Merengő Fórum

Fanfic fanatikusok gyülekezőhelye
Pontos idő: 2024 március 29 (péntek), 12:16

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 353 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2023 július 09 (vasárnap), 14:29 
Offline
Könyvmoly
Avatar

Csatlakozott: 2016 július 17 (vasárnap), 22:23
Hozzászólások: 866
Tartózkodási hely: Magam sem tudom mindig, merre vagyok... :D
Abi írta:


Láttam már béna yaoi/Bl élőszereplős filmet, ahol a megrendezett jelentek kissé gázok voltak, de a szereplők esetlen bája kompenzálta kicsit, szóval majdnem élvezhető volt. Sajnos mostanában kezdik rátenni a hetero kliséket a szereplőkre, és az uke karaktert elpicsásítják. Azon mindig kiakadok.




Valószínűleg azt hiszik, hogy ettől majd kelendőbbek lesznek a filmek, ha az egyik fiúból "lányt" csinálnak...

_________________
„Hinnünk kell abban, hogy az vagyunk, aki lenni szeretnénk, amíg azzá nem válunk.”
Flash - A villám


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2023 április 09 (vasárnap), 7:29 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2011 október 11 (kedd), 14:03
Hozzászólások: 562
Tartózkodási hely: többnyire a gép előtt, ha meg nem, akkor máshol
Szia Mindenki!

Én kíváncsiságból, véletlen akadtam rá az első yaoi animére, aminek a romantikája azonnal megfogott.
Később rájöttem, hogy a legtöbb hetero romantikás filmben a női szerep baromira elcseszett.
Noha az alap sztori jó volt, mégis elvesztettem az érdeklődésem, és a türelmem többnyire már a film közepén, és azon drukkoltam, nehogy összejöjjön a főszereplő páros.

Láttam már béna yaoi/Bl élőszereplős filmet, ahol a megrendezett jelentek kissé gázok voltak, de a szereplők esetlen bája kompenzálta kicsit, szóval majdnem élvezhető volt. Sajnos mostanában kezdik rátenni a hetero kliséket a szereplőkre, és az uke karaktert elpicsásítják. Azon mindig kiakadok.

_________________
"Azonnal visszatérünk a normális állapotokhoz, mihelyst bizonyosak leszünk abban, hogy mi is a normális."
(Douglas Adams: Galaxis Útikalauz Stopposoknak)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2021 március 25 (csütörtök), 20:18 
Offline
Zöldfülű

Csatlakozott: 2021 március 23 (kedd), 1:23
Hozzászólások: 4
Tartózkodási hely: R'lyeh
Hisztis Myrtle írta:
Helló

Nem igazán jön ehhez, de nem tudok Új témát nyitni, olyasmit meg nem láttam, hogy "Fickereső". Mivel egy slash ficet keresek, ezért esetleg itt segíthettek.
Volt a Merengőn több fic is ugyanattól az írótól, de szerintem eltávolította őket, a Wayback Machine meg sz.r és nem ment el mindent. Ezek a ficek mind Thor/Lokik voltak, az egyik AU-nak valami olyasmi címe volt, hogy "Egy üveg uborkalé/víz". A google se talál semmit, és sírok. Elég régen olvastam őket, szerintem olyan 2013-14 környékén. Ha esetleg valakinek rémlik, netalántán emlékszik az íróra, vagy el van mentve, segítsen pliiiz.
Köszi!


Szia!
Jó régi a hozzászólás, de tök véletlenül pont a napokban láttam ezt a címet. Raistlin (Reisuto?) az elkövető, és a régi blogján még mindig fent vannak ezek az írások (az uborkalés is). Bár nagy valószínűséggel már rátaláltál azóta, de gondoltam válaszolok, hátha valaki más is pont ezt keresi:
https://bloody-romantic.blogspot.com/se ... bel/thorki


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2019 április 25 (csütörtök), 7:31 
Offline
Ó-nagy admin "Verem-úrnő"
Avatar

Csatlakozott: 2011 március 07 (hétfő), 14:41
Hozzászólások: 2730
Tartózkodási hely: erdei tisztás
Hisztis Myrtle írta:
Helló

Nem igazán jön ehhez, de nem tudok Új témát nyitni, olyasmit meg nem láttam, hogy "Fickereső". Mivel egy slash ficet keresek, ezért esetleg itt segíthettek.
Volt a Merengőn több fic is ugyanattól az írótól, de szerintem eltávolította őket, a Wayback Machine meg sz.r és nem ment el mindent. Ezek a ficek mind Thor/Lokik voltak, az egyik AU-nak valami olyasmi címe volt, hogy "Egy üveg uborkalé/víz". A google se talál semmit, és sírok. Elég régen olvastam őket, szerintem olyan 2013-14 környékén. Ha esetleg valakinek rémlik, netalántán emlékszik az íróra, vagy el van mentve, segítsen pliiiz.
Köszi!


Szia!

Fickeresési kérdések miatt nem kell új témát nyitni, már megvan rá a megfelelő: Melyik történet volt?, vagy használhatod a Merengő Discord szerverén az Íróasztalon belül a #fickereső csatornát is.

_________________
♥ Marauders ♥


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2019 április 24 (szerda), 12:57 
Offline
Zöldfülű

Csatlakozott: 2019 április 24 (szerda), 12:42
Hozzászólások: 1
Helló

Nem igazán jön ehhez, de nem tudok Új témát nyitni, olyasmit meg nem láttam, hogy "Fickereső". Mivel egy slash ficet keresek, ezért esetleg itt segíthettek.
Volt a Merengőn több fic is ugyanattól az írótól, de szerintem eltávolította őket, a Wayback Machine meg sz.r és nem ment el mindent. Ezek a ficek mind Thor/Lokik voltak, az egyik AU-nak valami olyasmi címe volt, hogy "Egy üveg uborkalé/víz". A google se talál semmit, és sírok. Elég régen olvastam őket, szerintem olyan 2013-14 környékén. Ha esetleg valakinek rémlik, netalántán emlékszik az íróra, vagy el van mentve, segítsen pliiiz.
Köszi!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2019 január 30 (szerda), 14:00 
Offline
Zöldfülű
Avatar

Csatlakozott: 2019 január 11 (péntek), 13:00
Hozzászólások: 5
Tartózkodási hely: Hol erre, hol arra, de szigorúan kiábrándító bűbájjal! ;)
Lindsay írta:
Sokáig nem tudtam, mi a problémám vele, de aztán megértettem: nem feltétlenül tudom elhinni egy női írónak, hogy ismeri a meleg férfiak lelkivilágát, és nem pusztán csak szórakozásból és élvezetből ír ilyesmit. Amivel amúgy semmi probléma, de én a földhözragadt, lelkizős, valósághű sztorikat szeretem, amit nem biztos, hogy jól tud átadni egy tinédzser évei elején járó lány író. (Akinek nem inge...) Persze, olvastam nagyon jó slash-eket, ahol simán elhittem az írónak, hogy vágja a témát, de azért fenntartásokkal kezelem a műfajt, és nem olvasok el bármit.

Még felmerült itt korábban, hogy miért nem népszerű a femslash, hát na vajon miért :D Egy lány olvasót nyilván sokkal jobban érdekel két fiú kapcsolata, mint két lányé, szóval én ebben semmi meglepőt nem találok. (De azért éljen a femslash :D)


Szia Lindsay!

Emlékszel rám? (Discord, múlt héten) ;) Látom, már nem mai beszélgetés, de azért belekotyogok, ha lehet. ;) Saját példáim: Jómagam kizárólag femslash témában utazom, részben, mert alapból imádom, részben pedig azért is, mivel látom, hogy a slash milyen irdatlan népszerűségnek örvend, hát akkor emeljük meg picit a leszbikus történetek számát is a Merengőn. Azon belül is elsősorban a Ginny/Luna páros mozgatja meg leginkább a fantáziámat (persze már vannak elképzeléseim másokról is), ennek is több oka van: pl. konkrétan ilyen párosítást én magyarul egyetlen egyet sem találtam, meg Luna karaktere mindig is érdekelt engem szerelmi dolgokban, mivel ő az eredeti történetben nem lesz szerelmes (mindössze egy interjúból derül ki, hogy később férjhez ment) és amúgy meg, szerintem Ginnyvel nagyon aranyosak együtt. :xx: Imádom továbbá, ha egy történet úgy igazán édes-mézes-romantikus, ha akár még könnyekre is tud fakasztani és mindenképpen boldog befejezéssel. (persze azért egy szomorú történet is lehet szép, ilyenekkel is találkoztam már) Én személy szerint úgy érzem, ilyen sztorikat csak lányokkal tudok igazán írni. Szóval azt mondod, éljen a femslash? Emberedre akadtál, mert én dettó! :#-) Én garantáltan bővítem még ezt a kategóriát, szóval ha szívesen olvasol ilyeneket, nálam érdemes néha-néha szaglászni! ;) Katja, ugyanez vonatkozik rád is és egyébként mindenkire, aki szereti ezt a műfajt. :-* :xx: Én is csak azt tudom mondani: Éljen a femslash!

_________________
❤️❤️Csókjaim!❤️❤️❤️


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2018 május 30 (szerda), 0:33 
Offline
Ó-nagy-admin "on stage"
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 12 (vasárnap), 18:58
Hozzászólások: 3363
Tartózkodási hely: kb. é.sz. 47° k.h. 16°31'
Saszta írta:
Laufreya írta:
de ahogy végiggondoltam a fandomokat, amikben jártas vagyok, és számolgattam, nagyságrendekkel több izgalmas és szerethető férfi karaktert tudtam összeszámolni, mint nőit.


Ebben teljesen egyetértek veled, Lauf! Valóban több a szerethető férfi karakter, mint női. Valahogy, valamiért nagyon ritka, hogy úgy írjanak meg egy női karaktert, hogy ne másszon az ember a falra tőle. Talán azért, mert egy nő alapvetően érzelmesebb, mint egy férfi, és ezt az érzelmességet túltolják ezekben a karakterekben, és egy picsogós fruskát faragnak szerencsétlenekből.



Érdekes kérdések vetődtek itt fel újabban, és ez engem is elgondolkoztatott arról, azokban a fandomokban, amiket nemcsak ismerek, de szeretek is, és ezért mélyebben foglalkoztatnak, hogyan áll a számomra izgalmas, komplex karakterek aránya. És igazából elég kiegyenlített az eredmény, összességében nézve, bár ha írnék egy részletes listát, valamennyivel valószínűleg így is a férfioldalra billenne a mérleg.

Bár nem mindegy például az sem, hogy eleve miből lehet válogatni. Nagyon sok történetben jóval több a férfikarakter, főleg a fontosabb funkcióban lévő – és így több teret, több szereplési és bizonyítási lehetőséget kapó – szereplők között, mint a nő. Néha persze ez múlhat a témán vagy a korszakon vagy a műfajon is.

Az szerintem nem annyira újkeletű dolog, hogy nagyobb hangsúlyt fektetnek a női karakterekre, az viszont igen, hogy az olvasók/nézők egy részének körében ez egyre inkább egyfajta elvárássá válik.
Ugyanakkor viszonyítás kérdése, mint értünk „most” alatt. Az elmúlt pár évet, az elmúlt húsz vagy harminc évet vagy…?

Én is nagyon kedvelem például Clarke-ot a The 100-ból, aki, ugye, 2014 óta van képernyőn, de az egyik kedvenc női sorozatos karakterem Veronica Mars 2004-2007-ből, vagyis több mint tíz évvel ezelőttről. De ott van kb. ugyanebből az időszakból a Firefly, ahonnan nem tudnék olyan jelentősebb női karaktert (vagy simán általánosságban karaktert) mondani, aki ne lett volna jellegzetes és emlékezetes figura; vagy a Battlestar Galactica remake, ami már csak azért is érdekes szerintem, mert több, az eredeti sorozatban még férfi-karakter a 21. századi verzióban már nő. És több olyan, évadokon át jelenlévő kulcsfigurát adtak hozzá a sztorihoz, akik szintén nők (igaz, férfit is). Ők pedig nemcsak díszként vagy megfelelési vágyból vannak jelen, érdekes és jól kidolgozott karakterek. Tulajdonképpen ez például pont egy olyan sorozat nekem, ahol, ha izgalmas/emlékezetes/kedvelt figurákat kellene összeszednem, a nők lennének többségben.

De közben persze én is látom az ellenpéldákat, a temérdek olyan sorozatot vagy könyvet, ahol a női karakterek egysíkúak, bosszantóak vagy „erősnek” voltak szánva, de valahol, valahogy félrement a dolog.

Még egy gondolat (kicsit csapongva), ami a lenti hozzászólásokat olvasva eszembe jutott. Sorozatban, filmen talán könnyebb szimpatikusnak megőrizni egy női karaktert, mint a könyvben, ahol, ha szempontkarakter az illető, az olvasó alaposabb rálátást kap a gondolkodásmódjára, a belső világára – ez a személyesebb viszony lehet előny persze, de ugyanolyan könnyen el is idegenítheti a karaktertől az olvasót és még állandó nyavalygás se kell hozzá. Pl. az Outlanderben messze jobban kedvelem a sorozatos Claire-t, mint a könyvbelit, aki egyszerűen… sok, túl sok. (Bár nem csak ő.)

És itt meg is állok, mert eléggé eltértem topic témájától. Mea culpa. Akartam valami tényleg slashsel/femslashsel kapcsolatosat is írni, de ebben a hőségben egyszerűen nem forog az agyam. :roll:
Nagyjából, hogy… bár kétlem, hogy összeszedetten meg tudnám fogalmazni… Nekem igazából két dolog a fontos egy párkapcsolattal (is) foglalkozó történetben: nem a párost figyelem elsősorban, hanem hogy egyénileg érdekelnek-e a szereplők. Ne csak azért létezzenek, hogy össze lehessen boronálni őket, mert ha az egyik önmagában se működik – akármiért – az a számomra tönkre tudja tenni a párost is. (A másik, hogy a párkapcsolat ne forgassa ki önmagukból a szereplőket – és ha ne rendeljen alá magának minden mást, ha eredendően nem ezt ígérte a történet –, változzanak a felek persze, idomuljanak, de mértékkel.) Például ott van Maggie Stiefvater Hollófiúk ciklusában Adam és Ronan. Érdekeltek külön-külön? Hogyne. Adam egyenesen a kedvencem volt kezdettől fogva. Mikor pedig a második kötetnél már egyre világosabban látszott, hogy van valami köztük, kíváncsian vártam, mi lesz belőle.
Vagy hasonló volt a helyzet lentebb említett Avatarnál – bár ott nem hittem, hogy végül tényleg meglépik a dolgot.

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2018 május 28 (hétfő), 11:36 
Offline
Könyvmoly
Avatar

Csatlakozott: 2011 június 09 (csütörtök), 17:46
Hozzászólások: 984
Tartózkodási hely: A Föld Pusztaságán, valahol Westeros környékén, a Roxfot kastélyában, Stiles szobája mellett.
Laufreya írta:
de ahogy végiggondoltam a fandomokat, amikben jártas vagyok, és számolgattam, nagyságrendekkel több izgalmas és szerethető férfi karaktert tudtam összeszámolni, mint nőit.


Ebben teljesen egyetértek veled, Lauf! Valóban több a szerethető férfi karakter, mint női. Valahogy, valamiért nagyon ritka, hogy úgy írjanak meg egy női karaktert, hogy ne másszon az ember a falra tőle. Talán azért, mert egy nő alapvetően érzelmesebb, mint egy férfi, és ezt az érzelmességet túltolják ezekben a karakterekben, és egy picsogós fruskát faragnak szerencsétlenekből.
Ezért én nagyon örülök annak, hogy mostanság az erős női karakterek lettek a divatosak. Azok közül engem kevesebb irritál, bár tény és való, hogy nyilván ezekkel is eléggé mellé lehet lőni, főleg ha elférfiasítják az amúgy női karaktert, miközben egy alapjáraton hetero beállítású női karakterről beszélünk. Mármint úgy értem, hogy az ilyen hetero, ám erős női karaktereknél irritálni szokott, ha szegény a végén már nem is nőiesen viselkedik a szerencsétlen.

Amúgy nekem sorozatos berkekben nagy kedvencem az ilyen erős női karakterek közül Clarke a The 100-ből, aki egyébként ráadásul biszex főhősnő. És ennek nagyon örültem! Egy biszex főszereplő, aki egy erős női karakter! :xx:
Ez a sorozat pedig nekem azért is fontos mérföldkő volt, mert egészen addig irtóztam a femslashtől. Mármint nem elítéltem, hanem egyszerűen nem bírtam nézni/olvasni, mert heteróként egyszerűen rossz érzéseket keltett bennem.
Ám ez a sorozat megszerettette velem a femslashet is, és azóta Clexa fan vagyok! Valami csodálatos kémia volt a két színésznő és így a karaktereik között is! :xx: :beee:

Szóval igen, a férfi karakterek többnyire jobban megformáltak, sokkal árnyaltabbak, élvezhetőbbek. Főleg, ha főgonoszról beszélünk. Most így hirtelen nem is nagyon tudnék jól árnyalt gonosz női karaktert mondani. *gondolkozik* Talán a Gothamből Fish, meg Barbara. Igen, Barbara határozottan jól lett felépítve, és mióta gonosz lett, sokkal jobban élvezem a jeleneteit.


Laufreya írta:
Persze az is lehet, hogy a nagyrészt nőnemű elemekből álló alkotótábort jobban megfognak férfi karakterek. Napi szinten látok példát arra, hogy engem halálra irritál egy hősnő, és kiderül, hogy férfi berkekben komoly rajongótábora van. De én például a fentebb említett lány/lány kapcsolatokért kb. hetero nőként nagyon is tudok lelkesedni, és szívesen olvasok/olvasnék (egyszer talán írnék is) róluk.


Igen, ez biztosan elég nagy mértékben közrejátszik mindebben, bár nekem a férfi ismerőseim is többnyire hasonlóan vélekednek a karakterekről, mint én. Mármint, aki engem irritál, az többnyire őket is irritálja, de lehet pusztán csak azért van ez így, mert nagyjából hasonló az ízlésünk. Bár azért az tény, hogy női karakterekből többet kedvelnek, mint én, de ettől függetlenül többször volt már szó arról, hogy sajnálatos módon kevés a ténylegesen jó női karakter.

A femslashért az utóbbi időben én is elkezdtem lelkesedni, bár eléggé finnyás vagyok ezen a téren, szóval csak a nagyon jól megírt, és véleményem szerint jó kémiájú karaktereket szeretem együtt.
És én tervezek majd femslasht írni (sőt egy nagyon rövid Clexám már van is *zárójeles önreklám vége*), bár nálam inkább az a kérdés, hogy mit NEM tervezek írni. xD


Luna Black írta:

Összességében több jól felépített női karaktert MINDENBE, és ne egyesével, amúgy meg felőlem mindenki írjon, ami jól esik neki, úgyis az én kezemben van a döntés, hogy áttekerem vagy elolvasom.


Luna, áldom szavaid! :yes:
Híján vagyunk nagyon a jó női karakterekben, szóval egy cunami áradatnyi sem lenne sok belőlük. :D

És abban meg teljesen igazad van, hogy a mi kezünkben van a döntés, mit olvasunk el s mit nem, ahhoz meg nincsen semmi jogunk, hogy beleszóljunk, ki mit írjon. Úgyis mindenki azt fog írni, ami neki tetszik. Az ízlés meg egy eléggé megosztó fogalom, ahány ember, annyiféle ízlés van, mindenkinek senki sem fog tudni megfelelni.
Én továbbra is a jól felépített, ungabungát azért némi érzelmi fejlődés (na ezt jól megaszondottam) előzi meg típusú ficeket részesítem előnyben, de persze biztosan vannak olyanok, akik szeretik, ha egy fic rögtön belecsap a lecsóba. És persze attól még lehet jó egy fic/könyv/sorozat/akármi, hogy rögtön slash szexjelenettel nyit. Sőt, biztos vagyok benne, hogy olvastam már ilyen könyvet/ficet, ami még tetszett is, bár most meg nem mondanám, melyik volt az. A lényeg, hogy minden a felépítésen és a karakterek árnyalásán múlik.

_________________
Kép

"I have stood at the very edge. I have looked into the abyss. If I'd have taken one more step, I would have fallen.
But no matter how far I ran away from God, he was still waiting ahead."
(Penny Dreadful)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2018 április 30 (hétfő), 20:28 
Offline
Billentyűzetgyilkos
Avatar

Csatlakozott: 2009 május 07 (csütörtök), 15:52
Hozzászólások: 6108
Tartózkodási hely: amottan
Idézet:
de ahogy végiggondoltam a fandomokat, amikben jártas vagyok, és számolgattam, nagyságrendekkel több izgalmas és szerethető férfi karaktert tudtam összeszámolni, mint nőit.

EZ. Akár het, akár femslash vonalról van szó, innen indul minden szerintem.

Elég sokat gondolkoztam már rajta, hogy a való életben abszolút nem hetero érdeklődésű nőként mi a francért van az, hogy az általam írt vagy olvasott ficek 90%-a férfiak kapcsolatáról szól, velem van a baj vagy a fandomjaimmal vagy mégis mivel? Mert tök rossz érzés időnként, hogy ennyire elcsúsznak az arányok. És igen, mindig rájövök, hogy sajnos elenyészően kevés az olyan esetek száma, ahol:
1. egynél több (számomra érdekes és szerethető) női karakter van
2. ha canon, ha fanon, de szintén számomra érdekes kapcsolattal
3. olyan fandomban, ami megmozgat annyira, hogy egyáltalán akarjak belőle bármit olvasni vagy írni.
Ez a három, teljesen szubjektív feltétel együtt marha ritkán teljesül, tehát vagy az van, hogy akkor inkább megmaradok a sokkal gyakoribb slash párosoknál, vagy nekiállok erőltetni valamit, amiben amúgy tökre nincs benne a szívem-lelkem az egyenjogúság vagy tudjam is én mi nevében, amit meg azért felesleges energiabefektetésnek tartok többnyire, tekintve, hogy ez egy hobbi, amit jobb esetben élvezetből űz az ember.
Csak hogy konkrét példám is legyen:
1. Black Mirror - San Junipero. Odavissza imádtam az egészet, megfogtak a karakterek, a történet, a hangulat, minden, de nem érzem azt egyelőre, hogy túl sok helyet hagytak egy továbbírásnak.
2. Brooklyn Nine Nine. Nagyon nagy kedvenceim Amy és Rosa együtt és külön is, de ez a sorozat hozza azon kevés het párosok egyikét, akiket nincs szívem szétszedni.

Engem nem zavar az sem, ha sok a rosszul megírt, felszínes, "divat" mű esetleg, mert 100%-ig biztos vagyok benne, hogy heteróból legalább ugyanannyi van, akár a könyvesboltok polcain originalban is (és úgy őszintén, nekem sokkal inkább unalmas már a kismillió középszerű heteró románc mindenhol a fanficeken kívül (bár ott sincs kevés), és igen, ugyanakkor ugyanazt simábban elviselném slash-ben, csak azért, mert abból kevesebbet látok és jobban esik hozzá kapcsolódni, na bumm); meg tudom válogatni, mit olvasok el, szóval hogy a többi ott van vagy nincs, az nekem édesmindegy, az sem érdekel már egy ideje, hogy milyen indíttatásból készülnek, kivéve, ha valós embereket is érint (itt nem a real person ficekre gondolok, hanem ha mondjuk valaki konkrétan élő emberekkel viselkedik úgy, mintha ők is csak egy ilyen páros lennének, bár ilyennel nem nagyon találkozom szerencsére). Plusz hozzátenném, hogy lehet, hogy úgy tűnik, hogy rengeteg heteró tinilány ír slash-t, és biztos így is van, de azért idevenném még, hogy szerintem elég sokan vagyunk azok is, akik szintén így kezdtük, hogy hát jaj, de érdekes, meg merész meg bármi, és csak jóval később jöttünk rá, hogy ez az egész miért is mozgatott meg annyira.

Összességében több jól felépített női karaktert MINDENBE, és ne egyesével, amúgy meg felőlem mindenki írjon, ami jól esik neki, úgyis az én kezemben van a döntés, hogy áttekerem vagy elolvasom.

_________________
"self care is drinking sixteen glasses of champagne and setting off a chain of events that comes to a head with you getting engaged to your celebrity athlete boyfriend in spain."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2018 április 22 (vasárnap), 22:59 
Offline
Tollforgató
Avatar

Csatlakozott: 2018 január 20 (szombat), 19:56
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Asgard napfényes termei; Mardekár klubhelyiség; Álmokból épített vár
Hú, most a napokban gondolkodtam el én is mélyebben magáról a műfajról, úgyhogy itt hagyok én is egy kisregényt.

Olvasgattam a hozzászólásokat a témában itt is, és az offok között is. És abban a felszólalók legnagyobb részével egyetértek, hogy kicsit talán túlszaladt a divatossága a műfajnak, ami egyfelől nem baj, mert én egy abszolút elkötelezett LGBTQ aktivistának tartom magamat, és szeretném, ha minél szélesebb körben bevett és elfogadott dolog lenne a heteroszexuálistól eltérő nemi orientáció (ami egyébként, úgy gondolom, alapvetően egy sokkal bonyolultabb dolog, mintsemhogy egyszerűen a hetero, biszex és a meleg kategóriákba be lehessen sorolni az embereket. És akkor az aszexualitásól, ami a legtöbbek számára egy abszolút megfoghatatlan, és kezelhetetlen téma, még csak nem is beszéltünk (én egyébként a BoJack Horseman című világklasszis rajzfilmsorozatból tanultam róla letaglózóan sokat, mindenkinek csak ajánlani tudom az egész sorit, mert valami fantasztikus alkotás)). Másfelől viszont nagyon látom azt is, hogy konkrét divat kerekedett főként a fiú/fiú párosítások köré, és ez gyakran tud zavaró lenni. Részben azért, mert én is látom, hogy keresztbe akarják néhol elharapni valaki torkát, aki hangot mer adni annak, hogy nem jön be neki a műfaj -- amihez abszolút mértékben joga van --, részben azért, mert gyakran mind az alkotók, mind az olvasók abszolút műveletlennek tűnnek a témában, és rohadtul fogalmuk sincs róla, hogy egyáltalán hogy működnek a szexualitásba menő dolgok férfiak között (szerencsére ezzel a jelenséggel inkább tumblr-ön találkoztam, nem itt Merin, itt egyelőre csak színvonalasan megírt alkotásokhoz volt szerencsém :) ), és csak azért írják/olvassák, mert divatos, és ha esetleg valaki leültetné őket, teszem azt, egy melegpornó elé, alaposan kiborulnának. És annak ellenére, hogy én is szívesen írok slash-t, simán el tudom képzelni, hogy nekem sincs még csak megközelítőleg sem semmi fogalmam a dologról.

Viszont feltettem magamnak azt a kérdést, hogy mi az ami miatt én szívesen mozgok a műfajban. Főként ez volt a váza annak a gondolatmenetnek, aminek mentén végül eljutottam oda, hogy sajnos a mai napig igaz az, hogy jellemzően a férfiak közül kerül ki több erős, sokrétű, és érdekes karakter. Nyilván vannak kivételek (hogy két példát említsek, az Avatar-univerzum, ami egyébként egy canon leszbikus kapcsolattal zárt, vagy a DC comics gothami szirénjei, akik szintén biszexek, és néha összekavarnak egymással, csak hogy a femslash-t is éltessük, és ne gondoljuk, hogy a biszex, vagy homoszexuális párok kimerülnek férfi/férfi kapcsolatokban :D ), de ahogy végiggondoltam a fandomokat, amikben jártas vagyok, és számolgattam, nagyságrendekkel több izgalmas és szerethető férfi karaktert tudtam összeszámolni, mint nőit. Így egy preferált férfi karakter mellé sokkal könnyebben el tudunk képzelni néha egy azonos nemű valakit, talán egyszerűen csak mert jobban ismerjük, jobban tudjuk szeretni. Persze, szerintem is vastagon közre játszik az a faktor is, hogy sokunknak érdekes, és izgató a terep, de vannak olyan párosok, akikkel egyszerűen én nem tudok mit kezdeni. Főleg ezeknél szoktam azt érezni, hogy az emberek gyakran csak azért írnak a műfajban, mert divatosnak, és újszerűnek gondolják, noha már nagyon régen a mainstreamhez tartouzik szerintem.

Még egy fő okát és validitását látom egyébként a slash-nek, ez pedig az, hogy szereplők közti feszültség nagyon gyakran adódik rivalizálásból, és a legtöbbször azonos nemű szereplők állnak egymás ellen (természetesen itt is van kivétel, példának okáért az új Star Wars trilógia, ahol szerény személyem megérzései szerint egy hetero pár között működik bődületes kémia, aminek egy része az egymás ellen állásból adódik), vagy dolgoznak úgy egy csapatban, hogy folyton finoman, vagy kevésbé finoman rivalizálnak egymással, esetleg egy-két ponton nyíltan egymásnak esnek (nyilván egy pillanatig sem asszociáltam itt bizonyos Bosszúállókra, távol álljon tőlem :-P ). Illetve olyat is láttam már párszor, hogy egyszerűen annyira tökéletesen működött a kémia két szereplő (vagy talán színész?) között, hogy nem tudtam másra gondolni, csak arra, hogy ezek ketten 100%, hogy akarnak egymástól valamit. De egy nő/nő párossal, illetve hetero párosításokban is simán elő tud fordulni. És akkor persze ott vannak a canon m/m párosok, akikkel szintén rengeteg sztori születik.

Hogy magukról a fanficekről mit gondolok? Valahogy úgy vagyok velük jelenleg, mint amikor igen kicsiként elkezdtem ismerkedni a fanfictionök műfajával, és először szembesültem vele, hogy léteznek emberek, akiket érdekelnek még a Tekergők rajtam kívül, és kb mindent elolvastam, ami velük kapcsolatos alkotás volt. Mostanra viszont annyira megcsömörlöttem, és érdektelenné váltam, hogy el-elvétve kattintok ilyen sztorikra. A slashekkel is kb így jártam. Van egy-két bejáratott forrásom, ahonnan a mai napig szívesen olvasom őket, de már csak elég ritkán van kedvem kattintani. Részben a gyakran elég véresszájú alkotó- és olvasóközösség miatt (szintén nem az itteni viszonyokról beszélek), részben mert van, hogy úgy érzem, hogy sokkal inkább szólnak a kíváncsiságról "szexiségről" ezek az írások, mintsem a karakterek valódi érzelmi világáról, esetleges belső vívódásairól. Gyakran érzem kidolgozatlannak mind a cselekményt, mind magát a szerelmi szálat. (És én is szinte biztosan beleesek ezekbe a hibákba.) Ez a kíváncsiság, és élvezkedés lehet az oka annak is talán, hogy az ilyen jelenetek szereplői gyakran sokkal szebbnek, jobb testűnek, stb. vannak leírva, mint az eredeti karakterek. És mivel ezeket a történeteket nagy többségében lányok írják, ezek mind érthetőek is.

Katja írta:
Lindsay írta:
...Még felmerült itt korábban, hogy miért nem népszerű a femslash, hát na vajon miért :D Egy lány olvasót nyilván sokkal jobban érdekel két fiú kapcsolata, mint két lányé, szóval én ebben semmi meglepőt nem találok. (De azért éljen a femslash :D)


De a kérdés így még mindig adott. Szerintem legalábbis. Feltételezvén, hogy pusztán heteroszexuális érdeklődésű, ám ilyen felfogásban kíváncsi olvasóról beszélünk. Miért csak az ellenkező nem iránt érdeklődik? Mert tudat alatt még így is közelebb érezheti magához a szereplőket, kvázi "vonzódhat" hozzájuk? (És igen, igen! Éljen a femslash! ;) Többet a Merire. :D)

Ezen is gondolkoztam, nem is keveset. És és is arra jutottam, hogy valószínűleg egy heteroszexuális A nemű valakit két B nemű kapcsolatának elképzelése sokkal inkább lázba tud hozni, sokkal több izgalmat, vonzerőt lát benne, így szívesebben is ír abban a témában. Illetve itt is bejátszani érzem azt a faktort, hogy szerintem több az érdekes, többrétegű, jobban kiismert/kiismerhető, de még mindig nem "kimaxolt" férfi karakter mint női, így egyszerre könnyebb és érdekesebb velük írni. Persze az is lehet, hogy a nagyrészt nőnemű elemekből álló alkotótábort jobban megfognak férfi karakterek. Napi szinten látok példát arra, hogy engem halálra irritál egy hősnő, és kiderül, hogy férfi berkekben komoly rajongótábora van. De én például a fentebb említett lány/lány kapcsolatokért kb. hetero nőként nagyon is tudok lelkesedni, és szívesen olvasok/olvasnék (egyszer talán írnék is) róluk.
(namostaztán feltaláltam a spanyolviaszt, mi? :D )

_________________
Trust my rage


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2018 április 22 (vasárnap), 13:56 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 10 (kedd), 15:07
Hozzászólások: 655
Tartózkodási hely: Tamási
Lindsay írta:
...Még felmerült itt korábban, hogy miért nem népszerű a femslash, hát na vajon miért :D Egy lány olvasót nyilván sokkal jobban érdekel két fiú kapcsolata, mint két lányé, szóval én ebben semmi meglepőt nem találok. (De azért éljen a femslash :D)


De a kérdés így még mindig adott. Szerintem legalábbis. Feltételezvén, hogy pusztán heteroszexuális érdeklődésű, ám ilyen felfogásban kíváncsi olvasóról beszélünk. Miért csak az ellenkező nem iránt érdeklődik? Mert tudat alatt még így is közelebb érezheti magához a szereplőket, kvázi "vonzódhat" hozzájuk? (És igen, igen! Éljen a femslash! ;) Többet a Merire. :D)

_________________
Félszárnyú angyalok vagyunk mindannyian, ezért csak akkor tudunk repülni, ha a másikat átöleljük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2018 április 20 (péntek), 20:56 
Offline
Szárnybontogató
Avatar

Csatlakozott: 2012 január 04 (szerda), 21:16
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Bp13
Sokáig nem tudtam, mi a problémám vele, de aztán megértettem: nem feltétlenül tudom elhinni egy női írónak, hogy ismeri a meleg férfiak lelkivilágát, és nem pusztán csak szórakozásból és élvezetből ír ilyesmit. Amivel amúgy semmi probléma, de én a földhözragadt, lelkizős, valósághű sztorikat szeretem, amit nem biztos, hogy jól tud átadni egy tinédzser évei elején járó lány író. (Akinek nem inge...) Persze, olvastam nagyon jó slash-eket, ahol simán elhittem az írónak, hogy vágja a témát, de azért fenntartásokkal kezelem a műfajt, és nem olvasok el bármit.

Még felmerült itt korábban, hogy miért nem népszerű a femslash, hát na vajon miért :D Egy lány olvasót nyilván sokkal jobban érdekel két fiú kapcsolata, mint két lányé, szóval én ebben semmi meglepőt nem találok. (De azért éljen a femslash :D)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2018 március 18 (vasárnap), 22:52 
Offline
Tollforgató
Avatar

Csatlakozott: 2010 november 27 (szombat), 15:17
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: A Föld nevű bolygón bárhol, ahol kávé kapható
nekem őszintén szólva már kezd nagyon elegem lenni belőle. nekem főként az vele a problémám, hogy mindenki úgy csinál, mintha valami tök különleges dolog lenne, pedig nem. már semmi más sztorit nem találok egyik oldalon sem, és amikor ennyire felborul az egyensúly, engem automatikus elkezd irritálni. olvastam jó slash sztorikat? persze! shippelek m/m párokat? persze! de amikor tényleg már bocsánatot kell kérned azért, mert nem kedveled a műfaj, akkor azért kezd betelni nálam a pohár.
Sybill Dumbledore 02" írta:
De én is hol kedvelem, hol nem igazán szeretem ezt a műfajt, de főleg a rajongótáborral nem tudok azonosulni időnként.

detto. engem a legjobban az tud kiborítani, ahogy a női karaktereket kezelik egyesek. tisztelet a kivételeknek természetesen. nem akarok senkit megbántani, de az utóbbi években - hogy is mondjam? -, hát enyhén szólva bicskanyitogató emberkékkel találkoztam a neten. mondjuk nem a hp fandomon belül, itt szerencsére jófejek vannak, de ezen kívül enyhén szólva káosz tud lenni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2017 augusztus 06 (vasárnap), 0:08 
Offline
Könyvmoly
Avatar

Csatlakozott: 2011 június 09 (csütörtök), 17:46
Hozzászólások: 984
Tartózkodási hely: A Föld Pusztaságán, valahol Westeros környékén, a Roxfot kastélyában, Stiles szobája mellett.
Én a teljesen homofóbb ember, aki megszereti a slash dolgot úgy képzeltem el, hogy fokozatosan. :) Szóval nem úgy, hogy elolvas egyet, és máris slasher lesz. :D
Amúgy most elgondolkoztam még jobban ezen, és eszembe jutott, hogy van egy ismerősöm (mondjuk csak neten ismerem), aki állítása szerint nagyon nem szereti a melegeket, de a Clexára azt mondta, hogy "nem szeretem a melegeket, de ha így ábrázolnák őket, a sorozatokban, meg nem vonulgatnának fel, mint a díszpávák, talán én sem húznám a számat annyira miattuk." (Persze ez az idézet nem pontos, nem emlékszem már teljesen, mit is mondott, de a lényege kb ez volt, és egyébként férfi az illető, szóval őket a femslashel lehet nyilván jobban megfogni. ;) )

Sybill Dumbledore 02" írta:
De én is hol kedvelem, hol nem igazán szeretem ezt a műfajt, de főleg a rajongótáborral nem tudok azonosulni időnként.


Nekem is sokszor inkább a rajongótáborral van a problémám sajna. :(
Főleg ugye azokkal, akik inkább menőzésből slasherek, és/vagy túlzásba viszik a dolgot, aztán ha valaki leírja, hogy ő ezt nem szereti, már a torkának esnek. :-(
Szóval én nagyon sajnálom, hogy "divattá" vált a slash, mert aki csak azért nézi/olvassa ezeket, mert hú de izgató két férfi együtt... Hát annak nem látom sok értelmét, és sajnos a sorozatokban legtöbbször pedig csak ennyire jók ezek. :labi:
Szóval talán inkább a sorozat/film/animenézők körében, és nem a könyveket olvasóknál jellemző ez a fajta, nem túl érett típusú rajongótábor, de sajnos ők szintén vissza tudják vetni az embereket attól, hogy toleránsabbakká váljanak velük szemben.
Tehát a jó oldala ennek, hogy divattá vált az, hogy sokakhoz eljut, ám a hátránya, hogy így ilyen fangirl-ök születnek, akik... khm... nem a legjobb példák a slasherekről. :labi:
Szóval félreértés ne essék, ezeket nem a merengő slashereire értettem, itt többnyire azért ez nem jellemző szerencsére, viszont a slash műfajról alkotott véleményemet azért nem csak az oldal befolyásolja ugyebár...
És mint mindennél, ennél is van pozitív és negatív oldal, és ezek az emberek sajnos a negatívat táplálják. :roll:


Sybill Dumbledore 02 írta:
Lehet ennek valóéletbeli oka is, mivel újabban "élőben" is beszélgetek a melegségről emberekkel és nem mindig kapok megnyugtató visszajelzéseket, sőt :oops:


Kicsit Off (lehet): Én tavaly mikor egyetemre kerültem, majd pedig most tavasszal pár szaktársammal elindultunk beülni a Pixar-ba egy-egy oreós kelyhet elfogyasztani, teljesen meglepődtem, mikor meghallottam, hogy az egyik mondja a másiknak, hogy egyik nap látott két srácot kézen fogva menni az utcán, és elmosolyodott, mert jó volt látni őket együtt, és aranyosnak találta őket meg minden, és hogy jó lenne, ha egyre többen mernék felvállalni ezt az egészet. :beee:
Kicsivel később meg egy másik ezt a témát választotta, hogy erről készítsen mélyinterjút egy meleg párral, és én személy szerint nagyon örültem annak, hogy én kaptam annak a kielemzését, mert érdekelt, hogy hogyan élik meg ők ezt az egészet, és a csoport is inkább érdeklődéssel és együttérzéssel fogadta ezt, semmint elutasítón, mert ezeket meg kellett osztani a csoport többi tagjával is. :taps:
Szóval én a magam részéről leginkább a fiatalok részéről és a saját környezetemben (pontosabban az egyetemi részlegben, bár za kicsit azért más, de anyum is itthon azért már sokkal jobban viszonyul ehhez) inkább azt veszem észre, hogy a többség kezd az elfogadás felé hajlani, még ha nem is a teljes tolerancia, de legalábbis a semlegesség irányába.
Off vége (ha az volt)


Sybill Dumbledore 02" írta:
Mindenesetre egy szép, romantikus meleg vagy leszbikus történet inkább azt a hatást kelti bennem hogy egy ilyen kapcsolat is éppolyan tiszta és szép... és ezt szeretem.


És igen, a perverzség is eléggé jellemző tud lenni, egy időben pl emiatt sem olvastam a műfajban, mert lépten-nyomon 18+-os, leginkább szexből álló sztorikba botlottam, és bár nincsen bajom a 18+-os írásokkal, de mikor az egyik ilyenben már a 2.(!!!) fejezetben szinte végig ez volt, hát az valahogy nekem nem jött be... És nem is azzal volt a bajom, hogy volt benne erotikus tartalom, vagy hogy nem szépen volt leírva, hanem az, hogy a fele erről szólt kb. :roll:
Szóval igen, van amikor kicsit túlságosan a szex felé mennek el a sztorik sajnos, és igen, én is jobban tudom értékelni, ha szépen, lassan bontakozik ki ez a szál. :) Később lehetnek benne 18+-os dolgok, de kell azért az az átmenet. ;) :-P
És ha szépen van felépítve a sztori, akkor a slasht is én is tudom úgy értékelni, mint egy szép, tiszta szerelem történetét. És azt úgy nagyon szeretem, ha ezt eléri nálam egy fanfic (vagy sorozat). :xx: :yes:

Szóval összességében egyébként inkább pozitív a véleményem róla azért, de van, hogy tényleg sok már ez, és akkor pihentetnem kell, mert egyszerűen betelek velük, mint egy jóllakott napközis. :D

Na, de most már hagyok mást is szóhoz jutni. :P

_________________
Kép

"I have stood at the very edge. I have looked into the abyss. If I'd have taken one more step, I would have fallen.
But no matter how far I ran away from God, he was still waiting ahead."
(Penny Dreadful)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2017 augusztus 05 (szombat), 22:37 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
*hű de rég jártam erre :shock:*

Sziasztok! :)
Saszta, hogy én mennyire egyetértek veled! De komolyan. Bár nem nagyon tudom elképzelni, hogy egy echte homofób embernek tetszen a slash - hacsak nem maga is látens meleg, aki ezt próbálja leplezni? - hiszen a slash tulajdonképpen arról szól, amit ő például megvet vagy legalábbis nem fogad el. De fordítva simán el tudom képzelni, hogy valaki elfogadó az lgtb+ emberekkel kapcsolatban, mégsem olvas ilyen jellegű történeteket, mert esetleg nem tudja beleélni magát, vagy simán csak nem érdekli. Amivel persze nincsen baj :) És szeretném azt gondolni, hogy aki szereti a slasht, az a való életben is igazán elfogadó, és nem csak azért a,z mert két fiú együtt olyan "szexi".
Hű de pesszimista lettem, mióta utoljára itt jártam :oops:

Bocsánat, szóval... nem feltételezem hogy a slashereket csak az élteti hogy mi mennyire 'szép' meg testi értelemben véve 'izgalmas'!
De én is hol kedvelem, hol nem igazán szeretem ezt a műfajt, de főleg a rajongótáborral nem tudok azonosulni időnként. Pont azért, mert néha valóban kezdett olyan érzésem lenni, mint amit fentebb leírtam. Időnként olyan, mintha majdhogynem... nem akarom azt mondani hogy fétis (az azért mégis durva túlzás) de valami enyhe, ahhoz hasonló dolog lenne egy-két ember számára. De nem csak a yaoi-rajongók tudnak perverz dolgokat megálmodni, és közülü(n)k sem mindenki :D Szóval inkább nem sztereotipizálok.

De én személy szerint jobban szeretem azokat a meleg történeteket amik az érzelmekre mennek rá. Lehet ennek valóéletbeli oka is, mivel újabban "élőben" is beszélgetek a melegségről emberekkel és nem mindig kapok megnyugtató visszajelzéseket, sőt :oops: Kicsit olyan, mintha "nálu(n)k" sokkal hamarabb erotikusnak kezdenének számítani a dolgok, amit nem értek, és nem tudom más is érzi-e így :oops: Mindenesetre egy szép, romantikus meleg vagy leszbikus történet inkább azt a hatást kelti bennem hogy egy ilyen kapcsolat is éppolyan tiszta és szép... és ezt szeretem. De mindenki azt szeret, amit akar :) ÉÉS lényegében nincs értelme annak, amit most ideömlesztettem, és nem akarok vitát indítani :-t

Azzal megint csak egyetértek, hogy ne erőltessük rá egymásra, mit szeretünk :) Én például valamiért nem szeretem az olyan népszerű párosokat mint a Snarry vagy Drarry, de helyette szívesen olvasnék egy jó Ron X Draco történetet *-*
Köszönöm annak, aki elolvasta :china:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2017 augusztus 05 (szombat), 22:10 
Offline
Könyvmoly
Avatar

Csatlakozott: 2011 június 09 (csütörtök), 17:46
Hozzászólások: 984
Tartózkodási hely: A Föld Pusztaságán, valahol Westeros környékén, a Roxfot kastélyában, Stiles szobája mellett.
Sziasztok! :) :beee:

Nos, mivel itt van ez a megkövesedett, pókháló lepte topic, és észrevettem, hogy én valamiért még nem írtam ide, ezért úgy határoztam, hogy most jövök, és leírom nektek az én véleményemet erről. :) Figyelem, hosszú lesz! :D

Először is, én személy szerint nagyon örülök annak, hogy itt van ez a topic, és hogy ilyen sokan leírták ide a véleményüket. :yes: :) Ez egy nagyon fontos téma, szóval érdemes foglalkozni vele, és meghallgatni egymást.
Ráadásul sok gondolatébresztő kérdést felvetettetek, és még érdekesebb válaszok születtek rájuk. Volt olyan hozzászólás, amit olvasva bőszen bólogattam, volt, amit eléggé döbbenten, vagy épp szomorúan olvastam, és olyan is volt, amin jót mosolyogtam. Vagyis volt itt minden, mint a búcsúban! :D
Jó volt látni, hogy még az emeltebb hangvételű vélemények is kulturáltan lettek megfogalmazva, és nem torkollott az egész anyázásba, mint az máshol minden bizonnyal megtörtént volna. Ez ugyanis egy eléggé kényes téma, és ebből kifolyólag beszélni sem olyan egyszerű róla.

És hogy mi az én véleményem a slash műfajról?

A rövid válasz az lenne, hogy egyszerre tudom nagyon szeretni, és nagyon is gyűlölni ezt a műfajt, tehát eléggé ambivalens kapcsolatban állok a slashel. (Most gondolom kb ilyen képet vághattok: :shock: ) :lol:
Ám nemsokára (azaz valamikor a vége felé :twisted: ) megindoklom, hogy miért ilyen a viszonyom ezzel a műfajjal, mert azt hiszem ez bőven követel magyarázatot maga után. :lol: ;;)

Előbb azonban inkább általánosságban beszélnék erről a témáról, elsősorban a másságról, és rögtön itt az elején szeretném megemlíteni, hogy szerintem az, hogy valaki a melegekhez miképpen viszonyul, nem feltétlenül befolyásolja a slashhez való hozzáállását. Nyilván, ha valaki gyűlöli a melegeket, és egy szemernyit sem elfogadó velük, az 99,99%, hogy nem is fog slashre rákattintani (hacsak fogalma sincsen arról, mi is az a slash), és magát a műfajt sem fogja szeretni. Bár megtörténhet, hogy véletlenül rákattint, elolvassa, megtetszik neki a történet, és utána elfogadóbb lesz velük szemben. (Nem tudom, hogy ismer-e bárki ilyen személyt, mármint aki tényleg gyűlölte a slasht, aztán meg elolvasott egyet és megszerette, de jó lenne ilyenről hallani... ;;) )
Viszont az szerintem jóval gyakoribb, hogy bár valaki nagyon is toleráns a melegekkel szemben, de mégsem hajlandó róluk szóló történeteket olvasni. Ennek pedig véleményem szerint az az oka, hogy egyszerűen nem képes magát belehelyezni a meleg karakter helyébe, mert ő maga hetero, és ezért kényelmetlenül érzi magát, ha ilyenről olvas. Ez főleg férfiaknál van így, mivel ugye a fiú-fiú szerelem a leginkább elterjedt, és lényegesen kevesebb femslash található. Tehát ezért van az (szerintem), hogy szinte csak a nők írnak slasht, míg férfiak alig akadnak, az meg még ritkább, hogy hetero férfi írjon slasht.
Viszont sok férfi elismeri, hogy szívesen olvasnak/néznek nő-nő szerelemről szóló történeteket, mert számukra pedig az az izgalmas, ugyan azon okokból, mint amiért a nők meg a slasht szeretik. Nem egy férfi ismerősöm mondta, hogy a slashtől borsódzik a háta, de a femslashsel semmi baja nincsen, sőt! :D :-P
Egyébként szerintem ugyan ez az oka annak is, hogy a nők meg kevesen vannak, akik szeretnék a femslasht, mert idegen ez a számukra, és nem szívesen képzeli el az intimebb szituációkat. Nálam legalábbis ez az oka annak, amiért nem igen olvasok ilyeneket.

Visszatérve arra a saját magam által felvetett dologra, miszerint létezhet-e olyan, hogy valaki gyűlöli a melegeket, ám ennek ellenére elolvas egy slasht és megtetszik neki, és utána megszereti ezt a műfajt... nos, most elgondolkoztam ezen (míg az előző sorokat írtam), és én magam arra jutottam, hogy miért ne történhetne meg ilyesmi?

Én el tudom képzelni, hogy valaki - aki egyébként teljesen homofóbnak lett nevelve - rákattint egy slashre (vagy mert titkon mégis kíváncsi, vagy mert nem tudja és nem is néz utána, mi fán terem ez), és utána megszereti a műfajt, ám olyan környezetben nőtt fel, akik teljesen intoleránsak ezzel szemben, és olyan neveltetést kapott, hogy ez természetellenes és fúj. Ezért lehet továbbra is elutasító lesz velük, követve azt a mintát, amit átvett szüleitől és környezetétől, ám egyre gyakrabban olvas slasht, amit viszont nem mer bevallani senkinek sem, mert az fúj... :roll:
Ennek lehet az a következménye, hogy végül megijed s nem olvas több ilyet, mert attól tart, hogy ettől ő is meleggé válhat (mert ugye sok felnőtt így vélekedik erről, s ezt sulykolják bele a gyerekekbe :roll: ), vagy pedig elkezd érdeklődni a téma iránt, és elfogadóbbá válik, és talán egy idő után fel is meri vállalni, hogy "igen, én nem nézem le a melegeket, igen, ők is emberek, és igen, szeretem a slasht, és nincs semmi baj a mássággal", annak ellenére is, hogy a környezete nem ezen az állásponton van. Maximum előttük ezt nem hangoztatja, s inkább kerüli velük ezt a témát. Viszont előfordulhat az is, hogy így a saját környezetében továbbra is elutasítóan bánik velük, míg mikor kikerül abból a környezetbe, és egy elfogadó közösségbe kerül, felvállalja a véleményét.
És ezt a gondolatmenetet követve, egy ilyen elutasító közösségben való felnövés káros hatással járhat, hiszen mi van akkor, ha a gyermek maga is meleg? Könnyen lehet, hogy emiatt ezt a részét elutasítja, és nem jön rá arra (vagy nem meri bevallani magának sem, hogy rájött), hogy ő a saját neméhez vonzódik, és egész életében boldogtalan lesz szerencsétlen, mert nem találja meg a boldogságot, mert nem tudja, hogy azért nem tud boldog lenni, mert rossz helyen keresi azt, mert ő valójában meleg, és nem hetero, csak a környezete olyan szinten elutasító volt ezzel szemben gyerekkorában, hogy teljesen elnyomta ezt magában... :labi: :( Legalábbis véleményem szerint ez könnyen előfordulhat, ha valaki így nő fel, ami szomorú... :(
Persze a szerencsésebb eset az, ha rájön, viszont akkor meg lehet kiutasítják, s ezért másnak nem meri ezt bevallani, és akkor meg ugye jön a kettős élet, azaz a külvilág felé magát heterónak mutatja, míg titokban saját neművel folytat titkos viszonyt, vagy ha meg felvállalja, lehet kiutasítja a családja. :(

Szóval mindenképpen fontos az, hogy toleranciára neveljék a szülők a gyermekeiket, és amint eléri a megfelelő kort, beszéljenek velük erről a témáról, mert nagyon-nagyon fontos, hogy tudják, van ilyen is, és ez nem, nem betegség, és semmi rossz nincsen ebben, ezt is el lehet, sőt el is kell fogadni! És ettől nem lesz senki sem kevésbé jobb, vagy kevésbé "normálisabb".
És ebből kifolyólag az sem árt, ha az iskolában az egyik tanár beszél erről, mert ott is rengeteg mindenben "befolyásolni" lehet az emberek gondolkodásmódját. Az otthon után az iskola a második legmeghatározóbb, legnagyobb hatással lévő hely az életünkben, és nagyon sok múlik azon, hogy ezen a két helyen miket sajátítunk el, milyen véleményeket hallunk.

És akkor most elérkeztem ahhoz (a még a topic elején feltett egyik kérdéshez), hogy vajon a slash tömegpszichózisnak tekinthető-e, avagy sem?
Véleményem szerint röviden: Nem!
Hosszabban: A slash műfaj olvasásától senki nem válhat meleggé, mert a szexuális identitásunkra ezek a dolgok nincsenek befolyással. Mindösszesen azt befolyásolhatják, hogy mi magunk miképpen viszonyuljunk ehhez. Valamint előfordulhat, hogy ennek hatására döbben rá valaki a saját másságára, de nem a mű lesz ennek a kiváltó oka! Nem, szerintem a szexuális beállítottság egyáltalán nem választás kérdése, mindenkivel veleszületett ez, és ezen ha akar, ha nem, nem fog tudni változtatni. Maximum elfojthatja, letagadhatja, hazudhat önmagának, és tettetheti azt, hogy ő hetero. Ha mégis képes melegből heteróvá válni, akkor annak meg csak egy oka lehet; hogy biszex. :D :kitty:
Ám abból a szempontból lehet hatása a tömegpszichózisnak, hogy mivel valami "divat", ezért kipróbálja, és úgy tesz, mintha meleg lenne, vagy bebeszéli magának, hogy "na én meleg vagyok, csak mert most ez a menő, és nehogy kilógjak már én abból a sorból" mikor valójában nem így van, és ez is épp olyan káros tud lenni, mint az ellenkezője. Ám ettől ő még valójában nem válik azzá, és amint kinövi a "kövessük a divatot" dolgot, erre ő maga is rájön azért. Tehát attól még, hogy valaki kipróbálja, még nem lesz meleg, ahogy a meleg sem lesz attól hetero, mert a külvilág felé annak mutatja magát, és van is két szép gyereke a feleségétől.
És a média (ebbe beletartozik az internet is) bizony megváltoztathatja a gondolkodásmódunkat és azt, hogyan viszonyulunk egyes témákhoz.
Így a Merengő is képes erre, azzal, hogy ilyen témákban is lehet olvasni itt szép számmal ilyen történeteket, és elég sok embertől hallottam, hogy bizony ez az oldal változtatta meg a véleményét a melegekről és vált elfogadóbbá velük szemben. :) :xx:

Ezzel pedig én is így vagyok! :xx:
A Merengőre tévedésem előtt (14 voltam, amikor idekerültem, de még nem alkottam vagy 1-2 évig, csak olvasgattam) én olyan semlegesen álltam ehhez a témához, meg úgy nagyon nem is foglalkoztam ezzel. Szóval először én sem tudtam, mi az a slash, viszont utánanéztem, aztán meg úgy kíváncsiságból beleolvastam.
Eleinte nem igen értettem, hogy mi az oka ennek a nagy rajongásnak, olyan semlegesen hatott rám, viszont elősegítette azt, hogy a későbbiekben sokkal elfogadóbb legyek velük szemben, és míg régebben inkább nem kattintottam rá a történetre, ha slash volt, manapság már ez nem zavar, sőt, van, hogy nagyon is szívesen olvasom el ezeket a történeteket is. :) :pbunny: :beee: :kitty:
Sőt, míg eddig egyáltalán nem akartam ebben a műfajba alkotni, maximum utalgatásos, inkább bromance szinten, addig mióta visszatértem újra az oldalra, csak úgy ontom magamból ezeket is, meg jönnek ilyen sztoriötleteim is rendesen! :D :give:
Viszont nagy rajongójává nem váltam a műfajnak, annak ellenére sem, hogy a melegekkel nincsen semmi problémám, és olvasni is olvasom őket, valamint én magam is alkotok fiú-fiú párosokkal. Néha-néha van, hogy egy-egy párost eléggé megszeretek, és akkor rá tudok kattanni azokra a slash írásokra, de ez általában nem túl tartós, vagy legalábbis alábbhagy ez a fajta rajongásom, tehát szerintem nagy slasher sosem fog válni belőlem.
Szeretem a slasht egy bizonyos mértékig, vannak olyan párosok, akiket nagyon szeretek, és úgy gondolom nagyon is jó, hogy vannak ilyen írások itt merin szép számmal, mert nagyon-nagyon sokban hozzájárulnak ezek ahhoz, hogy nagyobbá váljon a tolerancia velük szemben! Lehet, ha annak idején nem tévedek ide, akkor én sem így állnék ma hozzá ehhez a témához, és viszolyognék a melegektől, annak ellenére is, hogy egyébként is eléggé elfogadó személyiségnek tartom magam, mert egy időben bizony, mikor ez a téma jobban előjött a médiában, akkor a közvetlen környezetem inkább elutasító volt ezzel szemben, és ez bizony az én értékrendszeremet is alakíthatta volna, sőt még így is hatással volt rám bizonyos mértékig, mert sokáig a negatív visszhang miatt nem is igen mertem erről kifejteni a saját véleményemet (legalábbis az internet bugyrain kívül), mert tudtam, hogy akkor egyből jönnének a gunyoros megjegyzések, hogy biztos azért állok ki mellettük, mert én is meleg vagyok. :labi: :roll:
Mondjuk a mai napig nem igen szoktam úgymond nyíltan kiállni mellettük, de ennek leginkább az az oka, hogy közeli meleg ismerőseim nem akadnak (vagy legalábbis én nem tudok erről), és valahogy ez a téma nem igen szokott előkerülni valamiért.
Bár idén előkerült egy egyetemi órán, és akkor ott pár szóban elmondtam az én álláspontomat, szóval manapság már nem félek kimondani azt, amit gondolok erről a témáról.
Az pedig, hogy ezt a témát nem tartom különösebben tabutémának, minden bizonnyal a Merengőnek köszönhetem! :xx: :taps: :beee: No meg a Merengő-tábornak is. ;) Szerintem azért az ottani élmények is sokat segítettek azon, hogy még toleránsabbá váljak minden téren (és itt most nem konkrétan a melegekre gondolok, hanem teljesen általánosságban mondom ezt), mert egészen addig egyedül ott éreztem azt, hogy egy teljes mértékig elfogadó közösségben vagyok, ahol tényleg nem számít, hogy milyen külső tulajdonságokkal vagy megáldva, sem pedig az, hogy milyen a szexuális beállítottságod, vagy éppen, hogy szereted-e a slasht vagy sem! Ez pedig akkor nekem nagyon felemelő érzés volt, mert egészen addig a pillanatig el sem tudtam azt képzelni, hogy ilyen a világon létezhet egyáltalán... És ezen nagyon kellemesen meglepődtem. :shock: :yes: :xx: :pbunny: (Bocsánat, ez most kicsit lehet off volt itt, de ezt muszáj volt hozzátennem... :oops: :xx: :beee: :pbunny: >:D< )

Szóval nagyrészt szeretem a slasht. Jó és fontos műfajnak tartom, és vannak bizonyos párosok, akikkel kimondottan szeretek történeteket olvasni. :) Valamint sokkal mélyebb tud lenni egy ilyen történet, mint egy hetero szerelemről olvasni érzelmek terén, és ezt nagyon tudom értékelni az ilyen írásokban. :)

Ugyanakkor viszont van, amikor nagyon tudom utálni ezt a műfajt... Nyilván akkor, mikor pont a lényege nincsen benne a történetben. Ez főleg sorozatokban a jellemző.
Ennek oka legfőképpen az, hogy sokszor én ezt erőltetettnek érzem (leginkább sorozatokra vonatkozik, ez is, meg az ezután következő sorok is!), és úgy jön le nekem, hogy na, megint kell bele egy meleg karakter, mert ez "menő", de amúgy semmi funkciója nem lesz ennek sem megint, mert nem maga a karakter lesz a fontos, hanem pusztán az, hogy ő meleg, és ezzel őket képviseli, mert ez is kell. :labi:
És ilyenkor azt érzem, hogy, de akkor minek? Ezzel én nem azt érzem, hogy az elfogadásukat erősítenék, hanem azt, hogy ott van egy erőltetetten meleg mellékkarakter, aki csak egy báb, és ennyi... :roll:
És egy idő után engem ez kifejezetten irritált. Nem maga az, hogy a karakter meleg volt, hanem az, hogy funkció nélküli szerepe volt, és szinte minden egyes sorozatban volt minimum egy meleg pár, mert ez "menő" és "kell".
Annak nagyon örültem, hogy a média ezen része kezdi az elfogadást reklámozni, csak annak nem, ahogyan ezt megtették, és én sajnos úgy éreztem, hogy ezzel inkább az ellenkező hatást váltják ki. :( Legalábbis nálam az ellenkező hatást érte el. Nem azt mondom, hogy ezáltal kevésbé elfogadóbbá váltam, hanem azt, hogy már idegesített, hogy mindenbe beletuszkoltak egy meleg karaktert, és olyannyira besokalltam ettől egy időben, hogy még slasht sem voltam hajlandó olvasni, mert úgy éreztem, még az orrlyukamból is slash folyik, és nem éppen az "építsünk ki szép, lelki kapcsolatot két azonos nemű szereplő között"-féle módon, hanem a "díszbábmelegek minden sarkon" volt a jellemző. :roll: És a sorozatok terén nagyrészt még mindig jellemző ez sajnos egyébként. :(
Mondjuk természetesen vannak kivételek, és annak ellenére, hogy a Sense8 nekem nem jött be (az meg nekem már a túl sok - tudom, hogy csak 2 ilyen meleg pár volt, de sok volt a szexjelenet, engem az zavart :oops: - kategóriába tartozott), örülök annak, hogy van ilyen sorozat is, ahol a melegek is előtérbe kerülnek!
A másik ilyen amiben egy ideig leszbikus kapcsolat volt előtérben, még ha rövid ideig is, az a The 100 volt. És méghozzá nem is akárhogyan tálalták azt a kapcsolatot... :xx: Én sosem hittem volna, hogy femslashet valaha meg tudnék szeretni, hogy én két nőnek szurkoljak és együtt akarjam látni őket (mivel valahogy kellemetlenül érzem magam, ha ilyet olvasok vagy nézek), de a Clexa az ilyen volt! Azt gondolom, hogy a két színésznő valami elképesztő módon vitte a vászonra ezt a kapcsolatot, és őket tényleg imádom együtt. :xx: :beee:
Szóval, ha valaki tud nekem valami jó Clexa sztorit ajánlani, akkor ide a linket, mert máris falom! :D

A másik oka a "gyűlöletemnek", hogy néha úgy érzem, hogy túl sok ilyen történet van már, és valahogy többnyire ezek nagyobb figyelmet kapnak, mint egy "átlagos" hetero sztori, pusztán azért, mert slash. :labi:
Szóval néha kicsit úgy érzem, átesik a kínálat a ló túloldalára (most azért nem ezt tapasztalom hála égnek ;) ), és olyankor először jön a "jól van, jól van, szeretem a slahst, meg jó ez is meg minden, de... hetero sztorik, hol vagytok, én titeket is akarlak!", aztán meg átvált ez "hetero sztorit akarooook" hisztibe, majd "oké, elegem van a slashből, most már tényleg..." ideiglenes slashundoritiszbe. :oops: :lol:
Nem tudom, hogy ez mennyire érthető így egyébként... Szóval nyilván nem azt állítom, hogy időnként kihalnak a hetero sztorik a frissítések közül :lol: , hanem inkább azt, hogy időnként úgy érzem, mintha jönne egy ilyen slashhullám, és akkor a szokásosnál is több ilyen áradna be az oldalra,(márpedig alapjáraton eléggé népszerű ez a műfaj) és olyankor jön nekem elő ez a fajta "most már azért elég legyen!" hozzáállásom. :oops:

Szóval ezeket értettem az alatt, hogy nagyon tudom szeretni, meg nagyon tudom utálni is ezt a műfajt. :)

Valamint azt nem szeretem még (ez egyébként nem csak a slashrajongókra vonatkozik!!!), ha valaki rám akarja erőltetni, hogy de én csak azért is szeressem ezt vagy azt a párost, mert mi az, hogy én nem rajongok azért, amiért ő! :roll:
És néhány slasher sajnos elégé erőszakos tud lenni (bár ez inkább az éretlen tinilányokra vonatkozik), vagy már túlzásba viszi a rajongását. Na, ezeket nagyon nem szeretem, és ilyenkor hamarabb érik el, hogy meggyűlöljem az adott párost, minthogy megszeressem. ~x( És ebből kifolyólag a párosok közti rivalizálást is eléggé megvetem, egyszerűen undorítónak találom, hogy vannak, akik képesek azért megvetni valakit, mert az ellentétes párosnak drukkol. :roll: És akkor megy a kakaskodás, hogy de ez a páros a jobb, nem, az a páros, és fúúú, akkor a hajamat tépem rendesen. Nem, egyik sem jobb, egyszerűen arról van szó, hogy az egyik ezt szereti, a másik azt, és lehet, hogy nekem jobban tetszik x, de miért ne szerethetné a másik az y-t?
És néha a slasherek is ugyan olyan durvák tudnak lenni azokkal, akik ezt nem annyira fogadják el, mint amilyen durvák tudnak lenni az emberek a homoszexuálisokkal, s akkor mindig azt gondolom, hogy: oké, persze, hogy rosszul esik neked, megértem, haver, de nem kell ettől még nekiesni annak, aki azt mondja, hogy "na, nekem ez nem kell, pfúj", mert attól nem lesz elfogadóbb, sőt, csak a berögzült, negatív sztereotípiát erősíted meg benne. Szóval néhány slasher hajlamos kicsit túldrámázni a dolgot, amit ők sokszor jogosnak éreznek, pedig ha az a reagálása rosszul esik egy hetero, slasht kevésbé elfogadó személynek, az ugyan annyira jogos, mint az ő sértettsége. Legalábbis én ezt így látom, és persze egyáltalán nem találom jónak a másik fél részéről az intoleranciát, ám ha arra valaki támadólag reagál (annak ellenére is, hogy a "nem szeretem a slasht" vélemény normális "hangvételben" lett megfogalmazva), az ugyan olyan rossz dolog szerintem.

Egyébként én úgy veszem észre (persze lehet rosszul látom, vagy csak az én környezetemben érzem a változás szelét, nem tudom), mintha az utóbbi időben kezdenének elfogadóbbá válni az emberek a melegekkel kapcsolatban, és egyre többen mernék nyíltan felvállalni másságukat, ami szerintem egy nagyon is pozitív változás. :beee: :yes:
Persze lehet rosszul látom, meg nem úgy értem ezt, hogy a világ hirtelen keblére öleli őket, és máris mindenki toleráns velük, de mintha enyhülne az ellenszenv az irányukban, és főként a már érettebb fiatalok egyre többen fogadnák el a homoszexualitás képviselőit. :)

Ja, és majd elfelejtettem! :) Íme a párosok listája a szeretem-nem szeretem skálámon, csak úgy érdekességképp. :) (Remélem ez belefér ide, és nem gond, amiért megemlítem)

A teljesség igénye nélkül (akik épp eszembe jutottak):

:xx: Imádom: Merthur, Clexa, Johnlocke, Alec/Magnus és Renly/Loras
:kitty: Nagyon szeretem, de inkább bromanceként/lightosan: Sterek, Destiel, Thomas/Newt
:) Szeretem olvasni, de nem vagyok hű de nagy rajongója: Drarry, Tom/Harry-Voldemort/Harry, Lucius/Piton, valamint mindenféle érdekesebb páros
:labi: Egy-egy nagyon jónak tűnőt elolvasok, de amúgy inkább nem: Snarry, Siremus, Gellert/Dumbledore, és a femslash írások
:( Soha, semmilyen körülmények között nem olvasom el: Csak a nagyon bizarr párosok, mint mondjuk: Mordon/Piton :lol: (nem tudom van-e ilyen :D )

Köszönöm szépen, hogy meghallgattatok :china: , és elnézést ezért a regényhosszúságú, extra terjedelmű véleménykifejtésért, de elég sok mindenre szerettem volna reagálni, meg írás közben is eszembe jutott egy csomó dolog, és nem tudtam lakatot tenni a csipogómra. :D :oops: :pbunny:
És remélem sikerült mindent érthetően leírnom, és talán pár érdemleges dolgot is hozzá tudtam adni ehhez a témához. Talán. :D És remélem nem tértem el sehol sem túlzottan a témától. Ha mégis előfordult, elnézést kérek érte.

Üdv: Saszta :beee: (Ez még mindig nagyon cuki :D)

_________________
Kép

"I have stood at the very edge. I have looked into the abyss. If I'd have taken one more step, I would have fallen.
But no matter how far I ran away from God, he was still waiting ahead."
(Penny Dreadful)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2016 május 07 (szombat), 21:36 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2010 május 26 (szerda), 9:03
Hozzászólások: 526
Tartózkodási hely: munkahely, ritkán otthon
Gigi685 írta:

Így őszintén, szerinted meg miért népszerűbb a femslashnél a fiú-fiú páros,


ez a kérdés nem nekem szólt, de lecsapok rá.
sztem azért, mert a merin (és úgy általában) a nők vannak többségben. és a nőket a fiú-fiú páros érdekli. az írók pedig ezt a piaci igényt elégítik ki.
és miért van erre igény? mert nem tudják, hogy mi az, és nem is tudják elképzelni, hogy milyen az. én pl nem tudom elképzelni, hogy milyen megélni a szerelmet nőként, ergó olyat olvasok. (ez mondjuk nem igaz, de tegyük fel.) a nők pedig 20-30 slasht olvasva próbálnak rájönni, hogy milyen akkor a férfiszerelem.
a másik oldal pedig az, hogy azért férfi-férfi kapcsolatot nem lehet olyan gyakran látni közelről. azért az nem jellemző, hogy ha belépek egy disco férfi mosdójába, ott fogadásból, poénból, és csak úgy smároló fiúkat látunk. sztem a ffi-ffi kapcsolat ennél mélyebb, és komoly elhatározás kell, hogy létrejöjjön.

_________________
üdv, b


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2016 május 07 (szombat), 15:55 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Sybill, nekem most pont van egy transznemű és egy biszexuális karakterem is, igazából érdekes, mert a korosztályomban még éppen hogy kialakulóban vannak a szexuális identitások, vagy már kialakultak, csak még úgy nem talál rá az ember a sajátjára, szóval transznemű embert mondjuk nem ismerek, de nem nehéz írni róla, én lánynak látom őt, a környezete is lánynak látja, csak mondjuk amiatt, mert biológiailag fiú, vannak nehézségek az életében, de érdekes gondolkozni az ilyesmiről.
A biszexuális karakter viszont szerintem egyáltalán nem kihívás, mert biszexuális ember például rengeteg van, és úgy nagyon őszintén, egyik szexuális beállítottság sem vonz magával teljesen más viselkedésmódot, személyiséget, satöbbit, hogy olyan hihetetlenül nehéz legyen felruházni vele a karakteredet. :lol: Szerintem maximum annyi, hogy az ember úgy saccperkábé tudja, hogy mihez vonzódik, és amikor ír, szinte anélkül, hogy ennek tudatában lenne, olyan romantikus vagy erotikus helyzeteket teremt, amiket maga is vonzónak talál (khm, ha valaki olvasott tőlem, csak a felét vegye úgy azért), kivéve, ha nem mondjuk false leadet ír vagy ilyesmi. Szóval, nehezebb úgy elkapni egy romantikus dolgot, ha nem tudod belehelyezni magadat, és így nyilván nehezebb megírni egy olyan jelenetet, amiben nem a te szexuális beállítottságod jelenik meg.
Így őszintén, szerinted meg miért népszerűbb a femslashnél a fiú-fiú páros, ha azt vesszük, hogy leginkább lányok űzik, a Föld női népessége pedig nagy részben vagy heteroszexuális vagy valamennyire inkább a férfiakhoz húzó biszexuális? :D Szerintem erre szögegyszerű a magyarázat, hogy maga a homoszexualitás önmagában érdekes és fontos kérdéseket magával hozó téma, és az átlag könnyebben bele tudja helyezni magát egy olyan helyzetbe, ahol a főhős azért mégiscsak egy fiúval van együtt, szóval, bármennyire is tudja átgondolni a dolgot, valamennyire azért mégis a komfortzónájában marad. Én meg tudom érteni egy nő nővel páros szerelmét, tudok drukkolni nekik, ha arról van szó, de azt valahogy más olvasni, szóval valahogyan kívülről örülök nekik, és nem érzem azt, hogy "megcsókolták egymást, húú most olyan, mintha engem smároltak volna le", ami egy olyan párosnál, amiben van fiú, könnyen megvan.

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2016 május 02 (hétfő), 16:32 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 10 (kedd), 15:07
Hozzászólások: 655
Tartózkodási hely: Tamási
Semmi baj a hosszúsággal, jó ha van mondanivalód. :D Azért van a topic, hogy kitárgyaljuk a témát. ;)

Miért kelendőbbek a fiú-fiú párosok a lányoknál? Őszintén fogalmam sincs. :D Csak találgatni tudok. Olvasni talán azért szeretjük őket, mert mi nők, közelebb érezzük magunkhoz a meleg férfiakat érzelmi téren, nem látunk bennük veszélyforrást, és éppen ezért több mindent meg tudunk beszélni velük, mint egy hetero férfival, akinél viszont felmerül a kérdés, "Nem lesz-e ebből a fiú-lány barátságból egyszer több az egyik fél részéről?". Na, persze, ez óriási általánosítás, nekem is fiúk a legjobb barátaim, és a tanúm is egyikük volt az esküvőmön. :) Igenis létezik fiú-lány barátság heterók között is, nem kell a srácnak melegnek lenni, hogy "biztonságban" érezzük magunkat mellette.

De tény, hogy férfi és férfi közötti kapcsolatért jobban rajonganak a nők. Hogy miért? Megint csak jó kérdés. Talán izgalmas az elképzelés, hogy két olyan ellentétes személyiség, mint mondjuk Harry vagy Piton, miként bonyolódhat szövevényes kapcsolatba. Őszintén fogalmam sincs, miért vagyunk oda meg vissza a slash műfajért. Szeretjük és kész. :D

Részemről a nőxnő párossal sincs semmi baj. Ha érdekesen van megfogalmazva a karakter, és igényes a történet, részemről mindegy, hogy kit hoznak össze kivel. (És valljuk be, McGalagony és Hermione karaktereiben van potenciál, csak hogy a legújabb kedvenceimmel példálózzak. ;) )

Magyar femslasht nem olvastam még olyant, amire azt mondanám, mindenképpen vágj bele. Imádom a Léghajónapló című, Hermione/Pansy történetet, de az sajnos befejezetlen véggel lett megáldva, így... :? :(

Angolból pedig nem tudok olyant ajánlani, ami nem korhatáros. :oops: :D Így írd meg, hány éved van még vissza, és majd akkor ajánlok. ;) (De ha korábban belevágnál a témába, szólj, és ajánlok valami szórakoztatót. )

_________________
Félszárnyú angyalok vagyunk mindannyian, ezért csak akkor tudunk repülni, ha a másikat átöleljük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2016 május 01 (vasárnap), 21:45 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
Katja írta:
Sybill Dumbledore 02 írta:
Csak hát az a baj, hogy nekem is csak 24 órából áll egy nap... :roll:

Ismerős, ismerős :roll:
De hogy ne offoljunk: A femslash nálam kicsit kényes. Úgy értem a női karakrerek nehezebben ragadnak meg, mint a férfiak (bár Hollóhátiék lényegében OC-k voltak nekem). De mit gondolaz, melyik az a femslash történet, amit nem lehet kihagyni, mert annyira jó és/vagy "hiteles"? :)
Meg amúgy... Szerinted ez ilyen "nemi dolog" (bocs a eossz megfogalmazásért" hogy a sika slash népszerűbb a femslashnél? Úgy értem ilyet többségiben lányok írnak azt... :labi: Jobban bejövős a fiú-fiú páros és ezért ennyire ritka a femslash? (Ezen a McGalagony-Hermione számadaton azért rendesen meglepődtem :shock: )

És csak hajrá, alkossál! :yes: Nekem is van már ötletem, az egyik kifejezetten femslash orional lehet. Mondjuk engem kifejezetten érdekelnek a történetekben a nemi identitások : Csak szívfájdalmam, hogy a legtöbb ilyen korhatáros :oops: Tegnap is, alig találtam nem 16/18-as oroginal slasht a Merengőn. Na mindegy, majd felérek hozzá egyszer :)
De ezek után a- meg biszex, vagy transznemű, transzvesztita szereplőkről még álmodozni aem merek :roll: Tény, hogy iszonyat nehéz lehet dolgozni velük, néhanmég egy sima, átlagos, hetero kari is komoly kihívásokat okozhat :haha:

Bocsánat, most hosszú lére eresztettem magam :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2016 május 01 (vasárnap), 20:45 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 10 (kedd), 15:07
Hozzászólások: 655
Tartózkodási hely: Tamási
Sybill Dumbledore 02 írta:
.... tényleg jobban jársz, ha megkíméled magad tőlem


Már késő! ;) :D Egyébként meg kifejezetten cuki lett. :yes: És én örülök, minden femslash írásnak, mert magyarul olyan ritkák. :(

fanfiction.net-en olvasom most szépen sorjában végig az összes Minerva McGalagony/Hermione Granger párosítású, befejezett, korhatáros történetet. :D Van egy pár száz, de egész jól haladok velük, meg aztán az ember pár oldal után látja, hogy melyikkel érdemes folytatnia. Sikerült ráakadnom egy-két gyöngyszemre is. :xx: Már érik a gondolat, hogy kellene valamit alkotnom ebben a témában. :D Csak hát az a baj, hogy nekem is csak 24 órából áll egy nap... :roll:

_________________
Félszárnyú angyalok vagyunk mindannyian, ezért csak akkor tudunk repülni, ha a másikat átöleljük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2016 május 01 (vasárnap), 19:24 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
Katja írta:
Ó, ezt örömmel olvasom. :) Mostanában rákattantam a femslashre, jó tudni, hogy van még olvasandó fic a merin. Megyek is pótolni. ;)

Jaj, hát az valami borzadály lett, fel se raktam a Merengőre, tele van hibákkal :oops: (Fent hagytam az I. Winter Wonderland Challenge honlapján)
De köszönöm az érdeklődést, nagyon jól esik! :xx: (Csak tényleg jobban jársz, ha megkíméled magad tőlem ;) :oops: )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2016 május 01 (vasárnap), 15:29 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 10 (kedd), 15:07
Hozzászólások: 655
Tartózkodási hely: Tamási
Sybill Dumbledore 02 írta:
...csak egyetlenegy femslash áll mögöttem ...


Ó, ezt örömmel olvasom. :) Mostanában rákattantam a femslashre, jó tudni, hogy van még olvasandó fic a merin. Megyek is pótolni. ;)

_________________
Félszárnyú angyalok vagyunk mindannyian, ezért csak akkor tudunk repülni, ha a másikat átöleljük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2016 május 01 (vasárnap), 11:55 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
Abi írta:
Még mindig szeretem. :beee:

Én pedig egyre jobban szeretem :beee: Csak rájöttem, hogy még életemben nem írtam, csak egyetlenegy femslash áll mögöttem :shock: ez azt hiszem bepótolangó :yes:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2016 május 01 (vasárnap), 10:25 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2011 október 11 (kedd), 14:03
Hozzászólások: 562
Tartózkodási hely: többnyire a gép előtt, ha meg nem, akkor máshol
Még mindig szeretem. :beee:

_________________
"Azonnal visszatérünk a normális állapotokhoz, mihelyst bizonyosak leszünk abban, hogy mi is a normális."
(Douglas Adams: Galaxis Útikalauz Stopposoknak)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2015 január 06 (kedd), 14:13 
Offline
Zöldfülű
Avatar

Csatlakozott: 2014 szeptember 30 (kedd), 21:18
Hozzászólások: 49
Tartózkodási hely: Bp
Van neki buzi haverja meg minden, nem a melegekkel van baja, csak nem biszexuális => számára a slash érthetetlen és élvezhetetlen :lol:x

Lilyana írta:

örülök, h annak ellenére jó véleménnyel vagy, és kitartasz a slash mellett, h a barátod ilyen sarkított véleménnyel él együtt
ilyenkor mindig az jut eszembe, h lehet, h az ilyen véleményűek nem tudnak mit kzdeni a témával, és biztonságosabbnak érzik ledegradálni a szembenézés helyett, mind a ficek, mind a melegek esetében

_________________
__________________________

I have had, too many men
I never knew what to do with them
Told me they love me I didn't know what to say,
And all I could come up with was: "Okay."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 20 (szombat), 22:29 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 10 (kedd), 15:07
Hozzászólások: 655
Tartózkodási hely: Tamási
Üdv! Rég jártam erre, gondoltam, bekukkantok. Eltartott ugyan pár órába, míg a „kukk” végére értem, de megérte.  Miért? Sok elgondolkodnivalóval lettem gazdagabb. Ki hogyan viszonyult a műfajhoz? Miért nem és miért igen? (Gondolok itt arra, hogy mennyire preferálja az illető.) Miként reagáltatok? Még a feszes hangulat ellenére is élveztem olvasni, mert manapság ritka kulturált vitába botlani, főleg a net-sztyeppén.

És akkor én is hozzátennék egy véleményt.  (És nyomatékosan megkérnék mindenkit, nehogy alaptalanul megsértődjön bárki is, mert eszem ágában sincs konkrét személyre célozni! Csupán a véleményemet közlöm egy témával kapcsolatban.)

Aki ismer, tudja, aki nem, annak pedig elmondom… 6 éve kerültem a Merengőre (akkor voltam 17 éves), és az első mű, amibe belebotlottam egy slash volt. Az első, az oldalon regisztrált művem szintén slash volt(18 évesen). Meg a második is. És talán a harmadik is. Aztán áttértem a hetero, non-canon párosokra. A slash műfaj iránti toleranciámat lehet magyarázni a korommal, a neveltetésemmel, a szexuális beállítottságommal, a nyitottsággal, bármivel. A tényen nem változtat, hogy lehet szeretni és nem szeretni egy vagy több műfajt, ha a történet jó, megérdemli az olvasást. Személy szerint a falnak megyek a csillogó vámpírfiúktól és a tüzelő farkasoktól, de igen, van olyan fanfiction ebben a témában is, amit élvezettel olvasok, mert megfelel az ízlésemnek.

Személyes sértésnek veszem-e, hogy rajongásom tárgyát más elutasítja? Ugyan, minek?! Szíve joga. Attól ő még nem lesz kevesebb a szememben, mert nem egyezik meg a stílusunk.

Szerintem mindannyian adtunk már ki a kezünk közül olyan művet, kommentet, hozzászólást, bármiféle irományt, amit érettebb fejjel, utólag visszagondolva mégis letörölnénk. Nem fogom felhúzni magam egy ember megnyilvánulásán, akkor sem, ha az illető átmegy „anyázásba”, mert nem éri meg. Ez az ő véleménye, ő így tudja kifejezni magát, és valószínűleg soha többé nem kerülök többé kapcsolatba vele.

A salsh műfaj „megtagadását” pedig egy mondatban említeni a homofóbiával, szerintem botor dolog. Páromból kiindulva, aki az egyik legtoleránsabb ember, akit ismerek, és mégsem olvasna el egy művet sem ilyen témában, bátran ki merem jelenteni, hogy a kettőnek nincs köze egymáshoz. És mivel tekintettel vagyok rá, nem erőltetem a témát az irányába, úgy, ahogy a majdnem hatvan éves kolléganőmet sem próbálom meggyőzni arról, hogy a biszexualitás nem rossz dolog, mert látom, hogy kényelmetlenül érzi magát a témától.

Tekintettel lenni egymásra, odafigyelni a másikra és értékelni a véleményét. Ezek azok a dolgok, amik megkönnyítik az együttélést otthon, a munkahelyen és még egy ilyen fórumon is. Én személy szerint örülök, hogy mindenki hangot adott a saját álláspontjának, beleértve azokat, akik szeretik a műfajt és azokat is, akik nem.

_________________
Félszárnyú angyalok vagyunk mindannyian, ezért csak akkor tudunk repülni, ha a másikat átöleljük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 20 (szombat), 21:05 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 szeptember 20 (szombat), 20:10
Hozzászólások: 563
Nah, emberek. Ezer bocs, meg egy anyamackó azoknak, akiket esetleg megbántottam! :)
Azért ellenzem ennyire ezt a műfajt, mert nálunk is rendesen megy a vallásos neveltetés, tehát nálunk otthon ez egy abszolút tabutéma.
Hittanórákon is állandóan azt mondogatják, hogy nem szabad, nem jó dolog. Az idei hittantanárom azt mondta, hogy ha két azonos nemű szereti egymást, azzal nincsen semmi baj addig, ameddig nem hozzák a nyilvánosságra és nem mások előtt másznak bele egymás szájába.
És én is rájöttem, hogy mindenki szeressen azt, akit akar, nekem igazán mindegy, csak ezt ne a nyilvánosság előtt.
Viszont a fentiekkel ellentmond, hogy néhanapján olvasok egy-két Remus/Sirius slasht, illetve sheraphine "Adventi naptár" című slash gyűjteményét.

_________________
:pbunny:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 20 (szombat), 20:50 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Éés így derül ki, hogy az egész balhé tök fölösleges volt.

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 20 (szombat), 20:38 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 szeptember 20 (szombat), 20:10
Hozzászólások: 563
Gigi685 írta:
Sybillnek igaza van. Ha jól emlékszem, Elza tizenkét éves. Tegye a szívére a kezét, és mondja mindenki, hogy kiskamaszként nem viszolygott a homoszexualitástól (meg a heterótól is - én totál ki voltam akadva, hogy miért kell egyfolytában smárolást mutatni a tévében, most bezzeg...).
Lányok, nagyon szép, ahogyan kiálltok az elveitekért, és teljesen egyet is értek veletek, de ez közel sem az a kategória, ami elkeserítő lenne. És azt mondom, hogy felnőtt embernek is szíve joga azt mondani, hogy nem olvas slasht, mert neki ez az egész nem fekszik, legalábbis másképpen nem lenne értelme a topicnak.

Nekem mindegy, hogy egy ember fiút vagy lányt szeret, csak ne hozzák ezt nyilvánosságra. Persze mindenkinek más a véleménye erről. Amúgy meg vannak nagyon jó slash sztorik, néha belekukkantok egy-kettőbe.

_________________
:pbunny:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 19 (péntek), 18:30 
Offline
Tollforgató
Avatar

Csatlakozott: 2012 január 02 (hétfő), 14:43
Hozzászólások: 457
Tartózkodási hely: Pécs
Sybill Dumbledore 02 írta:
És most jólesne majd pár Slash tanács is és válasz a kérdéseimre, bár nem biztos, hogy itt kell megkérdezni: mi az a pre-slash? (Már ha jól írom.) Már olyan rég óta szúrja szemem, hogy nem tudom mi az és hogy nem találtam rá definíciót :roll:x És mi az a slave? Az is valami Slash lehet úgy sejtem, de olyan szavakkal találkoztam egy slave-ekről szóló beszélgetésben, mint a "szolga". Szerintem ezek olyasmi történetek lehetnek, mint aminek a leírásánál majdnem összetörtem, olyan durva volt. Akkor ez valami durva slash-fajta? Itt volt fórumon, talán a melyik történet volt topicban, ha valaki nem érti, mi a szöszről makogok :D Remélem, jó helyen kérdeztem :oops:


A pre-slash az ki nem mondott szexuális feszültség két ugyanolyan nemű között. Nincs konkrét homoerotikus tartalom benne, inkább amolyan "mindenki tudja, de nem történik semmi, hacsak a véletlennek köszönhetően nem". Ez az egyik kedvenc kategóriám, egyébként, sok-sok vicces jelenetet olvastam eddig ilyesmivel, bár persze vannak komolyabbak is. :)

A slave pedig az, amit írtál: szolga. Mester-szolga viszonyt leíró történet, általában szerepjáték formájában, bár lehet az általános kapcsolat alapja is. Nem hiszem, hogy a slash-sel összefüggene, én hetero írást is olvastam ebben a témakörben. Nem akarok beleszólni, mit olvass, de ez talán nem neked való, lelkileg és fizikailag is tud durva lenni. Igaz, lehet, hogy csak én futottam bele rossz helyen rosszakba. :roll:

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 19 (péntek), 18:19 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
Köszönöm szépen a választ :) Azért nem kéne figyelembe venni, mert... nem tudom, de ha figyelembe veszik, akkor annak mindig rossz vége lesz, legalábbis az esetek többségében. De van tapasztalatom a jó végére is, csak kevesebb :) na de mindjárt offolni fogok, amit pedig nem szeretnék :oops:
Így viszont már értem, mit szerettél volna mondani :)

És most jólesne majd pár Slash tanács is és válasz a kérdéseimre, bár nem biztos, hogy itt kell megkérdezni: mi az a pre-slash? (Már ha jól írom.) Már olyan rég óta szúrja szemem, hogy nem tudom mi az és hogy nem találtam rá definíciót :roll:x És mi az a slave? Az is valami Slash lehet úgy sejtem, de olyan szavakkal találkoztam egy slave-ekről szóló beszélgetésben, mint a "szolga". Szerintem ezek olyasmi történetek lehetnek, mint aminek a leírásánál majdnem összetörtem, olyan durva volt. Akkor ez valami durva slash-fajta? Itt volt fórumon, talán a melyik történet volt topicban, ha valaki nem érti, mi a szöszről makogok :D Remélem, jó helyen kérdeztem :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 19 (péntek), 18:09 
Offline
Ó-nagy-admin "backstage"
Avatar

Csatlakozott: 2009 június 09 (kedd), 18:19
Hozzászólások: 7287
Tartózkodási hely: Lengyeltóti
Sybill Dumbledore 02 írta:
G Lamaro, nagyon jólesett, hogy arra biztattál minket, hogy fejtsünk véleményt, mert számít >:D< és igazad van, korától függetlenül Elza véleményére is adni kell és az előtte felszólaló lányéra is. De az enyémre? Nem :) az enyémre nem kell, mert a vége mindig félreértés és vita. (Jut eszembe: írhatok neked pü-t? :) )

De miért ne kellene figyelembe venni a te véleményedet? Én már sokszor tapasztaltam, hogy adott esetben pont egy fiatal, vagy a témához nem értő véleménye, kérdése adta meg a löketet egy dolog jó megoldásához. Még olyankor is, amikor az adott vélemény/kérdés nem volt jó, vagy épp egyenesen hülyeség volt. Csak épp az a gondolat juttatta eszünkbe azt, ami végül a jó megoldáshoz vezetett. Miért kell meghallgatnunk benneteket (Téged) is? Ha a gondolatod jó, gazdagodtunk egy jó gondolattal. :) Ha a gondolatod nem jó, rá fogunk világítani azokra a tényezőkre, amiket esetleg nem vettél figyelembe, és tudsz változtatni ez alapján a véleményeden. (Ha nem teszed, azt is el fogjuk fogadni, hisz véleményszabadság van. :) ) Következésképp tanultál valamit, már hasznos volt az egész. :) Ha az általad leírtak félreérthetők, rá fogunk kérdezni (legalábbis rá kellene kérdezni, nem pedig feltételezni), ami félreérthető, így pontosítani tudod azt. És megint csak tanultál... :) (Itt arról, mit írtál félreérthetően, és hogyan fogalmazz legközelebb, hogy elkerüld a félreértést.) Nekünk pedig jólesik a tudat, hogy átadhattunk valamit a tudásunkból, és ettől okosabb, tapasztaltabb, bölcsebb lettél. :) (És természetesen írhatsz PÜ-t. Miért ne írhatnál? :) )

Sybill Dumbledore 02 írta:
És még annyit szeretnék a hozzászólásom végére érni, hogy G Lamaro, én milyen értelemben nyilvánultam meg rosszul? Nem rosszindulatból kérdezem :) Csak érdekel :)

Na, most lehet, hogy én voltam félreérthető... :) (Látod, 43 éves vagyok, és még velem is elfordulhat. :D Szóval ez ne ijesszen el a gondolataid leírásától. :) ) Nem azt írtam, hogy rosszul fejezted ki magad, hanem azt, hogy nem éppen szerencsésen. :) Itt arra gondoltam, hogy félreértették, amit írtál. Valószínűleg egy más, szerencsésebb megfogalmazással ez elkerülhető lett volna. De az vesse rád az első követ emiatt, akit még soha életében senki nem értett félre (főleg 14 évesen, amikor azért még a legtöbb embernek van mit tanulni a "mit hogyan fogalmazzunk, hogy ne értsék félre" témakörben). Kétlem, hogy létezne ilyen ember. :)

_________________
Fórumszabályzat
Kép Kép
Tekergős április 1.: Roxfort Hangja


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 19 (péntek), 13:10 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
Megvallom őszintén, azt hittem, elhallgat ez a téma most egy időre - persze nem baj, hogy nem :) nem is akartam ide többet írni, mivel általánosan félreértenek az emberek (NEM konkrétan a hsz-eimre adott rekctokról beszélek, hanem a való életről és akár a nem interneten megismert barátaimról is). Hogy miért írok mégis, holott tényleg nem ér semmit a véleményem? (És épp ezért esett olyan jól, hogy G Lamaro azt írta, mégis számít). Tehát azért írok újra, mert megszólítva érzem magam itt - úgy megszólítva, hogy leírtátok a nevem, nem vettem magamra semmit, amit nem kéne. Először is leszögezném: zárójeles megjegyzéseim a félreértések elkerülése végett vannak. Ja, és a hozzászólást 11:50 körül kezdtem írni, az azután érkezett esetleges hsz-ekre nem reagálok.

Athanor, szerintem mi sokban hasonlítunk egymásra, a véleményedet olvasgatva rájöttem :) én is mindent magamra veszek, hiába írják, hogy ne (már ha nem értettelek félre se téged, se másokat). És én mások véleményeit próbáltam megfogadni legutóbb is akár, mivel alighanem mind idősebbek, tapasztaltabbak :)

Tira16: másnak nem... de nekem tolerálni kell. Hogy miért? Mert nekem tolerálni kell és kész. Erre nem tudok mást mondani... azt, hogy mást bántsanak? Nem kell. Azt, hogy a Slasht bántsák? Nem kell... értelmesen (félreértés elkerülése végett: ti is értelmesen írtátok, nem azért mondom!) és kedvesen meg kell kérni a "tojásdobálókat", hogy légyszíves, ne. Ha valaki azt mondja, "nem szeretem", akkor oké, én meg szeretem. Most pölö itt volt öcsém, ő "nem ismerek, de biztos van ilyen" alapon próbált velem vitatkozni és a végén röhögött rajtam. Mentségére legyen mondva: 11(!) éves és hogy utána bocsánatot kért.

G Lamaro, nagyon jólesett, hogy arra biztattál minket, hogy fejtsünk véleményt, mert számít >:D< és igazad van, korától függetlenül Elza véleményére is adni kell és az előtte felszólaló lányéra is. De az enyémre? Nem :) az enyémre nem kell, mert a vége mindig félreértés és vita. (Jut eszembe: írhatok neked pü-t? :) )

Mindenkihez: NEM, nem rátok mondtam! Tudom, hogy így van és kész. És most nem Lamaro "Lányok (Elza, Sybill és aki még idetartozónak érzi magát), nehogy azt az utat kövessétek, amit feljebb leírtam! Lehet, hogy most nem épp szerencsésen fejeztétek ki magatokat, vagy ellenállásba ütközött a véleményetek, de ez nem jelenti azt, hogy a ti véleményetek kevesebbet érne, mint bárki másé. Sőt, igenis kíváncsiak vagyunk a véleményetekre, tehát ne fogjátok vissza magatokat, mondjatok véleményt..." (itt még van tovább a mondat :) ) véleményére szeretnék rájátszani. De már megint magamról beszélek, mindig ez van... de ezt most tisztáznom kellett.

Volt egy olyan rész egy hozzászólásban, amire tudnék mit írni, de nem akarok, így hát csak talán hasonló témához szólnék hozzá: a valóságban szerintem a vallásosság nem egyenlő azzal, hogy nem szeretjük a melegeket, következésképp a Slasht sem. vannak vallásos melegek és Slash kedvelők, ennyit akartam hozzátenni.

Az intoleranciáról való véleményem és Tira16-nak adott válaszomat kiegészíteném: addig oké, amíg "szerintemmel" kezdődik, de ez csak az én véleményem, ne értsem félre senki!

Nem tudom miért írok itt a semmiről... de még Midnights Prophetnek adok igazat abban, hogy többnyire hasonló véleményen vagyunk. Miért vitatkozunk akkor? (<--- kérdem én!) Mert a vita értelmes és jó dolog? Eredetileg biztosan, de én most úgy érzem (érzem, nem tudom, mert tudom, hogy eredetileg a vita tényleg értelmes és jó), tehát úgy érzem, hogy nem az. Miért? mert szegény Athanort is megbánthattuk. Erre ment ki a játék? Biztos nem.

És még annyit szeretnék a hozzászólásom végére érni, hogy G Lamaro, én milyen értelemben nyilvánultam meg rosszul? Nem rosszindulatból kérdezem :) Csak érdekel :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 19 (péntek), 11:01 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 szeptember 29 (kedd), 15:43
Hozzászólások: 520
Athanor írta:
Igen, én is ezt mondtam, hogy szét kell választani a melegek megítélését és a slash nem szeretetét, el nem fogadását. Bár abban biztos vagyok, hogy aki megszereti a slasht, az elfogadóbb lesz. Csak sajnos mindig összekeveredik az érvelés.

De, MP, ha tudom, hogy Te ennyire nem szereted, akkor nem kérlek meg. Nem is volt róla még halvány fogalmam sem.
És igen, persze hogy bánt a pfujolás, miközben, slasherként tűrnöm kell, mert sokan utálják. Az én lelkivilágommal senki nem foglalkozik, csak a "kislányokéval", úgy látszik. De most komolyan mondd el nekem kérlek, hogy meddig kell tűrnöm az intoleranciát, mindenféle kekeckedés, agresszivitás nélkül kérdezem, most már lassan szénné égetve magam ebben a topicban: hol van az a határ, amikor már jogosan felszólalhatok, hogy, hagyd abba kérlek, mert ez nekem fáj? Vagy nyújtsam oda a másik orcám is? Vagy egy slasher növesszen jó vastag bőrt a képére, és ne csodálkozzon, ha köpnek rá meg a műfajára, úgymond meg kell szokni?


Én viszont pont úgy látom, Ath, hogy lassan az egész téma a te lelkivilágodról szól. Ha megnézed az utóbbi hozzászólásokat, jó néhányban megtalálod, hogy a szerzője megkér arra, ne vedd magadra a véleményét, és ne sértődj meg rajta.

Egy demokráciában egyébként ez így működik: tűrni azt, hogy nem minden egyforma, hogy nem mindenki van ugyanazon a véleményen. Ha más szavakkal akarom: egy demokráciában elvárás tolerálni mások véleményét (legyen az megegyező vagy épp ellentétes a tiéddel), mert máshogy nem működik a rendszer. Hogy ez neked miért fáj, és miért érzed arculcsapásnak, hogy nem mindenki olyan és gondolkodik úgy, ahogy te, az számomra felfoghatatlan. Tehát a válasz a kérdésedre: addig kell tűrnöd, míg létezik gondolatszabadság. És természetesen felszólalhatsz, miért ne szólalhatnál fel? Senki nem akar itt téged korlátozni, ennek ellenére amint felhoznak a véleményeddel szemben ellenérveket, te a lelkedre hivatkozva közlöd, hogy ez neked fáj, és azonnal hagyják abba. Ugyan... És mielőtt még félreértenél: ezeket nem azért írom, mert bármi bajom lenne a személyeddel, egyáltalán nem erről van szó.

Gyoka, neked meg külön gratula ehhez a folyamathoz (vagy inkább Kyráéknak? :P ) :D

_________________
Fordítások /|\ Saját sztorik


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 19 (péntek), 2:12 
Offline
Tollforgató
Avatar

Csatlakozott: 2011 március 31 (csütörtök), 18:18
Hozzászólások: 418
Tartózkodási hely: Szeged és Vác között
Jól van, akkor most jövök én.
Eddig csak olvastam a hozzászólásokat, és tényleg úgy terveztem, hogy ez így is marad. De nem. Olyan jó itt a hangulat...! Én meg egyébként is betegesen szeretem hangoztatni a véleményemet.

Nem szeretem a slasht.
Olvastam már olyan novellákat, ahol kimondottan aranyosnak tartottam a párost, de nem érzem magamhoz közel ezt a műfajt. Nem azért, mert magával a homoszexualitással van problémám, hanem azért, mert egyszerűen nem erről szeretnék olvasni. Ismerek melegeket személyesen, nagyon kedvelem és tisztelem őket, és semmi bajom nincsen sem velük, sem azzal, hogy kit szeretnek.
Szóval én is úgy gondolom, hogy a slash írása/olvasása és a környezetünkben élők elfogadása más téma.

Nekem az elsődleges problémám a slash történetekkel... vagyis sokkal inkább a fanfictionökkel a következő: nem szeretem azt látni, amikor az eredeti könyvben/filmben/sorozatban hetero férfiakat egy fanfictionben homoszexuálisként ábrázolják. Ha az adott karakter eredetiben is a saját neméhez vonzódott, csak tessék. Ahogy a saját történetek esetében is, nyugodtan.
De az, hogy például James Pottert - akinek ott van Lily - melegnek írja valaki, nem tetszik. Egyéni szociális probléma, tudom. :)

Ezen kívül én szimplán a hetero párokról szeretek olvasni. Miért? Mert. Ízlés kérdése.
Több olyan történetet olvastam már, ahol egy mellékszereplő volt meleg, és bizony sok esetben ők nőttek leginkább a szívemhez. A saját történeteim között is akadnak olyanok, ahol felbukkannak meleg karakterek. Szerintem ez a téma a mindennapjaink része, így teljesen normális, hogy beszélünk róla, a történetekben pedig megjelennek a homoszexuális karakterek.
Itt már csak az a kérdés, hogy kit mennyire foglalkoztat a dolog? Akit egyáltalán nem, az nem fog slasht olvasni. Akit csak kicsit, az megelégszik azokkal a történetekkel, ahol nem erre épül a cselekmény. Akinek pedig ennél többre van igénye, az is meg fogja találni az ínyére való sztorikat.

Az pedig már más tészta, hogy az én szívem egy kicsit vérzik, amiért mostanság minden oldalon slasht látok slash hátán. :D Ilyenkor úgy érzem, hogy kissé mintha eltolódott volna az egyensúly. Vagy csak én futok bele mindenhol ezekbe - az is elképzelhető.

Lényeg a lényeg: úgy gondolom, hogy mindenki el tudja dönteni maga, mit szeretne írni és olvasni, és ezt nem kell, hogy befolyásolja mások véleménye. Szerintem ennek a topiknak tényleg az a lényege, hogy mindenki leírhassa, amit gondol, megvitathassa másokkal, felszabaduljon, miután elküldte a hozzászólását, aztán menjen vissza olvasni vagy írni. Azt, amit akar. Attól függetlenül, hogy más azt merészelte mondani, hogy "fúj" vagy "művészien jó".
Ahogy az ember normális esetben a magánéletébe nem engedi be a munkát, úgy a fórumozó se keverje a vitát és azt, hogy utána milyen hangulatban folytatja a mindennapi tevékenységeit. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 19 (péntek), 0:56 
Offline
Ó-nagy-admin "backstage"
Avatar

Csatlakozott: 2009 június 09 (kedd), 18:19
Hozzászólások: 7287
Tartózkodási hely: Lengyeltóti
(Ezt a hsz-t bő két órája kezdtem el írni, tehát független az azóta leírtaktól. Ath, semmit, amit leírtam, nem ellened irányuló támadásnak szántam. Egyszerűen ellenvéleményem van bizonyos dolgokról, illetve szeretném felhívni a figyelmet ennek a vitának egy lehetséges nem kívánatos hatására. Ezt szeretném előre leszögezni, a hozzászólásomnak senki felé nincs semmilyen bántó szándéka. Ha netán valahol rosszul fogalmaztam, kéretik eszerint értelmezni. :) )

Ath, én óvatosabban bánnék a helyedben ezzel a kijelentéssel, hogy az intoleranciát nem kell tolerálni. :)
A death metál rajongó tolerálja a szomszéd néni intoleranciáját, amikor halkabban hallgatja a kedvenc számait, mivel nagyobb hangerő esetén a szomszéd néni sikítófrászt kap. A munkatársaim és én is toleráljuk az emberek intoleranciáját, amiért a polgármesteri hivatalban nem mindig úgy intézik a dolgokat, ahogy azt az emberek szeretnék (mert mondjuk a szabályok arra kényszerítik a dolgozókat). És itt a fórumon, ebben a topicban a "fúj!"-t használók tolerálják az intoleranciádat a véleményük kifejezési módjával szemben...
Szerintem nincs fontosabb dolog, mint tolerálni a másikat, és tolerálni a másik intoleranciáját. Képzeld el, hány vitát kellene nekünk adminoknak drasztikus módszerekkel leállítani, ha itt senki nem tolerálná a másik esetleges intoleranciáját. Szerintem nagyon sokat. Képzeld el hány eldurvult vita/helyzet alakulna ki a világban, ha senki nem tolerálná a másik intoleranciáját (gondolj csak a rockerre és a szomszéd nénire, ami csak egy példa, de sokszor előfordul).

A másik dolog, ami felmerült bennem, és nem hagy nyugodni, az a lányok helyzete ebben a vitában. Képzeld magad egy kicsit a helyükbe! Képzeld el, hogy 12-13 éves vagy, találsz egy oldalt, amit megkedvelsz, találsz rajta egy közösséget, ami tetszik neked, összeszeded a bátorságod, és aktívan belépsz ebbe a közösségbe. Aztán szinte megdöbbensz, amikor rájössz, hogy szinte mindenki jóval idősebb nálad, és ennek ellenére simán befogadnak maguk közé középiskolások, egyetemisták, sőt a szüleiddel egykorúak. Mi több, gyakorlatilag magukkal egyenrangúnak kezelnek. Örülsz, mint csacsi a zabnak, hisz ilyenre az életben, a neten kívül nagyon kicsi az esély.
Aztán egyszer a saját korodnak megfelelő módon egy szóban kifejted a véleményed egy témáról (jelen esetben a slashről): "fúj!" Ami az te szempontodból mindössze annyit jelent, "nem szeretem, ha egy mód van rá, kerülöm". Ezt valaki(k) nem úgy értelmezi(k), ahogy te értetted, és szóvá is teszi(k). Mi következik? Megpróbálod megmagyarázni, hogy nem sértően értetted, megpróbálod kifejteni, pontosan mire is gondoltál. De azt kell látnod, hogy ez nem elég, mert a vita továbbra is elcsúszik abba az irányba, hogy hogyan lehet egy olyan szuper jó dologra, mint az adott téma (jelen esetben: slash), azt mondani, olyan drasztikusan és intoleránsan véleményt nyilvánítani, hogy "fúj!". Mit hoz ez számodra (a lányok számára) a jövőre nézve? Megmondom kerek perec, drasztikusan és egy szóval: félelmet.
Cseppet sem csodálkoznék rajta, ha a lányok egy ilyen eset után félnének véleményt nyilvánítani, huszonötször meggondolnák, hogy kifejtsék-e a véleményüket, vagy hozzászóljanak-e egy témában, és ha igen, azt milyen formában. Én ennyi idős koromban kb. a vészféket húztam volna be egy ilyen reakció után, és jobb esetben pár napig/hétig megmukkanni sem mertem volna, és utána is csak nagyon óvatosan, nehogy ismét felhergeljek valakit. (Hogy értsd: háromszor annyi idős vagyok, mint a lányok, és amíg írom ezt a hsz-t, folyton javítgatom, szavakat, kifejezéseket cserélgetek, és közben folyamatosan azon vacillálok, jó ötlet-e elküldeni ezt a hsz-t, jó ötlet-e kifejteni a véleményem, vagy csak újabb olajat öntök vele a tűzre? Ha én így érzem, vajon hogy érezhetik magukat a lányok, akiknek harmadannyi élettapasztalatuk van, mint nekem.)
Természetesen nem azt akarom mondani, hogy ne adj hangot a nemtetszésednek, ne védd meg magad, a slash irodalmat, az álláspontodat! Nem. Tedd meg! Viszont én inkább más módszert javasolnék. Ahelyett, hogy kerek perec (és többszörösen) kimondod: nagyon rosszul vélekednek, és számodra, illetve a slasherek számára sértő módon teszik ezt, én inkább a beszélgetést javasolnám. Valahogy úgy, ahogy Kyráék tették velem. :) Beszélgettek velem, kérdezgettek, kipuhatolták, miért nem szeretem a slasht, elmondták, nekik mennyire tetszik, melyik történet miért tetszik nekik, viccelődtek velem a slashsel kapcsolatban, stb... Szépen finoman gyakoroltak nyomást rám, amíg végül én kezdtem el kérdezni, amíg annyira kíváncsivá tettek, hogy belenéztem egy-két slash novellába, majd el is olvastam teljesen magamtól párat, és én, az antislasher végül még meg is próbálkoztam a slash írásával. Nem valami nagy mű, még csak nem is az az "igazi" slash, hisz nem alakul ki párkapcsolat benne, de a saját szintemen megpróbáltam. :) Mondjuk úgy, bedugtam a kisujjamat, lássuk, megégetem-e. De megtettem, és ha öt-hat éve, amikor ide kerültem, valaki azt mondta volna nekem, hogy ez így fog történni, valószínűleg javasoltam volna neki, hogy konzultáljon egy elmeorvossal. :D Ma sem szeretem a slasht, de megtanultam elfogadni, megtanultam nem undorodva tovább kattintani, ha smároló férfi párról olvasok, megtanultam meglátni a jó, az érdekes részeket a slash írásokban is. És mindez annak köszönhető, hogy néhány slasher nem elutasította az intoleranciámat, hanem "szárnyaik alá vettek", és megmutatták, megtanították nekem mindezeket. :)

Lányok (Elza, Sybill és aki még idetartozónak érzi magát), nehogy azt az utat kövessétek, amit feljebb leírtam! Lehet, hogy most nem épp szerencsésen fejeztétek ki magatokat, vagy ellenállásba ütközött a véleményetek, de ez nem jelenti azt, hogy a ti véleményetek kevesebbet érne, mint bárki másé. Sőt, igenis kíváncsiak vagyunk a véleményetekre, tehát ne fogjátok vissza magatokat, mondjatok véleményt, beszélgessetek épp úgy, mint eddig. Ugyanis beszélgetni, vitázni jó, és hasznos. Tanulhattok belőle tőlünk, idősebbektől, és mi is tanulhatunk tőletek, fiataloktól. Hogy mégis mit? :D Ti megtanulhatjátok tőlünk azokat, amiket a korunknál fogva mi már tudunk (pl. hogy fejezzük ki a véleményünket úgy, hogy az jó eséllyel senkit ne sértsen), mi pedig megtanulhatjuk tőletek, hogyan gondolkodik egy hozzátok hasonló korú fiatal (amit ugye már részben, vagy egészben elfelejtettünk :D )

_________________
Fórumszabályzat
Kép Kép
Tekergős április 1.: Roxfort Hangja


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 18 (csütörtök), 23:49 
Offline
Tollforgató

Csatlakozott: 2009 július 22 (szerda), 0:06
Hozzászólások: 484
Lollipopp írta:
Köszöntem a figyelmet, mellkasomon a célkereszt, ide tessék lőni.



Nahát, egy frissen regisztrált tag. :) Dehogy lövök én sehová, igazad van, szégyen, amit itt folytatok.
Nem gondolom, hogy a slasherek mártírja lennék. Komolyan érdekelt a kérdés. Komolyan ennyire bánt, ha bántják.
Mivel itt másokat megvédtek, hát gondoltam, az is érdekes kérdés lehet, az ellentáborból ez mit vált ki... azaz belőlem.
Szavaid mögül nem kevés neheztelést érzek ki személyen irányába, igazán sajnálom, ha korábban valamivel megbántottalak.
Nekem ez fontos kérdés, és tisztában vagyok vele, hogy másokat irritálok, de tényleg szerettem volna válaszokat. Most meg is kaptam, és értek a szóból.
Mostantól eltűnök, ígérem :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 18 (csütörtök), 23:39 
Offline
Zöldfülű

Csatlakozott: 2014 december 18 (csütörtök), 23:19
Hozzászólások: 6
Egészen eddig a pillanatig néma csendben, a háttérből figyeltem a témát, és bólogattam, ráztam a fejem, egyetértettem, kuncogtam, elgondolkoztam, és végül meglepődtem. De eljött a pillanat, amikor már nem tudok tovább hallgatni én sem.

Mi a véleményem a slash műfajról? Hááát... leginkább, hogy nekem aztán mindegy. Alapvetően nem szeretem a témát, nem köt le, nem különösebben érdekel. Nem mondom, hogy undorodnék tőle, mert ez sem igaz. (Elébe menvén a kérdéseknek, 19 éves vagyok, nem egész egy hónapnyira a húsztól.) Több slash történetbe is beleolvastam már életemben, volt olyan folytatásos hosszabb regény, amit megbántam volna, ha kihagyok, csak azért, mert slash. Szóval a véleményem az, hogy ezt is lehet nagyon magas művészi szinten űzni, tisztában kell lenni a határokkal és a keretekkel, be kell jelölni a megfelelő figyelmeztetéseket, és akkor egy bizonyos réteg számára kifejezetten érdekes és izgalmas olvasmányt alkothatunk. Sőt, ha olyan színvonalú a cselekmény, még egy magamfajta alapjáraton nem támogató egyén is szívesen elolvassa. Nem, nem feltétlenül lesz a slash rajongója, de belenéz, akár kommentel is - ahogy tettem én is.

Nos, ez önmagában nem volt akkora vélemény, amit hangoztatásra érdemesnek ítéltem volna... aztán szembejött velem ez:

Athanor írta:
És igen, persze hogy bánt a pfujolás, miközben, slasherként tűrnöm kell, mert sokan utálják. Az én lelkivilágommal senki nem foglalkozik, csak a "kislányokéval", úgy látszik. De most komolyan mondd el nekem kérlek, hogy meddig kell tűrnöm az intoleranciát, mindenféle kekeckedés, agresszivitás nélkül kérdezem, most már lassan szénné égetve magam ebben a topicban: hol van az a határ, amikor már jogosan felszólalhatok, hogy, hagyd abba kérlek, mert ez nekem fáj? Vagy nyújtsam oda a másik orcám is? Vagy egy slasher növesszen jó vastag bőrt a képére, és ne csodálkozzon, ha köpnek rá meg a műfajára, úgymond meg kell szokni?


Mélyen tisztelt egybegyűltek, fiúk, lányok, írók, olvasók, laikusok, profik, mókusok, tisztelt esküdtszék. Kérem. Nem is. KÖNYÖRGÖK, ezt a magamutogató mártírkodást kéretik azonnali hatállyal beszüntetni. Mert senkinek nem áll jól, és mert teljesen alaptalan. Ja, és mert felesleges.

Kedves Athanor, és tényleg minden bántó szándék nélkül fordulnék most hozzád. Te a fent leírtakat teljesen komolyan gondoltad? Úgy véled, te most a slasherek mártírja vagy, akinek az arcát a zászlóikra festve vonulhatnak harcba? Úgy gondolod, hogy aki nem szereti a műfajt, az mind a te személyes sértésedre vértezte fel magát otthon? Úgy érzed, tényleg úgy érzed, hogy te vagy az, akit ez a kegyetlen háború teljesen felőröl? Hogy a te lelkedre senki nem figyel? Hát, el kell keserítselek, nem körülötted forog ez a nagyvilág. Mondjuk, ez a téma már lehet.

Azt kérdezed, meddig kell tűrnöd, hogy fújolják a témát, a műfajt? Azt kérdezed, meg kell-e szoknod? Van egy rossz hírem: meg bizony. NEM, nem azért, mert ez a melegekről szól, és el kell fogadnunk, hogy őket a társadalom elítéli. NEM. Az a nagy helyzet, hogy itt vajmi kevés szó esett az életben való, hús-vér emberi példákról, itt a műfajt kritizáljuk, vagy véleményezzük, ha úgy tetszik. És mint minden műfajnak, ennek is vannak rajongói és ellenlábasai. Bizony, ez már csak így megy. Nem lehet mindenkinek azonos az ízlése, és micsoda szerencse, mennyire rohadt unalmas lenne már. Én személy szerint nagy örömmel, és igen nagy aktivitással alkotok az angst műfajában. Vannak rajongói? Ó, hogyne, igen szép számmal. Vannak olyanok, akik nem szeretik? Hogy a fenébe ne lennének. Vannak olyanok, akik a véleményüknek igen alpári szinten adnak hangot? Naná, Isten hozott az internet bugyraiban.

Nézd, amit itt mondani próbálok, hogy a vélemény szabad, mindenki sajátja, és lehet, hogy olyan, mint a segglyuk, azaz senki sem kíváncsi a másikéra, attól még minden jogunk megvan egymás szájába tolni. Az alpári, undorító, bántó hangnem természetesen nem elfogadható, és nem vagy köteles eltűrni, ezt aláírom. Viszont szeretném, ha szó szerint, idézetekben összegyűjtenéd nekem, itt ki volt az, és pontosan mit mondott, ami már a jóízlés és a közerkölcs határain túlment. Ameddig viszont ez nem történt meg, addig teljesen feleslegesen ostorozod a mellkasod.

Tisztelt bíróság, tisztelt esküdtszék. Én nem vagyok ennek a témának a célcsoportja. De engedtessék meg nekem, hogy kifejezzem egyet nem értésemet a színvonalról, ami itt folyik. Hölgyeim és uraim, slasherek és ellentábor... egy olyan műfajról beszélünk, ami életkori határokhoz kötött. Nem volna rossz, ha nem csak biológiailag érnénk el, de agyilag is felnőnénk hozzá.

Köszöntem a figyelmet, mellkasomon a célkereszt, ide tessék lőni.

_________________
"Az intelligencia sok mindenre képes. A hülyeség bármire!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 18 (csütörtök), 22:05 
Offline
Tollforgató

Csatlakozott: 2009 július 22 (szerda), 0:06
Hozzászólások: 484
Igen, én is ezt mondtam, hogy szét kell választani a melegek megítélését és a slash nem szeretetét, el nem fogadását. Bár abban biztos vagyok, hogy aki megszereti a slasht, az elfogadóbb lesz. Csak sajnos mindig összekeveredik az érvelés.

De, MP, ha tudom, hogy Te ennyire nem szereted, akkor nem kérlek meg. Nem is volt róla még halvány fogalmam sem.
És igen, persze hogy bánt a pfujolás, miközben, slasherként tűrnöm kell, mert sokan utálják. Az én lelkivilágommal senki nem foglalkozik, csak a "kislányokéval", úgy látszik. De most komolyan mondd el nekem kérlek, hogy meddig kell tűrnöm az intoleranciát, mindenféle kekeckedés, agresszivitás nélkül kérdezem, most már lassan szénné égetve magam ebben a topicban: hol van az a határ, amikor már jogosan felszólalhatok, hogy, hagyd abba kérlek, mert ez nekem fáj? Vagy nyújtsam oda a másik orcám is? Vagy egy slasher növesszen jó vastag bőrt a képére, és ne csodálkozzon, ha köpnek rá meg a műfajára, úgymond meg kell szokni?


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Athanor 2014 december 19 (péntek), 2:44-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 18 (csütörtök), 20:38 
Offline
Könyvmoly
Avatar

Csatlakozott: 2007 szeptember 15 (szombat), 20:29
Hozzászólások: 1208
Hú, mennyire felélénkült ez a topic :)

Lehet, hogy magamra maradok a véleményemmel, de a slash műfaj szeretete/nem kedvelése nem azonos a másság megítélésével. Nem kell ahhoz szeretni/olvasni ezt a műfajt, hogy elfogadóbbak legyen az ember.
A slash írások, valljuk be, egy kicsit rózsaszínűbbnek mutatják ezt a témát, a való életben sokszor más. Az e témát feldolgozók nagyon nagy része nőnemű, és szerintem mi ezt kicsit másként éljük meg, mint a pasik. Találkoztam helyes leszbi/meleg párokkal, de olyan közegben dolgozom, ahol a "másság" bizony másként - jóval durvábban - nyilvánul meg, amit egy hetero beállítottságú ember, legyen az bármilyen elfogadó, nehezen v. nehezebben emészt meg.
Vagyok olyan helyzetben, hogy nekem vannak valós meleg és leszbi ismerőseim is. Semmivel nem különböznek a többi embertől, a hétköznapi életben egy idegen nem mondaná meg róluk, hogy ő a saját nemét preferálja.
Ami pedig az életkort illeti, egy gyerek, ha már fiatalon megtapasztalja, hogy van ilyen és van olyan ember is, akkor nem tesz különbséget, legyen 10 vagy 20 éves. Az én gyerekeim már kicsi gyerekként találkoztak ezzel a "jelenséggel", és valahogy sose merült fel bennük, hogy fúj, tehát nem hinném, hogy életkori sajátosság, inkább egy általános sztereotípia. Apa-anya normális, anya-anya v. apa-apa nem normális. És ezzel nincs is semmi baj, el kell fogadni, hogy nem vagyunk egyformák.

_________________
Írásaim/fordításaim:AO3
Herika kuckója


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 18 (csütörtök), 15:39 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 szeptember 29 (kedd), 15:43
Hozzászólások: 520
Az a baj, hogy látom, teljesen magadra vetted a hozzászólásom, Ath, ami előtt kifejezetten értetlenül állok, mert semmi személyes nem volt benne. Azt írod, te nem vetted magadra a fújolást. Utána meg azt, hogy "Csak ne bántson, hogy én szeretem." Senki sem bántott téged. Se a slasht. Se a slashereket. Se a melegeket. Elmondta a véleményét egyetlen rövid szóban. Hergelitek magatokat lényegében véve a semmin.

És igen, a homofóbiát meg a slash nem kedvelését nagyon nagyon jó lenne különválasztani, erre irányult az a megjegyzésem, de lehet félreérthetően fogalmaztam.

Természetesen nem azt mondom, hogy az online ismerősök nem valódiak :D Nyilván nem erről beszéltem, hanem hogy online könnyebb bárkit tolerálni, mint személyesen. Ez amúgy mindkét végletre igaz, tehát utálkozni is könnyebb online, mint személyesen, és ez nem vélemény, hanem tény, utána lehet olvasni, hány kutatást folytattak ezzel kapcsolatban már, tehát semmi újat nem mondok ezzel.

Azt meg végképp nem értem, amit a tavalyi Üstről írsz. Akkor is mondtam, hogy nem szeretem a slasht, és azt is, hogy ezzel együtt természetesen örömmel bétázom a sztoridat (és szerintem azt is többször leírtam, hogy tetszett is).
És azzal, hogy ezek után nem akarsz magyarul slash sztorikat írni, és odateszed, hogy "lehet ünnepelni", épp te teszed ezt személyes üggyé.

Továbbra is állítom, hogy szerintem úgy folyik itt a vita valamiről, hogy szinte mindenki egy véleményen van. És a toleranciába igenis beletartozik az, hogy toleráljuk mások ellenvéleményét is, még akkor is, ha nem tudja máshogy kifejezni, csak egyetlen rövidke szóval. És utálni a slasht nem feltétlenül intolerancia kategória, hanem ízlés/érdeklődés kérdése. Hát ennyi.

_________________
Fordítások /|\ Saját sztorik


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 18 (csütörtök), 14:35 
Offline
Tollforgató

Csatlakozott: 2009 július 22 (szerda), 0:06
Hozzászólások: 484
-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Athanor 2014 december 19 (péntek), 2:04-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 18 (csütörtök), 14:14 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2008 szeptember 11 (csütörtök), 8:53
Hozzászólások: 1508
Midnights Prophet írta:
Plusz papíron/monitoron könnyebb elfogadni a homoszexualitást, mint IRL, tehát a nagy worldpeace hozzáállás neten sokkal könnyebb, mint élőben, személyes ismeretség, vagy mondjuk rokon esetén.



MP, igen, könnyebb. Talán nem kellett volna kihangsúlyoznom, hogy a közvetlen környezetemben nincsenek melegek, de nem gondolom azt, hogy sokkal könnyebb tolerálni valaki másságát online, mint IRL, ahogy írtad. (Merthogy igen, a virtuális ismerőseim is valódi emberek, még ha legtöbbjükkel nem is találkozom.)

Na, mindegy, már kifejtettem a véleményem, nem ragozom tovább. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 18 (csütörtök), 12:33 
Offline
Tollforgató

Csatlakozott: 2009 július 22 (szerda), 0:06
Hozzászólások: 484
-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Athanor 2014 december 19 (péntek), 2:04-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 18 (csütörtök), 12:31 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 szeptember 29 (kedd), 15:43
Hozzászólások: 520
Szerintem sokan a személyetek elleni sértésnek veszitek azt, ha valaki nem szereti a slasht, pedig nem hinném, hogy ez a helyes hozzáállás. Mert ez nem ellenetek irányul, hanem a műfaj ellen. Plusz a fújolás is ugyanolyan vélemény, mint az összes többi, a stílus bánthat ugyan embereket, de ha valakinek ekkora az eszköztára, hát uram bocsá, az már az ő baja.

Továbbá vitatkoznék: én sem szeretem a slasht, mégis távol áll tőlem a homofóbia. Nem tudom már, ki írta, de ezen enyhén szólva fennakadtam. Csak jelzem, a kettő nem ugyanaz. Plusz papíron/monitoron könnyebb elfogadni a homoszexualitást, mint IRL, tehát a nagy worldpeace hozzáállás neten sokkal könnyebb, mint élőben, személyes ismeretség, vagy mondjuk rokon esetén.

A melegeknek az a legkisebb baja, hogy egyesek nem szeretnek slasht olvasni. Egyébként azt észrevettétek, hogy nagyjából mind ugyanazon az állásponton vagytok? :D Just sayin'.

*balra el*

_________________
Fordítások /|\ Saját sztorik


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 18 (csütörtök), 11:20 
Offline
Írópalánta
Avatar

Csatlakozott: 2013 október 19 (szombat), 23:44
Hozzászólások: 295
Tartózkodási hely: Felnőttkor felé félúton
Wow. :shock: Nem gondoltam, hogy ekkora felzizzenés lesz errefelé, de akkor mint a diskurzus elindítója megnyilvánulok én is, remélem sikerül a stoobie által remekül összefoglalt vita keretei közt maradnom és nem átlökdösni a kérdést megint indulati oldalra. :)

Teljesen igazad van Gigi, nem jártam utána hány éves Elza, ebben a kérdésben megkövetem a kisasszonyt, ha megbántottam, mert egyáltalán nem állt szándékomban. Sőt, a kezemet sem tudom a szívemre tenni és esküdözni, hogy tizenkét évesen nem pfujoltam a téma láttán, mert igenis megtettem. Otthon, ahol sajnos a kőkemény vallásos neveltetés dogmái érvényesültek és homoszexualitás nem hogy tabutéma, de egyenesen halálos bűnként, vagy épp betegségként volt/van emlegetve.
Egyébként pedig kilencévesen az első „csókomat” (bár nevezzük inkább falhoz vágom a fejed utáni szájra puszinak) egy lánytól kaptam és a személye ellen volt kifogásom, nem pedig az ellen, hogy lány. *vállat von*

Na de, ami miatt ismét felzizzent a kis önérzetem az a következő:
Visszatekintve én fogalmaztam félreérthetően, senkit nem állt szándékomban megbántani azzal, hogy a szüleit szapulom. Nem gondolom, hogy a kevésbé elfogadó vagy toleráns szülők „szörnyű emberek” lennének, én is tisztelem és szeretem a saját szüleimet, remek embereknek tartom mindkettőjüket a hibáikkal együtt, ahogy ők is elfogadnak engem (többnyire) a saját hibáimmal, gyengeségeimmel együtt. Sőt, azt hiszem, mehetek odáig a gondolatmenettel, hogy az ő elutasításuk is hozzájárult ahhoz, hogy én olyan gondolkodású vagyok, amilyen. A nevelést én magára a társadalomra értettem, sajnos a személyes tapasztalatom az, hogy ami más, azt a környezet gyakran megbélyegzi. Mentális betegségek, örökletes betegségek és a homoszexualitás is – Amit nem értenek az emberek, mert nem élték meg, nincs vele személyes kapcsolatuk, azt hajlamosak rossznak, hibának bélyegezni, mert ilyen átkozottul szép külcsínre törekvő, gyönyörű kis világban élünk, ahol a kilógó dolgokat jobb kigyomlálni. Sajnálatos.

Ami pedig a felvetésedet illeti Sybill, találó és valóban örökaktualitású kérdéskör. Az én meglátásom az, hogy mindig lesznek vélemény vezérek, akik elég hangosak, hogy a korszellemre hatást tudjanak gyakorolni és így mindig lesz egy általánosan elfogadott paradigma is a világban, amit a tömegek követ(het)nek, mások pedig ellene mennek. Manapság sajnos sokan valóban megpróbálják „leerőszakolni” az ellenségeskedők torkán, hogy a homoszexualitás jódolog, ami csak még több ellenállást és keserűséget szül. Teológiai, pszichológiai, sőt akár biológiai vitát is lehet róla folytatni, (mindaddig, amíg az valóban vita és nem veszekedés) de ahogyan a homoszexualitás önmaga nem ’jó’ vagy ’rossz’, úgy szerintem az álláspontok sem ’jók’ vagy ’rosszak’. Vélemények, amik néha összesimulnak, máskor ütköznek. Szerintem az ideális állapot az lenne, ha mi emberek megtanulnánk végre meghallgatással fordulni egymás felé és tiszteletben tartani a különbözőségeket; akár véleményben, akár külcsínben, akár gondolkodásba, akár az élet bármilyen más területén.
Nem tizenkét, de még csak nem is tizennyolc éves vagyok, sok idő volt, amíg erre a pontra eljutottam, de ehhez kellett az, hogy lássam a viták számtalan oldalát, megtanuljak érvelni és nem üvölteni, a saját hangomon túl semmi mást nem hallva. Megbántódni és megbocsátani, azért, mert más másként vélekedett és ezt nem tudta úgy kifejezni, ahogyan az én lelkem elfogadta volna. Ez egy út, mindenki maga tudja bejárni és persze szabadon eldöntheti azt is, hol áll meg és ül le végül, hogy köszöni, neki ennyi volt a séta, itt megtalálta a saját álláspontját. És igen, hiszek benne, hogy már tizenévesen is van felelőssége mindenkinek abban, hogy mit hall meg a világból, milyen megnyilvánulás mögé sorol be, és hogy megtanul-e kritikusa szemlélődni, figyelni és önállóan véleményt formálni. A pfujolás és megkövezés helyett az elutasítást, vagy ellenvéleményt meg lehet fogalmazni intelligensen, már fiatal korban is. Egy három éves üvöltve vergődhet, ha valamit nem akar, vagy elmondhatja a szüleinek, hogy mást szeretne. (És igen, veszekedésszítástól függetlenül; Ebben igenis van felelőssége a szülőnek, hogy melyik verziót hallgatja meg/melyikre reagál, és ő maga melyik véleménynyilvánításra mutat példát.)

Elnézést, bő lére eresztettem önmagamat, úgyhogy most elhallgatok, de ez kikívánkozott a lelkemből. Nem győzködni akartam, nem megbántani, hanem véleményt kifejezni. Akit a többi érdekel, nyugodtan keressen meg levélben, nem harapok ellenben értelmes diskurzust szívesen folytatok a témáról, nyitott vagyok pro- és kontravéleményekre egyaránt. :)
Ha valakinek sikerült ismét, öntudatlan a lelkébe gázolnom, az is nyugodtan megkereshet és elküldhet a búsba, nem garantálom, hogy bocsánatkérést fog tudni kicsikarni belőlem (valószínűleg nem) de a lelke talán megkönnyebbül… Ki tudja? ^.^

_________________
Sanctuary of Dae - angol nyelvű írásaim lelőhelye
Szentély a Sírok közt - livejournal oldal mindenféle írásokkal
Tintacseppek - Réka, avagy az "Original Dae" lelőhelye


Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 18 (csütörtök), 9:10 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2008 szeptember 11 (csütörtök), 8:53
Hozzászólások: 1508
Sziasztok!

Sok-sok hónap (év?) után újra megnyilvánulok itt.

A vita (a szó eredeti értelmében) jó dolog. Mert az nem egymás (véleményének) sértegetéséről szól, hanem arról, hogy valaki felvet egy témát, amire mások reagálnak - természetesen normális hangnemben (bár ez már itt elcsúszhat, hiszen aki a véleményét mondja, talán kevésbé érzékeny a témára, mint az, aki hallja. Vagyis ha én azt mondom, hogy utálom a pirosat, az bánthatja azt, aki viszont szereti - holott szerintem nem volt bántó, csak egy szimpla kijelentés.) Tehát aki vitába kezd (és a vita alatt még mindig a higgadt eszmecserét értem, nem a habzó szájú veszekedést), az készüljön fel arra, hogy a vitapartnerei más habitusúak - vagyis számoljon azzal, hogy lehet köztük érzékenyebb, vagy kevésbé érzékenyebb, és ennek tudatában fogalmazza meg a mondandóját. Mert ugye, nem mindegy, hogy azt mondom: "nem szeretem a pirosat", vagy hogy "a piros ronda, és pont".

Egy kiskamasz még nem feltétlenül érzi ezeket a fogalmazásbéli különbséget, még nem élt, nem olvasott eleget hozzá, tehát nála marad a zsigeri véleménynyilvánítás - ami azért eléggé jellemző arra a korra. (Lehet ám ennek is jó oldalát nézni: őszinte, még nem alakoskodik, tehát tiszta helyzetet teremt a véleményével, nincs félreértés.)

A tényleges környezetemben (nem a virtuálisban) mindenki hetero, még egy fél bi sem akad - nekik/velük nem is beszélek a témáról - elfogadom a véleményüket, amit tiszteletben tartok azzal, hogy nem erőltetem rájuk a sajátomat, sőt, fel sem hozom a témát. (Hozzátenném, hogy nem szélsőségesen homofóbok, inkább amolyan "csinálják, csak ne előttem" típusúak.)

Egyébként nem tudom, én mikor találkoztam először a homoszexualitással - talán ezer évvel ezelőtt, a Rendőrakadémia valamelyik részében (Kék Osztriga bár, hehe <):) ) -, a slash szóval pedig csak akkor, amikor vagy itt, vagy a Lumoson belefutottam. (Tyra, itt megjegyezném, hogy ma sokkal könnyebb véletlenül belefutni - hiszen jóval több ilyen történet van, már ha jól látom, mint akár öt évvel ezelőtt.) Honnan kellett volna tudnom, mi az? Hát beleolvastam, nem a GyIK-ot meg a többi okosságot futottam át gyorsan, hátha okosabb leszek. Meglepődtem? Meg, hiszen addig csak hetero fanficekkel találkoztam. Olvasok is slash-t, írtam/írok is, ha éppen olyan az ötlet. Mert szabad ember vagyok, a gondolataim szabadok, nem irányítják/korlátozzák/torzítják téveszmék, ilyen-olyan nézetek.

Majd ha az emberek emberként tekintenek egymásra, arra koncentrálva, hogy mi a közös bennük, nem arra, hogy mitől különböznek, akkor majd jön az utópia, ahol nem lesz homofóbia, fajgyűlölet, nácizmus, megatöbbi.

Na jó, elég belőlem. :)
Addig is: világbéke! :-P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 16 (kedd), 23:25 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Srácok, én csak annyit írtam, hogy tizenkét évesen mindenki csinál/gondol hülyeségeket. Ez a téma mindenkiből nagy indulatokat vált ki, és van, amin nem érdemes felbosszantania magát az embernek. Ezért szóltam, hogy ez még változhat nála, sőt, biztos változni fog, és tényleg csak az energiátokat pazaroljátok, ha komolyan veszitek. Most már azt is megtanulta egy jó időre, hogy nem ez a véleménynyilvánítás megfelelő formája, bár sajnos ez az eredeti szerzőhöz már nem fog eljutni. Nem akartam vitát generálni, ezért ha bárki is támadásnak vette, attól bocsánatot kérek.

A homofóbia pedig nem hinném, hogy pont a Meri közegében lenne igazi probléma. Mert igazi probléma, de kizárt, hogy akinek kifejezetten bántja a szemét a melegség, az meg tudna maradni ebben a közösségben.


_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vélemények a slash műfajról
HozzászólásElküldve: 2014 december 16 (kedd), 22:20 
Offline
Zöldfülű
Avatar

Csatlakozott: 2010 október 25 (hétfő), 12:05
Hozzászólások: 47
Na, kedves mindenki!

Mivel meg lettem szólítva, meg amúgy is, úgy döntöttem, csak kifejtem a véleményem.
Egyvalamit tisztázzunk előre: még ha a slashnek sok esetben nincs is köze a valósághoz, elválaszthatatlan a melegek megítélésétől. Aki tehát homofób, a slasht is utálni fogja, ami érthető is, ugyanakkor nyilván nem mindegy, milyen indíttatásból az az illető, és hogy van-e annyira értelmes, hogy lehessen vele beszélni egyáltalán a témáról. És ugyanúgy, ahogy a valóságban a melegek kapcsán, úgy a zsáner kapcsán is előkerülhetnek szélsőséges indulatok és reakciók.

Nyilván nem véletlen díszeleg itt ez a topik. Azért van, hogy aki kedveli a zsánert - bármilyen okból kifolyólag -, az tudjon olyanokkal beszélni, akik szintén, aki érdeklődő, de még nem mer belevágni, az meg tudja nézni, mások mit gondolnak, és igen, azért is, hogy aki ellenzi, nem szereti, vagy egyenesen utálja, az is elmondhassa, miért.
Nem olvasok vissza háromszáz hozzászólást, de emlékeim szerint volt már itt olyan, aki az ellenvéleményét képes volt normális hangnemben kifejteni, és ő nem lett elküldve a búsba. Akivel lehet vitatkozni, érvelni, azt talán jobb belátásra is lehet téríteni - legalább annyira, hogy ne zsigerből kezdjen fujjolni. Természetesen a cél sosem az, hogy valaki rá legyen kényszerítve, hogy ilyesmit olvasson, csak az, hogy ne ítélje el csípőből.
De őszintén, aki próbált már meggyőzni szélsőséges homofóbot, az pontosan tudja: esélytelen.
Szóval, aki egy fujjal jön ide, az feltehetően (bár nem feltétlen) ez a kategória, és nem valószínű, hogy finom szavakkal meg lehet győzni.

Gigi, ugye ezt te sem gondoltad komolyan, hogy majd attól tér meg, ha belebotlik egy fantasztikus slashbe? (btw, a jó ugye meglehetősen relatív fogalom...) Lássuk be, nem azért virít minden slash mellett nagybetűkkel, hogy slash, hogy valaki csak úgy véletlenül belefusson... nyilván azért, hogy el tudja kerülni (aki meg szereti, az rátaláljon... manapság szerintem nehezebb véletlen belebotlani, mint mondjuk öt évvel ezelőtt). Ha meg azért néz bele egybe, hogy utálkozzon, úgyis csak a negatívumait fogja észrevenni (amúgy Elza nem az a tizenkét éves, akit bármitől is meg kell védeni, elég egy pillantást vetni a profiljára, hogy ez kiderüljön... szóval szerintem nem kell aggódni miatta...)
Gigi, amúgy tudom, hogy te vagy a béke nagykövete, de ez nem az a fórum, ahol neked kell nekiállni békíteni. És mielőtt bárki azzal vádolna, hogy neked nem lehet véleményed, dehogynem, azt szívesen el is olvasom, viszont ahhoz nincs jogod, hogy itt másokba belefojtsd a szót. Lehet, hogy másutt van, de itt - amennyire látom - nincs. És én úgy érzem, hogy a "necces" egy finom célzás volt, hogy be kéne zárni a topikot. Szóval továbbra is tartom, ha neked túlzottan necces, akkor nem kell olvasni, a többieket viszont hagyd - akár indulatokat is levezetni, mert bizonyos keretek közt az is belefér.

Bizonyos keretek közt.
Szerintem itt amúgy még senki nem ment túl ezeken a kereteken. Volt egy kis félreértés, erre valaki élesebben reagált, de még marha messze voltunk attól, hogy előkerüljön a nagykés. És igen, mivel a melegség maga is indulatokat vált ki, nyilván a slash is azt fog.

Sybill, beszéljünk picit. Mert most vagy én nem tudok szöveget értelmezni, vagy te voltál megint félreérthető. Legutóbbi hozzászólásodban úgy vettem észre, azt mondod, tolerálni kell az intoleranciát. Majd kijavítasz, ha tévedtem, mindenesetre, én most erről akkor is kifejtem a véleményem.
Szóval nem. Az intolerancia már az a szélsőséges megnyilvánulás, amit nem szabad, nem kell tolerálni. Nem vagyok a szemet szemért, fogat fogért elv híve, de szélsőséges pacifista sem, úgy gondolom, hogy jogom van megvédeni magam, valamint jogom van a méltóságomhoz és a testi épségemhez, és azt sem hiszem, hogy egy verekedés úgy kezdődik, hogy a másik visszaütött. Azt akarom ezzel mondani, hogy ha valaki nekiáll tojással dobálni, lehetőségem és megfelelő indíttatásom van hozzá, akkor vissza fogom dobni. Mert aki tojással dobál, az nem fog másból érteni. Egy ilyen fórumon a fujj egyenlő a tojásdobálással.
Tudom, hogy vannak olyanok, akik akkor is szélsőséges pacifisták, amikor a támadás a személyük ellen irányul. Én nem vagyok ilyen. És egyébként kíváncsi lennék, ők hogyan reagálnának, ha mosolyogva kéne végighallgatniuk, hogy mellette tízen szidják a buzikat, és nem szólhat vissza, mert egy pillanat alatt lebuktatná magát, vagy aki megőrül attól a tudattól, hogy nem teheti meg, amit a mellette álló heteró pár (és nem szélsőséges csókcsatára és tapizásra gondolok, hanem ölelésre, kézfogásra, esetleg egy szájrapuszira...), mert bármikor megtámadhatják miatta...
És itt, Sybill, hogy az előző hozzászólásban feltett kérdésedre válaszoljak: a szabad véleménynyilvánítás határa nyilván ott van, ahol nem veszélyezteti mások testi épségét, emberi méltóságát, a jogát, hogy önmaga lehessen.
Utálhatja valaki a buzikat, lehet róluk rossz véleménnyel, ezt ki is mondhatja - de nem dobálhatja őket tojással, nem alázhatja meg őket nyilvánosan (egészen más ugye egy négyszemközti baráti beszélgetés). Ugyanúgy, ahogy egy melegnek sincs joga megtámadni egy homofóbot, csak azért, mert az, viszont azt ő is elmondhatja, hogy nem tetszik neki ez a hozzáállás.
Őszintén szólva, én már attól boldog lennék, ha még az én életemben eljutna erre a szintre ez az ország... (mert az azért ugye mindenkinek nyilvánvaló, hogy - bár elismerve, hogy vannak még ennél is rosszabb helyek -, már tőlünk kicsit arrébb is fényévekkel jobb a helyzet).
Mert egy dolog slasht írni-olvasni, és megvédeni a zsánert, ha arról van szó, ez a legtöbbeknek hobbi, és nem az élete. Akinek meg mégis az, abból lehet, kicsit hevesebb reakciót vált ki, ha a fején landol a tojás...

Shanon:
Jó volt a példádat olvasni, azt jelenti, hogy van remény :) Persze azt is gondolom, mivel írtad is, hogy nálad nem volt alapvető ellenérzés/neveltetés a dolog mögött, és valahogy nem is gondolom, hogy a meglepetés után az első dolgod lett volna, hogy egy fórumon ezt kinyilvánítsd :) Ezt csak azért mondom, mert azt hiszem, aki ezt megteszi, az már azt hiszi, hogy rendezte magában a dolgot (ami nem feltétlen jelenti, hogy tényleg).
Egyetértek veled abban, hogy nagyon nem mindegy, ki, milyen korban találkozik vele, de az sem, hogy milyen háttérrel. Viszont azt gondolom, hogy akinek nem tetszik, abba sem szabad belefojtani a szót, épp azért, mert talán elindul egy párbeszéd. De csak akkor, ha már tényleg eljutott odáig, hogy nem bántó hangnemben fejezze ki a nemtetszését. Viszont egy fórumos hozzászólásból nem feltétlen derül ki, hogy az illető a magában rendezésnek melyik részén áll, hogy a "fujj", az ellenszenv végleges-e. Ezért aki ilyet ír, az nyilván kaphat ingerültebb reakciót, hiszen sértő módon nyilvánult meg. És abba sem szabad belefojtani a szót, akit egy fujj megbántott :)

_________________
Nem maradt más, csak végtelen üresség, és ő nem volt több, mint kiürült kagylóhéj...
Írásaim: My Evil Spirit


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 353 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség