gyoka.

Bevallom, a bejegyzésed alapján olyan érzésem támadt, hogy nálatok, a KK-ban építő jellegű kritikának csak a pozitív kritika számít. Sőt! Mintha egyébként is ez lenne a kimondatlan elvárás a KK tagok felé: csak pozitívat!
"Egyébként valóban az építő jellegű kritikák írását ösztönözzük szóban, de amíg egy KK-s kritika nem bántó, nem szólunk bele, mi legyen, és milyen stílusban benne."
Ez alapján érzem így. Csak pozitívat, de amíg egy KK tag nem gázol durván az író lelkivilágába, addig elnézhető a negatív is.

Bocs, de nekem tényleg ez jött le. És ha jól értelmeztem Tigi hozzászólását, mintha valami hasonlót emlegetett volna ő is. Mintha azért is válaszoltál volna neki.

Hm... Igen érdekes álláspont. Megkérdezhetem, azért van-e ez így, mert attól féltek, hogy bármiféle negatívum emlegetése megbánthatja a kezdő írókat? Mert ahogy többen is tapasztaltuk, vannak olyan kezdő írók, akik valóban bármiféle negatívum megemlítésénél megbántódnak. Ezért van ez a fajta "ösztönzés" a KK tagok felé?

Kérdezhetek még egyet? Ha letörlik azt a bizonyos bántó kritikát, attól megszűnik a tüske a kezdő író lelkében? Hiszen vélhetőleg addigra már olvasta azt a kritikát, mire ti a törlés mellett döntöttetek. És mi van akkor, ha az a bizonyos bántó kritika valójában valós dolgokat tartalmazott? A törlés után küldtök a kezdő írónak egy másikat, ami ugyan tartalmazza a negatívumok felsorolását, de cukormázba csomagolva?

És - bocsáss meg - még egy: Azt mondtad, elsősorban az író dönti el, hogy bántó-e számára az a kritika vagy sem. Az az író, aki azt a bizonyos törölt kritikát kapta, nem szólt nektek, tehát vélhetőleg tudta kezelni a hangvételt is. Ti akkor miért töröltétek mégis?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 29 (vasárnap), 20:10 
Offline
Ó-nagy-admin "backstage"
Avatar

Csatlakozott: 2009 június 09 (kedd), 18:19
Hozzászólások: 7287
Tartózkodási hely: Lengyeltóti
Tigi, mi a KK-ban nem ellenezzük a negatív kritikát. Lehet negatív kritikát írni, de azt úgy kell megfogalmazni, hogy ne legyen bántó az íróra nézve. Korábban volt kérdés, hogy ki határozza meg, hogy bántó-e a kritika? A KK-tagok esetében elsősorban az író, vagy mi, a KK vezetői döntünk. Ha egy író panaszkodik egy KK-s kritikára, vagy mi magunk veszünk észre olyan KK-s kritikát, ami kívánnivalókat hagy maga után, azaz bántó, durva stílusú, az adminok elé tárjuk az "ügyet", és velük közösen döntünk, bántó-e a kritika, vagy sem, törölni kell-e, vagy sem.
Eddig még írótól hozzánk nem érkezett panasz, de Kyrával már találtunk olyan KK-s kritikát, amiért figyelmeztettük az íróját, és olyan is, amit egyértelműen törlendőnek ítéltünk, és az adminok törölték is, miután szóltunk nekik. Megjegyzem, ez az utóbbi kritika tényleg nagyon durván bántó volt.
Egyébként valóban az építő jellegű kritikák írását ösztönözzük szóban, de amíg egy KK-s kritika nem bántó, nem szólunk bele, mi legyen, és milyen stílusban benne.

_________________
Fórumszabályzat
Kép Kép
Tekergős április 1.: Roxfort Hangja


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 29 (vasárnap), 19:32 
Offline
Tollforgató
Avatar

Csatlakozott: 2006 augusztus 02 (szerda), 10:04
Hozzászólások: 459
Tigi írta:
-- viszont nekem nagyon úgy tűnik, hogy jelenleg ezt a kategóriát az építő kritika megnevezés kisajátítja.

Igen, nekem is így tűnik. Pedig az építő kritika lehet pozitív, ha a pozitívumok vannak túlsúlyban, és lehet negatív is, ha sajnos inkább ezek vannak többségben.

De szerintem van itt még valami: egy építő jellegű kritika általában a műre vonatkozik. Hiszen a szerzőnek itt és most maximum az lehet a negatívuma, hogy nem írt tökéletes művet. :) De negatívuma - és pozitívuma - szerintem csak a műnek lehet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 29 (vasárnap), 18:53 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 19 (csütörtök), 19:32
Hozzászólások: 582
Tartózkodási hely: Piros kanapé
Ezt aztán nem bíztad a véletlenre, én nem nagyon tudok vitatkozni. Szerintem azon kéne változtatni, hogy a negatív kritika ne úgy éljen a köztudatban, hogy lehordtak, nem méltányolták az erőfeszítéseimet, hanem hogy megpróbáltak segíteni -- viszont nekem nagyon úgy tűnik, hogy jelenleg ezt a kategóriát az építő kritika megnevezés kisajátítja. Most ugye negatív kritikán nem a direkt kukacoskodó kritikákat értem, hanem az olyan alapvető szempontokat említőket, amiket az előbb felsoroltál.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 29 (vasárnap), 18:42 
Offline
Tollforgató
Avatar

Csatlakozott: 2006 augusztus 02 (szerda), 10:04
Hozzászólások: 459
Hát igen. Azt hiszem, Tigi, kimondtál egy másik nagyon lényeges kérdés: a negatív kritika nem építő kritika?

Egyáltalán mi is az, amit negatív véleménnyel illethetünk? (Hadd ne mondjam el, mennyire régen tanultam én irodalmat, elemzést, de nagyon régen, úgyhogy ha hülyeségeket írok, kéretik nem túl hangosan kinevetni. ;;) )

Az első, ami vagy kiszúrja az olvasó szemét - ha sok van - vagy sem - ha nincs -: a helyesírási hiba. Ha sok van, az bizony negatívum, és szerintem mindenképpen érdemes szóvá tenni. Ha kevés van, akkor is, mert a keveset azért könnyebb megjegyezni. Mindenképpen ez az első, amit általában lát az ember.

Aztán a második, ami szinte rögtön szembetűnő, az a fogalmazás. (Ugye ezt nevezik stílusnak?) Lentebb említettem a "fárasztóan iskolás stílust" - nos, ezek nekem rendszerint a tőmondatok, de nem csak azok. A monotonitás is. Amikor az illető helyesen ír, valójában tökéletes minden, de olyan egyhangúan darálja le, hogy az embernek ásítani támad tőle kedve. $boring Tartok tőle, hogy mindnyájan találkoztunk már ilyennel. Ez - szerintem - szintén negatívum.
Szintúgy a másik véglet, amikor túl nagy hévvel, túl nagy pátosszal adja elő a sztorit az író, vagy egyszerűen olyan barokkos körmondatokat ír, hogy a végén el lehet felejteni, miről szólt a mondat eleje.
Megemlíteném még azt is, ha szemmel láthatóan túl kevés az író szókincse - általában ez automatikusan szóismétlésekhez vezet -, vagy ha lépten-nyomon idegen szavakkal tűzdeli tele. A nem helyénvaló szleng szavak sem keltenek feltétlenül jó benyomást. /:)

Harmadikként említeném meg a felépítést. Speciel jómagam szeretem, ha egy történetnek van eleje és vége is, és a kettő közötti rész is áttekinthető. Azt sem bánom, ha valaki kicsit megcifrázza a cselekményt - a lényeg számomra, hogy követhető legyen, s ne kelljen az olvasást követően azon törnöm az agyam, hogy most mi és mikor és kivel történt. Egyáltalán történt valami?! @-)

Nem is tudom, ide tartozik-e az a - sajnos - szokványos hiba, hogy a rendszerint fiatal, szexuálisan túlfűtött fantáziájú nőnemű írók előszeretettel kergetik kedvenc párosukat egymás karjaiba - minden logika nélkül. Hajaj, öreg hiba, de én bizony a logikát is szeretem egy-egy írásban! :-Ą (Ami még rosszabb, lehet, hogy ezzel nem is vagyok egyedül. ;) )
Persze a logikát nem csak a párosok egymás karjaiba kergetésénél illik használni, hanem úgy általában is. Ha az egész sztoriból hiányzik, nyilvánvaló, hogy negatívum (szerintem), de ha csak néhány dologban, talán azt sem árt a szerző tudomására hozni. ;;)

Nagyjából ez vonatkozik a szereplőkre is. Ok, ismerjük azt, hogy valaki adott fandomból vesz át ugyan karaktereket, de a jellemüket átvariálja. (Hogy ez OOC vagy OCC, most istenbizony nem tudom. :() Lelke rajta, de legalább jól legyenek azok az új jellemek felépítve! És bevallom, azt sem bánom, ha meg van indokolva az a bizonyos eltérés. A "csak azért", meg az "írói szabadság", mint indok, nem mindig meggyőző.

Lehet, hogy szőrözésnek hat, de ha valaki regénybe fog, talán természetes elvárás, hogy cselekmény is legyen benne. (Jól felépített, logikus.) Tudom, ízlés dolga, de ezerhatszáz oldalon keresztül arról olvasni, hogy a két szereplő mennyire vágyik egymásra, meg milyen bonyolult a lelkiviláguk, talán kissé túlzás. Ugyanígy érdemes a regénybe más szereplőket is belecsempészni a főszereplőn/főszereplőkön kívül, hacsak nem kimondottan kamaradarabot óhajt írni az író. És talán nem túl nagy elvárás a szereplők jellemfejlődése sem. (És ez utóbbi alatt nem azt értem, hogy az írás elején még utálták egymást, aztán két oldal múlva hipp-hopp csak úgy az ágyban találjuk őket.)

Hirtelen ennyi.

A helyesírástól eltekintve - mert az adott - minden más "hiba" hibának tekintése beállítottság kérdése. Sőt! Hangulat- és helyzetfüggő is. De azért ezek - szerintem - általában negatívumok. E pillanatban ne vitatkozzunk azon, hogy kinek és hogyan, de ezeket megemlíteni - szerintem - A Negatív Kritika. Jómagam nem tartom feltétlenül szükségesnek a kijavítás lehetőségeinek felsorolását. Ha valaki akarja, tegye meg, mondja el az írónak, hogy ő ezt meg ezt így meg így oldotta volna meg. De a fentebbiek szimpla felemlítése - szerintem - maga is Egy Építő Jellegű, De Negatív Kritika.

Rosszul látom?

Gyoka, bármikor, bármelyik írásomat, bárhogyan kritizálhatod. Sőt! De tedd minél előbb! ;)

Tigi, de még mennyi! Sajnos. :(


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára asd 2012 július 29 (vasárnap), 19:42-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 29 (vasárnap), 17:06 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 19 (csütörtök), 19:32
Hozzászólások: 582
Tartózkodási hely: Piros kanapé
Midnights Prophet írta:
És persze ott van az is, hogy az emberek sokkal könnyebben mondanak a neten negatív véleményt, mint személyesen, ezt is írtam, és még ha nem is ez volt a lényeg, de azért szerintem fontos része ez a meris kritikaírásnak. Ha szemtől szemben kellene állniuk az adott íróval, kíváncsi vagyok, ki lenne az, aki tényleg oda is mondana. [...] Szóval szerintem semmi baj nincs a kíméletességgel, ami alatt nem azt értem, hogy mondjuk azt egy rossz írásra, hogy jó, mert az már nem kíméletesség, hanem hazugság.
Ez rám sajnos/nem sajnos, de igaz: szemtől szemben mindig igyekszem finomabban kifejezni magam, egyrészt mert nem tudom "kitörölni", ha rájöttem, hogy ezt nem úgy értem, ahogy hangzott, csak bénán fogalmaztam, a másik, hogy számomra szemtől szembe mindig nehezebb. Nyúl vagyok, hiába. A kíméletességgel kapcsolatban sztem igazad van.
asd írta:
Úgyhogy előfordulhat, hogy egy mezei olvasó, aki feltéved ide, és látja, hogy kritikát is lehet hagyni, csak úgy, spontán, minden sallangot nélkülözve nekiáll leírni az őszinte véleményét, esetleg negatívat, esetleg minden pozitívum nélkül, és magasról tesz rá, hogy az illető, akinek írta, kezdő-e vagy sem, illetve hogy bárki másnak mi a véleménye a kezdő írókat megillető extra vagy nem extra kíméletről. (Félreértés ne essék, nem mocskolódó beírásról írtam!) Na, azokkal mi van? Meg lehet róni őket érte? :-?

Szerintem nem. Hajlok rá, hogy igazad van, a történetet kell nézni, nem a szerzőt. Meg aztán, még ha van is XYZ, akinek szeretem az írásait, de feltölt egy förmedvényt, akkor annak nem írhatom meg, hogy ez félresikerült? Nem tudom, miért, de nekem az építő jellegű kritika és a tapintatos kritika fogalma valahogy összefonódik, pedig a kettő nem ugyanaz. Mármint nekem, aki nem vagyok tagja a KK-nak, csak időnként vetek egy-egy pillantást a kritikáikra meg a territóriumukra a fórumon, az a benyomásom, hogy most az az irányelv a Merengőn, hogy ne negatív, hanem építő kritikát írjunk. Lehet, hogy én értelmezek félre mindent, de számomra a negatív és az építő kritika között az a különbség, hogy mennyire vagyok udvarias. Jó, tudom, mindenki olyan kritikát ír a divattól függetlenül, amilyet csak akar, de akkor is. :-)

Amúgy szerintem nem az említett 14 évesekkel van a baj, hanem általában azokkal, akiknek messze áll az önképük a valóságtól. A 20 felettiek között is vannak néhányan, akiknek nem ártana egy-két "atyai pofon".


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 29 (vasárnap), 15:59 
Offline
Ó-nagy-admin "backstage"
Avatar

Csatlakozott: 2009 június 09 (kedd), 18:19
Hozzászólások: 7287
Tartózkodási hely: Lengyeltóti
asd, a "profi" az én kifejezésem, és nagyjából megfelel a te "beérett" kategóriádnak. :)

A nem kapott elég hideget-meleget kifejezést arra értem, hogy viszonylag kevés kritikát kapott, még nem biztos, hogy tudja, melyiket hogyan kell kezelni. Nem biztos, hogy egy nyíltan kimondott nyers véleményt úgy értékel, ahogy azt szánták. Ezért gondolom azt, hogy az ilyen íróknak kicsit be kell csomagolni, finomítva kell tálalni a negatív véleményt, hogy biztosan úgy értékeljék, ahogy azt szántuk. (Természetesen nem kell mondanod, mi a különbség a negatív és a mocskolódó kritika közt. Mindössze azt mondom, hogy a legjobb szándékkal írt negatív kritika is okozhat ellenkező hatás, mint amit szeretnénk (fejlődésre ösztönzés helyett elkedvetlenedést), ha nyersebben adjuk elő, mint ami az adott szerzőnél megfelelő lenne.)

Természetesen nem tudhatjuk biztosan, ki a néhány műves, és ki a Merin néhány műves író. :) De visszakérdeznék. :D Nagyon megharagudnál rám, ha egyszer egy kritikámban a negatív véleményemet szépen becsomagolva tálalnám neked? ;) :D (És ehhez a kérdéshez tegyük hozzá, hogy téged is a "mester" kategóriába sorollak. :) )

_________________
Fórumszabályzat
Kép Kép
Tekergős április 1.: Roxfort Hangja


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 29 (vasárnap), 15:29 
Offline
Tollforgató
Avatar

Csatlakozott: 2006 augusztus 02 (szerda), 10:04
Hozzászólások: 459
shanon widow... :))

Gyoka, nyugodtan ajánld Ashát. Én olvastam, higgy nekem. :-D
Nem mellesleg igen érdekes a fejtegetésed. (Bár itt jegyezném meg, nem profit, hanem beérettet mondtam. :D) Csodásak a példáid, valamit azonban mégsem értek. Azt írod:

"Én egy első, második, harmadik műves szerzőt kezdőnek minősítenék, ha másért nem, mert még nem kaptak elég kritikát ahhoz, hogy megtapasztalják a "hideget-meleget bőviben" effektus szépségeit."

Tekintsünk el a kritikák "bőségétől" - az is megér ugyan egy misét, de talán nem itt, és nem most. :) Ellenben felfigyeltem a "hideget-meleget" kifejezésre. Ezek szerint a kezdő írót is edzeni kell, mint az acélt, kapnia kell hideget, meleget is ahhoz, hogy fejlődhessen? Tehát ha indokolt, szüksége van a negatív kritikára is ahhoz, hogy "haladó" lehessen? :-? (Ugye nem kell ismételnem a már leszögezett dolgokat, hogy a negatív kritika nem azonos a mocskolódással, sárdobálással. :|N )

És még egy. Honnan a viharból tudhatom, hogy most egy első-, másod-, harmadműves íróval van-e valóban dolgom? Mi van, ha csak ide, a Merengőre pakolt csupán egy-két írást, de másutt esetleg tucatjával töltött fel cuccost? Valójában a net névtelenségét kihasználva ezt a bizonyos "kezdő_író_vagyok_pajzsot" akárki kihasználhatja, nem? Jó, a stílusból esetleg valamit ki lehet okoskodni, de abból sem sokat, abból sem mindig, lásd a lentebb emlegetett írókat, akik negyedik, ötödik művükben is ugyanazokat a hibákat vétik. Vagy azokat, akik plagizálnak - nem ismerünk mindenkit. Lám, éppen nemrégiben fedeztem fel magam is egyet - engem is plagizáltak már - ki tudja, esetleg hány ilyen van még fenn a Merengőn? Jó és rossz egyaránt? Ez is meg tudja kavarni rendesen az olvasót, véleményezőt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 29 (vasárnap), 14:53 
Offline
Betűmániákus
Avatar

Csatlakozott: 2009 február 07 (szombat), 22:23
Hozzászólások: 5171
Tartózkodási hely: itt vagyok:)
asd írta:
Jómagam a "csiszolatlan gyémánt" kifejezést - bevallom - nem szoktam olyanokra alkalmazni, akik a negyedik novellánál is ugyanazt a hibát követik el. Az ugyanis a hatodiknál, negyvenkettediknél is el fogja követni. Kíváncsi lennék, vajon az ötvenhatodiknál is maga elé tenné a "kezdő író vagyok" pajzsot? :-? És még kíváncsibb, hogy ez a pajzs még mindig elfogadható lenne...? :-?


nem tettem szóközt xD
nem a stagnáló publikálókra értem a "csiszolatlan gyémánt" megnevezést, hanem azokra, akik tényleg mutatnak fejlődést :) bármennyit. akik a sokadik novellánál se javulnak - pl ugyanúgy sok a tőmondat, esetleg élvezhetetlen a fogalmazás -, azokat nem olvasom tovább.

_________________
Írófigyelő


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Negatív kritikák...
HozzászólásElküldve: 2012 július 29 (vasárnap), 13:58 
Offline
Ó-nagy-admin "backstage"
Avatar

Csatlakozott: 2009 június 09 (kedd), 18:19
Hozzászólások: 7287
Tartózkodási hely: Lengyeltóti
Ki a kezdő író? Mielőtt erre bárki is válaszolna, előtte nem ártana tisztázni, hogy mihez képest? Mert JKR igencsak kezdő írónak számít az egyszem hét kötetes regénysorozatával és a plusz egy regényével a korábban kezdett íróhoz képest, akik már bőven húsz sikeres regény felett járnak. (T. Zhan, W. Smith, V. Fable, stb.) Ugyanakkor engem is lehet haladó írónak tartani (az egy szem feltöltött novellámmal és kisregényemmel) ahhoz a szerzőhöz képest, aki most tölti fel élete első novella próbálkozását... :)
Szóval, szerintem ez egy igencsak relatív kérdés. Például Asha (ha már ő korábban hozzászólt) kezdő írónak számít azokhoz képest, akiknek már megjelent pár kötetük, mégis nyugodt szívvel ajánlanám bárkinek, aki tanulni szeretne, hogy kell jól írni. (Oké, én személy szerint még nem olvastam tőle, de mások véleménye alapján nem hiszem, hogy nagy hibát követnék el, ha őt ajánlanám. :) )
Mivel itt a Merin bárki publikálhat, ha megüti a műve azt az alapvető színvonalat, amit már elfogadnak az adminok, szerintem ehhez a színvonalhoz kell mérnünk a "kezdő/haladó/profi" besorolásunkat is. Én egy első, második, harmadik műves szerzőt kezdőnek minősítenék, ha másért nem, mert még nem kaptak elég kritikát ahhoz, hogy megtapasztalják a "hideget-meleget bőviben" effektus szépségeit. Ugyanakkor lehet valaki kezdő egy adott témában/fandomban is. Ha mondjuk Asha (most már maradjunk nála :D ) hirtelen nekállna Severitusokat írni, biztosan nem ugyanoda helyezném számára a lécet, mint mondjuk Lilyanjudyth esetében. Ugyanakkor ez fordítva is igaz: Lily oroginal művét biztosan nem ugyanazzal a szemmel nézném, mint Asha műveit. Pedig mindketten "mester" kategóriába tartoznak (legalábbis nálam) a saját területükön. Más kérdés, hogy mindketten elég gyakorlottak hozzá, hogy kezelni tudjanak egy nyersebb hangvételű kritikát is, amire mondjuk egy harmadik novelláját feltöltő, szumma tíz kritikával rendelkező, szerző nem biztos, hogy képes. (Sokszor még a gyakorlottabbak sem, mint ahogy már volt szerencsém tapasztalni párszor...)
Szóval, hogy kit kell kímélni, és kinek lehet nyíltabban megmondani a "valót", leginkább megérzés alapján lehet eldönteni, amiben segít a mű, a kapott kritikák, az azokra adott válaszok, a szerző adatlapja, és mindezek a többi művénél, na meg a legfontosabb: a hatodik érzékünk és empatikus képességünk. :)

Szerk.: Öhm... bocsi a kissé összevissza gondolatsorért, remélem, azért ki lehet hámozni belőle valami értelmeset... :oops: ;;)

_________________
Fórumszabályzat
Kép Kép
Tekergős április 1.: Roxfort Hangja


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 424 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség