Merengő Fórum

Fanfic fanatikusok gyülekezőhelye
Pontos idő: 2024 március 28 (csütörtök), 10:39

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 462 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 szeptember 08 (csütörtök), 12:00 
Offline
Ó-nagy-admin "on stage"
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 12 (vasárnap), 18:58
Hozzászólások: 3363
Tartózkodási hely: kb. é.sz. 47° k.h. 16°31'
bojoe írta:
és a harmadik: név nélkül, ismertek olyat, aki ficcel kezdte, sikeres volt a merengőn/bárhol máshol, és aztán kiment a való világba?


Itt van egy régebbi gyűjtemény.
Plusz, ahogy Kokapu is írta, Heteira, aki ezen a listán még nincs ott. Meg Kae Westa(Westu), bár ő már ide is originalt töltött fel.

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 szeptember 08 (csütörtök), 11:52 
Offline
Szárnybontogató
Avatar

Csatlakozott: 2014 június 04 (szerda), 11:32
Hozzászólások: 120
bojoe írta:
és a harmadik: név nélkül, ismertek olyat, aki ficcel kezdte, sikeres volt a merengőn/bárhol máshol, és aztán kiment a való világba? ti hogy látjátok, hogy állta meg a helyét? mennyire volt sikeres kiadásban, ill. más pályázatokban? van különbség a magyar és más nemzetek esetei között? (most nem a szürke ötven árnyalatára gondolok)



Aki nekem rögtön eszembe jutott, Spirit Bliss, akinek én a Twilight ficeit olvastam, és nagyon szerettem. Neki a Könyvmolyképzőnél most fog megjelenni a 7. könyve.

Aztán akiről még tudok, az Heteira, akitől szintén olvastam pár HP ficet, neki is van már három könyve.

Hogy mennyire lehet ebből megélni, azt nem tudom, és bevallom még a saját könyveiket nem olvastam, de úgy tűnik, végül is nem lehetetlen vállalkozás.


Saját tapasztalatom nincs, szerintem nem is lesz :lol:

_________________
"Valaha döntésképtelen voltam, ma már nem vagyok biztos benne."

"Hova tűnnek a szavak, amiket kiradírozunk?"


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 szeptember 08 (csütörtök), 9:09 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2010 május 26 (szerda), 9:03
Hozzászólások: 526
Tartózkodási hely: munkahely, ritkán otthon
adott már be vki külsős kiadóhoz pályázaton keresztül munkát?
mik a tapasztalatok?

az elmúlt hónapokban unaloműzésként felkerestem pár oldalt (pl aranymosás, ill. egyéb nem fizetős, ált. novella pályázatok oldalai) és az eredményeit, de nekem egy picit csalódás. illetve, nem úgy csalódás, hanem mittomén.
sztem jó pár fic van a merengőn, amik hatványozottan jobbak, mint ezek az original történetek, amik itt-ott nyernek, vagy kiadásra kerülnek.

és a másik: aki ide ír originalt, az ír máshova pályázatra is?
ott mik a tapasztalatok? mennyire más az olvasótábor, mennyire másabbak a hsz-ek?

és a harmadik: név nélkül, ismertek olyat, aki ficcel kezdte, sikeres volt a merengőn/bárhol máshol, és aztán kiment a való világba? ti hogy látjátok, hogy állta meg a helyét? mennyire volt sikeres kiadásban, ill. más pályázatokban? van különbség a magyar és más nemzetek esetei között? (most nem a szürke ötven árnyalatára gondolok)

és ezekkel összefüggésben, hogy látjátok (főleg az, akinek van olvasói (ne adj isten írói) tapasztalata), összefügghet a kettő? tehát, aki ficekben jó volt, az más originalban is jó, vagy éppen fordítva? a fic az egy olyan zsáner, ami egyedi és különálló, éppen ezért fölösleges összehasonlítgatni, akárcsak a scifi írókat a romantikus dráma íróival?

a múltkoriban olvastam írói blogokat és találtam olyan írót, aki fanficcel kezdte, majd átnyergelt. igazából nem tudtam összehasonlítani a műveit, mert olyan témában ír, amit én nem olvasok, és az ő véleménye csak egy a többiből. (abból 3-4-ből, akiket olvastam.)

ha a téma nem illik ebbe a topikba, át lehet rakni, csak kérem az adminokat, hogy jelezzék, hogy hova ment, mert tényleg kíváncsi vagyok az esetleges hsz-ekre.

_________________
üdv, b


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 augusztus 02 (kedd), 20:48 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2010 május 26 (szerda), 9:03
Hozzászólások: 526
Tartózkodási hely: munkahely, ritkán otthon
Gigi685 írta:
Egyébként true, de hé, könyvekhez a csavargók is hozzájuthatnak. :D



ez igaz. fülig jimmy is megtanult hejessen irní. :haha:

_________________
üdv, b


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 augusztus 02 (kedd), 20:12 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
bojoe írta:
illetve ha már írói ötletbörze: rengeteg fanficnél vettem észre, hogy az original (szerű írások és a) saját karakterek kissé hiteltelenek. legalábbis nekem. főleg akkor, ha egy tényleg idősebb, lelkizős karaterről írnak az írók. a fiatalabbak nem látnak bele egy idősebb ember gondolataiba és cselekedeteinek mozgatórugóiba. (asszem ezt dumbledore is kifejtette...:)) )
pár hsz-szel lejjebb a valós és létező fizikai környezetről ment a vita, illetve a létező karakterek átmásolásából. tény, hogy valamennyire hihetőbb a történet, ha másolunk, de oda kell figyelni, h egy karaktert a környezete is alakítja. így ha átveszünk a való életből egy tájékozott, lexikálisan nagy tudású embert, azt ne tegyük pl egy utcán felnőtt karakter bőrébe, mert önkéntelenül felmerül a kérdés, hogy egy iskolakerülő csavargó honnan ismeri olyan jól a molekuláris biológiát.

Egyébként true, de hé, könyvekhez a csavargók is hozzájuthatnak. :D

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 augusztus 02 (kedd), 14:30 
Offline
Ó-nagy-admin "on stage"
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 12 (vasárnap), 18:58
Hozzászólások: 3363
Tartózkodási hely: kb. é.sz. 47° k.h. 16°31'
bojoe írta:
illetve ha már írói ötletbörze: rengeteg fanficnél vettem észre, hogy az original (szerű írások és a) saját karakterek kissé hiteltelenek. legalábbis nekem. főleg akkor, ha egy tényleg idősebb, lelkizős karaterről írnak az írók. a fiatalabbak nem látnak bele egy idősebb ember gondolataiba és cselekedeteinek mozgatórugóiba. (asszem ezt dumbledore is kifejtette...:)) )


Szerintem a karakterek hiteltelensége általánosabb jelenség, sokszor független attól, hogy valaki fanficet vagy originalt ír-e, fiatal vagy idősebb, gyakorlott vagy kezdő, "amatőr" vagy "profi".

Sok múlik az érzéken és a gyakorlaton; meg persze az élettapasztalat, tájékozottság is sokat segíthetnek - főleg akkor, ha életkorban és élethelyzetben nagy a távolság író és karakter között.

Van, aki hihető, többdimenziós, élő-lélegző figurákat képes alkotni, kortól-nemtől-egyebektől függetlenül. (Ha nem is mindig sikerül vagy nem minden olvasó szerint.) És van, akinek meg épp a karakterek a gyengéi, papírmasét hoz létre, akkor is, ha az adott műfaj annál többet kívánna tőle. Esetleg hiába próbál összetett figurát alkotni, az az olvasónak nem áll össze eleven egésszé, hiteltelen, szürke marad. És nem azért mert az illető tehetségtelen, hiszen közben - jó esetben - fordulatos a cselekmény, jó a humor stb.

Van, akinél meg egy bizonyos típus nem működik. Pl. Robert Jordan. Nagyon szeretem az Idő Kereke sorozatát, de a női karakterei - tisztelet a minimális számú kivételnek - rettenetesek: egy kaptafára készült, házsártás, dühöngő viperák.

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 augusztus 02 (kedd), 8:00 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2010 május 26 (szerda), 9:03
Hozzászólások: 526
Tartózkodási hely: munkahely, ritkán otthon
Katja írta:
bojoe írta:
v2: én már nem számítok fiatal felnőttnek... :(


Az a baj bojoe, hogy én is egyre többször érzem ezt egynémely könyvvel kapcsolatban. Pedig 25 évesen szerintem nem számítok korosnak. Vagy csak áltatom magam...?


amikor este elolvastam, a fél éjszakán át forgolódtam, és gondolkodtam. nekem a 25. életévem óriási fordulópont volt. a legsűrűbb évem volt, kezdve a családalapítástól a munkábaállásig. ekkor fejeztem be sokévnyi játék után a wowozást, kezdtem el aktívan fanficeket olvasni, és még sorolhatnám.
szóval pont ebben az időszakomban volt egy nagy fordulás az életemben, és ez sztem kihatott az ízlésvilágomra is. (és az öltözködésemre is, többek között.)
vége volt a kocsmázós időszaknak, a hajnal 4ig nézünk sorozatokat időszaknak, a menjünk el éjfélkor a tescóba egy dobozos sörért korszaknak, és még sorolhatnám.
mondanám, h a munka és a család vette el, de ez sem teljesen igaz. no, persze, az vette el, de annyira nem hiányzott. illetve, de. amikor megnéztem a cool túrát, az eurotúrát és hasonló tinifilmeket. ezek után 2-3 óráig nosztalgiáztam, majd egy sóhajjal legyintettem.
és igen, én is úgy éreztem, h teljesen megváltoztam. valahol a 23-28 év között teljesen megváltozik az ember, de sztem nem csak a környezeti változások okozzák. az is jelentős tényező, de...
na de eltértem a topic témájától :)

illetve ha már írói ötletbörze: rengeteg fanficnél vettem észre, hogy az original (szerű írások és a) saját karakterek kissé hiteltelenek. legalábbis nekem. főleg akkor, ha egy tényleg idősebb, lelkizős karaterről írnak az írók. a fiatalabbak nem látnak bele egy idősebb ember gondolataiba és cselekedeteinek mozgatórugóiba. (asszem ezt dumbledore is kifejtette...:)) )
pár hsz-szel lejjebb a valós és létező fizikai környezetről ment a vita, illetve a létező karakterek átmásolásából. tény, hogy valamennyire hihetőbb a történet, ha másolunk, de oda kell figyelni, h egy karaktert a környezete is alakítja. így ha átveszünk a való életből egy tájékozott, lexikálisan nagy tudású embert, azt ne tegyük pl egy utcán felnőtt karakter bőrébe, mert önkéntelenül felmerül a kérdés, hogy egy iskolakerülő csavargó honnan ismeri olyan jól a molekuláris biológiát.

_________________
üdv, b


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 augusztus 01 (hétfő), 20:52 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 10 (kedd), 15:07
Hozzászólások: 655
Tartózkodási hely: Tamási
bojoe írta:
v2: én már nem számítok fiatal felnőttnek... :(


Az a baj bojoe, hogy én is egyre többször érzem ezt egynémely könyvvel kapcsolatban. Pedig 25 évesen szerintem nem számítok korosnak. Vagy csak áltatom magam...?

_________________
Félszárnyú angyalok vagyunk mindannyian, ezért csak akkor tudunk repülni, ha a másikat átöleljük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 augusztus 01 (hétfő), 12:59 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2010 május 26 (szerda), 9:03
Hozzászólások: 526
Tartózkodási hely: munkahely, ritkán otthon
void_bellamy_valdez írta:
Igen, például Cassandra Clare is eredetileg egy hp fanficet akart írnia, aztán olyan király könyvek lettek belőle :xx:


én a múlthéten próbáltam barátkozni a csontvárossal, de...
két érzés öntött el:
v1: az írónő vett egy YA fantasy-sci-fi checklist-et, és ment sorba és pipált, hogy mi az, ami a népszerű YA könyvekben szerepel manapság aztán beleírta szinte mindet.
v2: én már nem számítok fiatal felnőttnek... :(

_________________
üdv, b


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 augusztus 01 (hétfő), 11:40 
Offline
Szárnybontogató
Avatar

Csatlakozott: 2014 június 04 (szerda), 11:32
Hozzászólások: 120
Ha jól tudom, A szürke ötven árnyalata pedig egy Twilight fanficnek indult (Ana/Bella, Cristian/Edward).

Ok, hogy az mennyire lett király, az erősen kétséges számomra, bár valószínűleg ott a fordítás csak rontott rajta, szóval ki tudja (az újra fordított verziót nem olvastam).

_________________
"Valaha döntésképtelen voltam, ma már nem vagyok biztos benne."

"Hova tűnnek a szavak, amiket kiradírozunk?"


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 30 (szombat), 23:54 
Offline
Szárnybontogató
Avatar

Csatlakozott: 2015 december 22 (kedd), 17:59
Hozzászólások: 115
Tartózkodási hely: Félvér Tábor
Assa írta:
void_bellamy_valdez írta:
Igen, például Cassandra Clare is eredetileg egy hp fanficet akart írnia, aztán olyan király könyvek lettek belőle :xx:



Nem csak akart, meg is írta:
Draco Dormiens
Draco Sinister
Draco Veritas
:mrgreen:

Jace sólyom-sztorija pl. egy az egyben megvan ott is. És van egy csomó más egyezés is.

Tényleg akad egyfajta Dramione szál a ficben, bár nem ténylegesen, csak Draco részéről érzelmileg egy darabig (meg van a második részben egy jelentősebb vonal ezzel kapcsolatban, de az mágikus hátterű ügy).
Amúgy viszont Harry/Hermione irány már az elejétől, aztán valójában is, plusz később Draco/Ginny.
Jace egyértelműen a ficbeli Draco.
Valentine kicsit Voldemort, kicsit Lucius.
Clary Hermione+Ginny.
Blaise (aki a trilógiában lány) Isabelle talán, ha jól emlékszem...
Luke Remus+Sirius
Jocelyn Narcissa
Alec és Simon Ron és Harry tulajdonságain osztoznak (plusz Simonnál Seamus is ott van)
és lehetne folytatni (főleg, ha jobban emlékeznék a ficre :P )

wow, köszi, ezt nem is tudtam :beee: :beee:

_________________
Lehet, hogy írnom kéne, de "módjával vonz csak a nagy feladat."

Fustration, desperation
You say you need some kind of medication.
Situation, no motivation
destination: pernament vacation


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 30 (szombat), 12:42 
Offline
Ó-nagy-admin "on stage"
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 12 (vasárnap), 18:58
Hozzászólások: 3363
Tartózkodási hely: kb. é.sz. 47° k.h. 16°31'
void_bellamy_valdez írta:
Igen, például Cassandra Clare is eredetileg egy hp fanficet akart írnia, aztán olyan király könyvek lettek belőle :xx:



Nem csak akart, meg is írta:
Draco Dormiens
Draco Sinister
Draco Veritas
:mrgreen:

Jace sólyom-sztorija pl. egy az egyben megvan ott is. És van egy csomó más egyezés is.

Tényleg akad egyfajta Dramione szál a ficben, bár nem ténylegesen, csak Draco részéről érzelmileg egy darabig (meg van a második részben egy jelentősebb vonal ezzel kapcsolatban, de az mágikus hátterű ügy).
Amúgy viszont Harry/Hermione irány már az elejétől, aztán valójában is, plusz később Draco/Ginny.
Jace egyértelműen a ficbeli Draco.
Valentine kicsit Voldemort, kicsit Lucius.
Clary Hermione+Ginny.
Blaise (aki a trilógiában lány) Isabelle talán, ha jól emlékszem...
Luke Remus+Sirius
Jocelyn Narcissa
Alec és Simon Ron és Harry tulajdonságain osztoznak (plusz Simonnál Seamus is ott van)
és lehetne folytatni (főleg, ha jobban emlékeznék a ficre :P )

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 30 (szombat), 12:14 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
Wow, ezt nem is tudtam :shock: Hm... de ja, én is Dramionéra tippelnék, főleg ha ott egy "szerencsétlenebb" Simon is mellékkarakterként *Sybill még csak a Hamuvárosnál tart és most olvasott ronos fejtegetéseket egy topickal arrébb*


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 30 (szombat), 11:48 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
void_bellamy_valdez írta:
Igen, például Cassandra Clare is eredetileg egy hp fanficet akart írnia, aztán olyan király könyvek lettek belőle :xx:
A brátnőmmel már próbáltuk kitalálni kikről is szólhatott a fic eredetileg, de szerintem lehetetlen megmondani. Vagy valaki tudja?

Én Dramionéra gondolok. :D De tényleg fogós kérdés.

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 30 (szombat), 10:19 
Offline
Szárnybontogató
Avatar

Csatlakozott: 2015 december 22 (kedd), 17:59
Hozzászólások: 115
Tartózkodási hely: Félvér Tábor
Gigi685 írta:
Sybill yolo, a világon egy csomó nagy író lopott már a másiktól, szerintem nyugodtan gondolj rá saját regényként, még ha egy ficötletből is nőtte ki magát, mert az alapján, amit leírtál, ez inkább tűnik saját regénynek

Igen, például Cassandra Clare is eredetileg egy hp fanficet akart írnia, aztán olyan király könyvek lettek belőle :xx:
A brátnőmmel már próbáltuk kitalálni kikről is szólhatott a fic eredetileg, de szerintem lehetetlen megmondani. Vagy valaki tudja?

_________________
Lehet, hogy írnom kéne, de "módjával vonz csak a nagy feladat."

Fustration, desperation
You say you need some kind of medication.
Situation, no motivation
destination: pernament vacation


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 22 (péntek), 9:23 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Sybill yolo, a világon egy csomó nagy író lopott már a másiktól, szerintem nyugodtan gondolj rá saját regényként, még ha egy ficötletből is nőtte ki magát, mert az alapján, amit leírtál, ez inkább tűnik saját regénynek

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 22 (péntek), 3:51 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
*igen, Sybill még ébren van*
Amúgy Gigi tényleg nekem válaszolt eredetileg, de ezt a párbeszédet már nem fogom meglovagolni :) Mert a magyar környezetet amúgy szeretem és érdekesnek tartom, csak valamiért kritizálandónak éreztem azt, ha az én utcám-én sulim-én házam(?) vagy enyémhez nagyon hasonló szerepel, s akkor... értitek.
Asha írta:
...csúcstalálkozót tartanak épp a tündérek...

Én mondom, egyből beugrott valami ősmagyar vonatkozású ötlet :D Mert hát ugye a csodaszarvas üldözésekor ha jól emlékszem Magorék tündéreket találtak az erdőben, nem? Mert akkor... de nem, nem gyártok újabb ötleteket xD
Kokapu írta:
Bár, most felmerült bennem egy HP fic saját szereplővel, kíváncsi vagyok, meg tudok-e birkózni vele, vagy az már túl sok lesz?

Szerintem próbálkozz meg vele ;)

Amúgy én is akartam anno valós emberekről írni, de azóta már változtak az osztálytársaim is eleget meg a sztoriötlet is megkezdte picit kinőni magát :lol:
Na és akkor bedobnék egy másik kérdést: az mennyire plagizálás (jó, valamennyire az, de ha fanficnek nézzük akkor nem(?)) ha egy pl könyv, film vagy anime karakter megfogja a fantáziámat és az alapján saját történetben használom? Vagy több is? Csak közben előtörténet, nemzetiség, etc változik. Tehát lényegében minden más és a történethez sincs köze a karaktereknek. Ez esetben ez egy nagyon AU fanfic vagy egy original sztori plagizált/ihletett karakterekkel?
(Két ilyen törtnet ötletem is van, de az egyik már annyira más, hogy ha nem mondom, fel se lehetne benne ismerni az eredetit xD)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 20 (szerda), 15:57 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 10 (kedd), 15:07
Hozzászólások: 655
Tartózkodási hely: Tamási
Asha írta:
Egész addig, amíg az ember nem slasht ír. :lol:


:shock: Ez a lehetőség eszembe sem jutott, pedig nincs ellenemre a slash műfaja. Viszont arra sem gondoltam még, hogy bármelyik ismerősömet is belevegyem egy ilyen történetbe. Pedig van, aki még meg sem sértődne...

Mondjuk, tartom magam a korábbiakhoz. Ha elég lazák a srácok és valóban jóban vagytok, még belső poénnak is elmenne az eset. Szerintem röhögnének rajt egy jót, beszólnának egy-két barátit az írónak néha, esetleg még rátennének egy lapáttal a piszkos fantáziájára egy-egy gesztussal, de szerintem, ez nem sértődés kérdése. ;)

_________________
Félszárnyú angyalok vagyunk mindannyian, ezért csak akkor tudunk repülni, ha a másikat átöleljük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 20 (szerda), 13:21 
Offline
Szárnybontogató
Avatar

Csatlakozott: 2014 június 04 (szerda), 11:32
Hozzászólások: 120
Tök jókat írtok! Gondoltam, beleszólok, mert miért ne? :lol:

Szóval, írtam már Trónok Harcás ficet, ami Budapesten játszódott. Eleinte furcsa volt a nevek miatt, és vicces is, hogy Sansa bement az Örsön az IKEA-ba, de valahogy mégsem volt zavaró számomra.

Én egyébként nem tudok olyan helyről írni, ahol még nem jártam, és kitalálni sem tudok. Egyszerűen nincs meg hozzá a fantáziám, és elveszek a részletekben.
Anno gimis koromban akartam írni egy krimit, de végül egy sort sem írtam belőle, mert egyszerűen nem tudtam kitalálni a főhősnő nevét :shock: . Utána úgy tizenöt évig nem is próbálkoztam, ez van...


De pl. ezért tetszik a fanfic írás is, mert itt adva vannak a szereplők, még a helyszín is nagyjából. Most éppen (nálam) Piton és Hermione, a Roxfortban.

Originalt nem tudom, fogok-e valaha is írni (amúgy sem foglalkozom annyira az írással, csak néha bekattan egy ötlet, vagy egy momentum, és köré írok egy történetet, mert sokáig zavart, hogy elenyészik, ami felötlik bennem), talán soha, éppen emiatt.
Bár, most felmerült bennem egy HP fic saját szereplővel, kíváncsi vagyok, meg tudok-e birkózni vele, vagy az már túl sok lesz?


Rólam amúgy nem tudja senki a környezetemben, hogy néha írok. Szerintem el sem hinnék :shock:

_________________
"Valaha döntésképtelen voltam, ma már nem vagyok biztos benne."

"Hova tűnnek a szavak, amiket kiradírozunk?"


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 20 (szerda), 10:48 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2010 május 26 (szerda), 9:03
Hozzászólások: 526
Tartózkodási hely: munkahely, ritkán otthon
vicces olvasni a vitátokat a merengő fórumán, ami alapjában véve egy fanfic oldal. tudom, saját original sztoriról van szó, csak eleve a helyzet vicces. (és nem a vélemények, mielőtt megint leugatna vki)
most őszintén.
ha veszek egy tök alap tanár-diák szerelmi szálat, és a főszereplőket tamás bának és rékucinak hívom, ki a tököm fog belekattintani?
de ha perselusnak és herminek hívom, nyerő, és biztos vagyok benne, hogy ua a történet a nevek kicserélésével milliószor több olvasót és kritikát jelent.

egyébként én is magyar helyszíneket és magyar neveket használok, nem csak ficekben. és tényleg nem érdekel senkit a piacon. de leszarom. akit meg érdekel, arról tudom, hogy nem a nevek miatt olvassa el, ha el is olvassa.
és mondjuk pont az ellentettje tapasztalatom is van. van, aki azért olvassa el, mert magyar szereplőkről szól.

és akkor már itt is vagyunk a piacosodás kérdésénél. elég, ha azt mondom, hogy J. K. Rowling azért J. K Rowling, mert a fiúk nem lapoztak volna bele egy Joanne Rowling munkába.
és nyilván nem egy kurva jó könyvet dobtak már vissza kiadók, azzal az üzenettel, h nagyon jó, de a kutya nem fog kiadni érte annyi pénzt, amennyi a minimális kiadásokat fedezné, mert a rétegolvasók nem szánnak rá ennyit.

_________________
üdv, b


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 20 (szerda), 9:59 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Asha, szerintem ezen nem érdemes rugózni. Mindenkinek más a világsérelme, nekem például az, hogy milliószor megkaptam már, hogy a történetem hátrányból indul a magyar nevek miatt. Ez nem az angol nevek ellen szól, főleg nem direktbe senki írása ellen, egyszerűen magát a hozzáállást (nem a tiédet, hanem amit máshol látok/olvasok) nem értem, amiben konkrét hátrányt jelent az, hogy megpróbál az a saját környezeteddel írni. Egyébként én is érzem néha, hogy könnyebb vérgáznak lennie egy magyar neves történetnek, kávé amiatt, amit leírtál, hogy más a popkultúra, máshoz vagyunk szokva, és a magyar neveket max a Barátok köztben látjuk, szóval pl egy magyar neves scifit élből nehezebb komolyan venni, és ezt a jelenséget utálom. Nem az embereket, senki se buta vagy beszűkült miatta, és mindenki érintett benne, de magát a jelenséget tényleg nem szeretem, és nem is lehet megváltoztatni.

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 20 (szerda), 9:09 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 13 (hétfő), 0:13
Hozzászólások: 1515
Tartózkodási hely: Szeged
Asha írta:

Katja írta:
Aki meg téged ismer és valóban magára ismer a történetedben is, szerintem nem sértődne meg.

Egész addig, amíg az ember nem slasht ír. :lol:


Igen. Erről tudnék mesélni, mert anno terveztem ilyesmit barátokról, csak elkövettem azt a hibát, hogy az ötletet előadtam a szóban forgó férfiaknak, és így nem lett belőle semmi. Még szerencse, hogy végül poénra vették, és azóta is a barátaim, sőt egyikül azóta a vőlegényem :D

_________________
Blog, Stories of LL, Facebook, Twitter, Moly


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 20 (szerda), 0:28 
Offline
Ó-nagy-admin "on stage"
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 30 (csütörtök), 19:12
Hozzászólások: 2122
Tartózkodási hely: *eltévedt*
Gigi685 írta:
Az miért lenne elítélés, hogy milliószor átmentem ezen a magyar helyszín így, magyar helyszín úgy vitán, és bár annak a híve vagyok, hogy mindenki menjen, ahogyan neki kényelmes, de egyszerűen egy röhejes jelenségnek tartom, hogy a világ egy bizonyos részén ciki a saját környezetéről írni? [...]
Még egyébkéntebb senki megjegyzéseit nem veszem sértésnek, ha írásról vitatkozunk, mert ez egy ilyen dolog, hogy mindenkinek megvan a maga véleménye, mindenki magára gondol, amikor a másikért olvassa, és különben is csak azt veszem sértésnek, ami szó szerint az, szóval értitek. Félreérthetjük egymást vagy lehet nagyon különböző a véleményünk, és ezért még nem fogok senki véréért kiáltani. És nekem is volt angol neves történetem, de nekem meg nagyon fontos a budapestezés és az, hogy legalább minden történetemben egy ironikus mulatós zene hallgatás legyen.

Alább írtam: szerintem ez nem sima tinidivat-dolog, inkább kulturális beidegződés. A minőségit az idegennel társítjuk. (Csak kis példa, ha egy magyar kultúrtermékre azt mondják, hogy "azt hittem, amerikai/egyébnyugati", az elismerés.) Senki nem mondta, hogy nem lehet dolgozni ez ellen, sőt, pont ezért jó, különleges, izgalmas, ha valaki a magyar realitások talaján mozogva is bevállalja ezt. Ezzel együtt nem véletlen, hogy többen csak úgy tudjuk elképzelni Magyarországot az írásainkban, hogy megszállták a földönkívüliek/ellepték a zombik/csúcstalálkozót tartanak épp a tündérek - és amiért végül is beírtam, hogy az az igazság, hogy tekintve, milyen élesen reagáltál egyetlen szóra Luthien hozzászólásában, ironikus röhejesnek nevezni egy tendenciát, csak mert te meggyőződésből kívül állsz rajta éppen.

És ismét ne érts félre, megértem az álláspontodat, sőt, támogatom is bizonyos szempontból (jó például látni, hogy egyre többen merészkednek a Merengőn is magyar vizekre, ráadásul csupa jót tesznek le az asztalra), függetlenül attól, hogy én mit csinálok vagy miért nem csinálom. Egyszerűen csak... írásról beszélgetünk egy írói oldalon, ez itt mindenkinek szívügye, nem csak neked, szóval egymás ünnepi asztalán táncolunk valahol. Ne rúgjuk már fel a poharakat olyan kijelentésekkel, hogy mi ciki vagy mi röhejes (főleg, mert a hozzászólásokon amint nincs címzés, nagyon általánosan hangzanak, ha nem vigyáz az ember). :)

OFF voltam megint, bocsánat. :roll:

Katja írta:
Aki meg téged ismer és valóban magára ismer a történetedben is, szerintem nem sértődne meg.

Egész addig, amíg az ember nem slasht ír. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 19 (kedd), 21:01 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Az miért lenne elítélés, hogy milliószor átmentem ezen a magyar helyszín így, magyar helyszín úgy vitán, és bár annak a híve vagyok, hogy mindenki menjen, ahogyan neki kényelmes, de egyszerűen egy röhejes jelenségnek tartom, hogy a világ egy bizonyos részén ciki a saját környezetéről írni? Itt nem arról van szó, hogy lelketlen lenne minden angol neves történet, hanem arról, hogy Sybill pl megkérdezi, hogy ciki-e, mire én leírom, hogy nem ciki, ha a saját környezeted írod bele, attól egyedi lesz, és biztosan lesz lelke. Speciel sok kezdő író sztorija valóban bűzlik attól, hogy átmelt innen onnan dolgokat, mert a saját életét, gondolatait cikinek érzi, erre akartam utalni. Egyébként Sybillnek válaszoltam, az adott témára vonatkozóan, és nem általánosságban, hanem arra a kérdésre, amit feltett. Pl ezért nem tértem ki a Gyűrűk urára és a többire.
A kutatómunka meg egy más kérdés, mert van, amikor indokolt, és van, amikor csak azzal halogatod az írást (nem szúrkálódás, hanem tapasztalat), illetve hiába szedsz össze valamiről mindent, egyszerűen van az a dolog, ami csak idegenebbül hangzik a karaktered szájából, mert tudod az elelmélet, de nem tudod kiemelni a lényeget, és nincs meg benned az a szemlélet, ahogyan egy igazi ember szemlélné, aki ezzel dolgozik.
De ha megfeszülök, akkor se tudom azt mondani, hogy relatív könnyebb átadni vagy élvezni valamit, ha magát a történetet távoltod magadtól.
Egyébként van az a történet, ahol tökmindegy a helyszín, de itt a kérdés nem ere vonatkozott.
Még egyébkéntebb senki megjegyzéseit nem veszem sértésnek, ha írásról vitatkozunk, mert ez egy ilyen dolog, hogy mindenkinek megvan a maga véleménye, mindenki magára gondol, amikor a másikért olvassa, és különben is csak azt veszem sértésnek, ami szó szerint az, szóval értitek. Félreérthetjük egymást vagy lehet nagyon különböző a véleményünk, és ezért még nem fogok senki véréért kiáltani. És nekem is volt angol neves történetem, de nekem meg nagyon fontos a budapestezés és az, hogy legalább minden történetemben egy ironikus mulatós zene hallgatás legyen.

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 19 (kedd), 20:00 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 10 (kedd), 15:07
Hozzászólások: 655
Tartózkodási hely: Tamási
Kadma írta:
... majd egyszer eljut a sztorim a nyilvánossághoz, akkor meg mindenki belelátja magát és magára veszi...


Írtam komplett regényt már barátnak. Külföldi nevekkel, de olyan ismerős környezettel, amit ő is át tudott élni, mert a nagyját a körülöttünk lévő világról mintáztam. A főszereplőm nagyon hasonlított akkori önmagára. Megy egy másik személyre. Megy egy harmadikra is és lehet, hogy egy negyedikre is. Egy-egy mondat ott volt valamelyik barátunk, osztálytársunk szájában. Egy másik meg teljesen ő volt. Imádta. :D Ő csak azt a részt fedezte fel, amiben rá hasonlított, holott a főszereplőm nagyon kicsit volt csak tényleg ő. De szerette a tudatot, hogy róla mintáztam valakit. Gondolom, ha másnak adtam volna a történetet, ő is magára ismert volna a főszereplő egy-egy megnyilvánulásában. Szerintem ezzel nincs gond. Tudni kell nem megsértődni ezen, hanem örülni. :)

Aki meg téged ismer és valóban magára ismer a történetedben is, szerintem nem sértődne meg.

_________________
Félszárnyú angyalok vagyunk mindannyian, ezért csak akkor tudunk repülni, ha a másikat átöleljük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 19 (kedd), 19:40 
Offline
eLit Auror
Avatar

Csatlakozott: 2014 szeptember 03 (szerda), 15:50
Hozzászólások: 2487
Tartózkodási hely: 1963
Én fura dolgot mondok, lehet érzett már hasonlóan más is. Nincs kifogásom az ellen, hogy akár magyar szereplőkkel/helyszínekkel dolgozzak, bontakozik is kifele ilyen történet a fejemben, csak a nevek... Van az a maréknyi magyar név, amit tényleg szeretek, ugyanazokat adogatnám mindig a szereplőimnek (és igen, egyik sem Julcsa vagy Jóska, de persze nem is Kevin, ami meg aztán magyar név a javából, irónia vége). És szinte mindegyik név lefedi valamelyik valós ismerősömet (is), és mindig azon pörgök, hogy majd egyszer eljut a sztorim a nyilvánossághoz, akkor meg mindenki belelátja magát és magára veszi. Ez meg olyan izé.

_________________
~From roots to moons
Death is my name
From roots to moons
We are the same~


https://kozepes-versek.tumblr.com/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 19 (kedd), 19:18 
Offline
Ó-nagy-admin "on stage"
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 30 (csütörtök), 19:12
Hozzászólások: 2122
Tartózkodási hely: *eltévedt*
Gigi685 írta:
Luthien Lovemagic írta:
Ez teljesen így van, viszont én akkor sem nagyon tudom elképzelni, hogy mai Magyarországon játszódó történetet írja, legalábbis olyat biztos nem, amiben nincs valami fantasy, sci-fi elem. De nem tartom cikinek, sőt csodálom azt, aki tud ilyet írni. Csak nekem ez nem kihívás.

Ja bocs, neked ez nem kihívás.
[...]
De persze mindenki úgy csinálja, ahogy akarja, nincs tuti recept. Csak ha már pont a megfogalmazás miatt nem értettük egymást eddig se, nem szerencsés pedzegetni, hogy neked mennyire kihívás valami, amit másvalaki csinál. Főleg, mert amíg nem vagyunk az irodalom csúcsán,ez az egész műfaj egy nagy kihívás. De persze értem, amit mondasz és off.

Nem akarok nagyon beugatni, de az én olvasatomban az az általad felvázolt logikai irányvonal, hogy:
- "A", vagy arról írj, ami körülötted van, mert az a LÉLEK;
- vagy "B", hogy építs fel egy komplett világot mert az dukál;
- ezen kívül "C", hogy taknyos Amerikamániás-ködösagyú csitri vagy, aki csak azért nem Julcsiról és Paliról ír mert neki gáz Magyarország... Hát nekem legalább ennyire meredek - ha nem egyenesen sértő. :lol: Oké, most nyilván sarkítottam, meg magamra vettem, de nekem körülbelül így jött le a fejtegetés.

Szóval na, nem kéne ennyire kategorikusnak lenni szerintem.
Én például azon élvezkedek írás közben, hogy nem nagyon lehet pontos helyszínekhez, országokhoz vagy városokhoz kötni a történeteket. Többnyire angol nevekkel dolgozom, mert így kényelmes megszólítanom a szereplőimet - ezen kívül viszont teljesen szabad vagyok, ha azt mondom, hogy ez egy kisváros, akkor kisváros, ha ott egy kocsma, akkor ott egy kocsma, ha tőle tíz percre van egy játszótér, és én ezt leírom, akkor te, az olvasó, ezt elhiszed. Ennyi. Nem építek világot, hiszen se egy térképem, se egy kósza alaprajzom a kérókról, amiket magamnak fejben felhúzok. De nincs is rá szükségem. (Térképböngészésbe egy történetnél bocsátkoztam, de nagyon utáltam, nem teszem többé.)

Az, hogy miért pont az angol/amerikai elterjedt, és miért nem magyar... Hát, popkultúra? Most komolyan, hány színvonalas sorozatunk van a tévében, hány nemzetközileg elismert előadónk? Egy kezeden meg tudod számolni? Mert nekem nem kell kettő hozzá, sajnos ami felkapott is nálunk, gyakran primitív. Könyvekről inkább nem beszélek, mert bombát dobnék vele a puskaporos hordóba, de valljuk be, elenyésző mennyiségű minőségi szórakoztató irodalmat termelünk ki a Celeb Béla-féle szextitkokról szóló értekezések mellett. Sajnos ami igazán minőségi az itthoni piacon (szórakoztatóipar, film, könyv, zene, rajzfilm, stb), minimum 60%-ban import cucc. És amikor alkotsz, értelemszerűen a minőségi lebeg a szemed előtt.

Bónusz érv a részemről a magyar feeling ellen, hogy személy szerint rettentő cinikus és ambivalens érzelmeket táplálok a saját lakhelyem és kultúrám iránt. Ezt a cinizmust pedig mindeninek jobb, ha kihagyom az írásaimból - nem passzol hozzájuk, a repertoáromban talán egy van, amelyik elbírná, és egy, aminek "jól állna". Talán másról írok, mint amit aktívan és fizikailag csinálok, és talán túl kedves a maroknyi olvasóm, de egyelőre nem kaptam olyan visszajelzést, hogy "lelketlen" lenne, amit kiadok a kezemből.
Végül is én is arról írok, amit átélek - csak idebent, nem pedig odakint. Lekoptatom, ami nem kell, beleadom, ami izgat.
Nem csak egy bevált módszer van, és más is működhet, mint amit te használsz vagy értesz. Béke van meg minden, csak ne légy ennyire... hm, elítélő (?) a tőled másmilyennel.

(OFF: Nem békebíráskodásból, de a kihívás szót szerintem félreértetted amúgy. Nekem sem kihívás a siklóernyőzés, mert nem óhajtom kipróbálni. :D Ha valaki megteszi, attól még megtapsolhatom, hogy bátor.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 19 (kedd), 19:17 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 13 (hétfő), 0:13
Hozzászólások: 1515
Tartózkodási hely: Szeged
Gigi685 írta:
Luthien Lovemagic írta:
Ez teljesen így van, viszont én akkor sem nagyon tudom elképzelni, hogy mai Magyarországon játszódó történetet írja, legalábbis olyat biztos nem, amiben nincs valami fantasy, sci-fi elem. De nem tartom cikinek, sőt csodálom azt, aki tud ilyet írni. Csak nekem ez nem kihívás.

Ja bocs, neked ez nem kihívás. Egyébként érzem, amit írsz, bár továbbra is ahhoz tartom magam, hogy a jó sztorihoz nem kell oldalas kutatómunka, hanem inkább az, hogy legyen lelke. Az ismételten tök jó, ha a közvetlen környezeted megírása nem jelent kihívást, de egyébként szerintem valami attól lesz személyes és érdekes, hogy kapcsolódunk hozzá. Nem hinném, hogy a jó írás a nehézség függvénye, szerintem mindenki ott könnyítse a dolgát, ahol éri. Százezer szóból nem kell mindegyikért megszenvedni, az nagyon pocsék lenne.
De persze mindenki úgy csinálja, ahogy akarja, nincs tuti recept. Csak ha már pont a megfogalmazás miatt nem értettük egymást eddig se, nem szerencsés pedzegetni, hogy neked mennyire kihívás valami, amit másvalaki csinál. Főleg, mert amíg nem vagyunk az irodalom csúcsán,ez az egész műfaj egy nagy kihívás. De persze értem, amit mondasz és off.


A kihívás szó helyett inkább a "nem mozgat meg" a téma kifejezést kellett volna használnom. Nem írtam még ilyen történetet, de nem is akarok, a lényeg ennyi, és befejeztem én is.

_________________
Blog, Stories of LL, Facebook, Twitter, Moly


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 19 (kedd), 17:11 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Luthien Lovemagic írta:
Ez teljesen így van, viszont én akkor sem nagyon tudom elképzelni, hogy mai Magyarországon játszódó történetet írja, legalábbis olyat biztos nem, amiben nincs valami fantasy, sci-fi elem. De nem tartom cikinek, sőt csodálom azt, aki tud ilyet írni. Csak nekem ez nem kihívás.

Ja bocs, neked ez nem kihívás. Egyébként érzem, amit írsz, bár továbbra is ahhoz tartom magam, hogy a jó sztorihoz nem kell oldalas kutatómunka, hanem inkább az, hogy legyen lelke. Az ismételten tök jó, ha a közvetlen környezeted megírása nem jelent kihívást, de egyébként szerintem valami attól lesz személyes és érdekes, hogy kapcsolódunk hozzá. Nem hinném, hogy a jó írás a nehézség függvénye, szerintem mindenki ott könnyítse a dolgát, ahol éri. Százezer szóból nem kell mindegyikért megszenvedni, az nagyon pocsék lenne.
De persze mindenki úgy csinálja, ahogy akarja, nincs tuti recept. Csak ha már pont a megfogalmazás miatt nem értettük egymást eddig se, nem szerencsés pedzegetni, hogy neked mennyire kihívás valami, amit másvalaki csinál. Főleg, mert amíg nem vagyunk az irodalom csúcsán,ez az egész műfaj egy nagy kihívás. De persze értem, amit mondasz és off.

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 19 (kedd), 8:43 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 13 (hétfő), 0:13
Hozzászólások: 1515
Tartózkodási hely: Szeged
modszerk.

Gigi685 írta:

Amùgy a gyerekek megszólìtàst félrevezetően csak Luthiennek szántam, hogy pont nem a Gyűrűk uráról szólt, amit ìrtam. :DD
Egyébként offtopic, de nekem az öbizalom dolog ott kezdődött, hogy elfogadtam, hogy gáz vagyok, és rájöttem, hogy mások is azok. Ha a világ legnagyobb marhaságát közlöd, akkor se kell rögtön bocsánatot kérned érte, nem ciki cikinek lenni. :D
Egyébként a kitalált világ is akkor a legkézenfekvőbb, ha van egy alapja, amit ismersz. Például donborzatilag hasonlítson valamire, amit látni szoktál, csórd várospk térképét, amit láttál. Vannak dolgok, amik senkinek sem tűnnek fel, és mégis fölöslegesen sok időt agyalunk rajta.


Nem fejeztem ki magam elég jól akkor, mert megesik velem az ilyen sokszor. Én csak arra az egy bejegyzésedre reagáltam, az előzményeket nem olvastam el, csak ez szemet szúrt. Elég sarkítottan írtál arról, hogy senki ne írjon arról, amit nem ismer. Tulajdonképp igazad van, mert minden író magából indul ki, a saját tapasztalataiból, amit látott, halott, érzett, stb. Ez teljesen így van, viszont én akkor sem nagyon tudom elképzelni, hogy mai Magyarországon játszódó történetet írja, legalábbis olyat biztos nem, amiben nincs valami fantasy, sci-fi elem. De nem tartom cikinek, sőt csodálom azt, aki tud ilyet írni. Csak nekem ez nem kihívás. Remélem, így jobban sikerült megfogalmazni, mit is akartam. :)

Sybill Dumbledore 02 írta:
De van, hogy valaki x (hol rengeteg, hol kevesebb) utánajárással le tud írni egy idegen környezetet, míg más (pl kezdők, vagy azok, akik teszem azt párbeszédeket jobban írnak) a saját városukat sem tudják átérezhetően leírni. Egy írós bologon olvastam erről bejegyzést, csak sajnos elég rég és tisztára elfelejtettem. Lehet, többet kéne olvasni. Az a helyzet, hogy néhányan annyira jól leírnak bizonyos tájakat akár kevés szóban is, és ez olyan irigylendő, persze nyilván rengeteg belefeccölt erő és idő áll a dolog mögött.
Gigi, szerintem most inkább csak párhuzamosan van szó mindkettőről, vagy ha nem, akkor... akkor mindegy. Mondjuk a saját világ annyiban plusz macera, hogy néha képes vagyok elfelejteni részleteit, vagy kitalálni kétféleképpen és akkor lehetetlenség a döntés. $? :-?
Amúgy valaki erősítsen már meg benne, hogy nem írok fatális nagy értelmetlenségeket, vagy ha mégis, nem túl gáz?!


Nem írsz értelmetlenségeket, sőt! Nagyon jó, amiket felvetsz. Mindegyik egy-egy külön témafelvetés, amin folytathatjuk a beszélgetést :D

Pl.: Leírás kontra párbeszédek. Én hajlamos vagyok mindkettőt elrontani, persze, nem egyszerre. Egyik történetemben hol a leíró részek jók, másikban pont ez kevés, és inkább a párbeszédek jobbak. Ott tartok, hogy az egyensúlyt keresem éppen leírás és párbeszédes részek között.

Arra a megjegyzésedre, hogy többet kéne olvasni: Én pont ebben a fázisban vagyok, inkább olvasok, mint írok, pont ezért, hogy bővüljön a szókincsen, gondolkodás módom. Nem rossz dolog ez, szerintem kifizetődik később, hogy most az írás kicsit parkolópályán van nálam.

Akik olyan jól leírnak tájakat, helyszíneket, sokat gyakorolnak, megírnak, kidobnak, beszerkesztenek, kiszerkesztenek, mire az a tájleírás olyan lesz, amilyen. Szerintem ez csak így működik.

A saját világhoz: le kell mindent jegyzetelni valamilyen módon, különben elvesznek az információk, erre mostanában kezdek rájönni. Sok információ és egész történetötletek nálam így vesztek el., hogy nem írtam le őket.

_________________
Blog, Stories of LL, Facebook, Twitter, Moly


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 18 (hétfő), 22:09 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Sybill Dumbledore 02 írta:
Gigi, szerintem most inkább csak párhuzamosan van szó mindkettőről, vagy ha nem, akkor... akkor mindegy. Mondjuk a saját világ annyiban plusz macera, hogy néha képes vagyok elfelejteni részleteit, vagy kitalálni kétféleképpen és akkor lehetetlenség a döntés. $? :-?
Amúgy valaki erősítsen már meg benne, hogy nem írok fatális nagy értelmetlenségeket, vagy ha mégis, nem túl gáz?!


Amùgy a gyerekek megszólìtàst félrevezetően csak Luthiennek szántam, hogy pont nem a Gyűrűk uráról szólt, amit ìrtam. :DD
Egyébként offtopic, de nekem az öbizalom dolog ott kezdődött, hogy elfogadtam, hogy gáz vagyok, és rájöttem, hogy mások is azok. Ha a világ legnagyobb marhaságát közlöd, akkor se kell rögtön bocsánatot kérned érte, nem ciki cikinek lenni. :D
Egyébként a kitalált világ is akkor a legkézenfekvőbb, ha van egy alapja, amit ismersz. Például donborzatilag hasonlítson valamire, amit látni szoktál, csórd várospk térképét, amit láttál. Vannak dolgok, amik senkinek sem tűnnek fel, és mégis fölöslegesen sok időt agyalunk rajta.

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 18 (hétfő), 21:08 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 10 (kedd), 15:07
Hozzászólások: 655
Tartózkodási hely: Tamási
Sybill Dumbledore 02 írta:
Mondjuk a saját világ annyiban plusz macera, hogy néha képes vagyok elfelejteni részleteit, vagy kitalálni kétféleképpen és akkor lehetetlenség a döntés $? :-?


Na, én ebből a célból jegyzetelek ezerrel. Olyan paksamétám van egy-egy történethez, ami már felér egy kisebb regénnyel. XD Csak az a rossz, amikor random módon lefirkantok egy sarokba egy információt, amit aztán a szükség órájában sehol sem lelek meg, mert elég nehéz a huszonöt telefirkált papír mindkét oldalának minden sarkát átnyálazni. :))

_________________
Félszárnyú angyalok vagyunk mindannyian, ezért csak akkor tudunk repülni, ha a másikat átöleljük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 18 (hétfő), 20:14 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
Hiriajuu írta:
Igen, ez egy olyan dolog, ami miatt azt mondom, hogy ha olyan valós környezetet választ az ember, amit nem ismer, az majdnem nagyobb meló, mintha sajátot és tök újat találna ki. Iszonyú macera és utánajárás, hogy olyan hitelesen tudj eladni egy létező környezetet, hogy az életszagú legyen. Sokszor járok úgy, hogy olvasok valamit, és annyira érződik, hogy az író életében nem járt az adott helyszínen, amiről mesél. Ez főleg fiataloknál jellemző, akik úgy gondolják, hogy a magyar környezet, amit ismernek, snassz, és játszódjon Amerikában vagy Párizsban vagy Japánban, de dunsztja sincs róla, ott mennyivel másabb minden, vagy csak filmeken meg sorozatokon szocializálva kap egy fals képet róla, aztán azzal dolgozik nagy naivan. Akkor már inkább vegye elő azt a snassz magyar környezetet, ahonnan tud valós helyszíneket és élményeket meríteni, és aztán hamar rá fog jönni, amire szerintem mindenki rájön, aki egyszer nekiáll a saját hazájában vagy városában írni - hogy milyen jó móka is az. :D

De van, hogy valaki x (hol rengeteg, hol kevesebb) utánajárással le tud írni egy idegen környezetet, míg más (pl kezdők, vagy azok, akik teszem azt párbeszédeket jobban írnak) a saját városukat sem tudják átérezhetően leírni. Egy írós bologon olvastam erről bejegyzést, csak sajnos elég rég és tisztára elfelejtettem. Lehet, többet kéne olvasni. Az a helyzet, hogy néhányan annyira jól leírnak bizonyos tájakat akár kevés szóban is, és ez olyan irigylendő, persze nyilván rengeteg belefeccölt erő és idő áll a dolog mögött.
Gigi, szerintem most inkább csak párhuzamosan van szó mindkettőről, vagy ha nem, akkor... akkor mindegy. Mondjuk a saját világ annyiban plusz macera, hogy néha képes vagyok elfelejteni részleteit, vagy kitalálni kétféleképpen és akkor lehetetlenség a döntés. $? :-?
Amúgy valaki erősítsen már meg benne, hogy nem írok fatális nagy értelmetlenségeket, vagy ha mégis, nem túl gáz?!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 18 (hétfő), 19:12 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Gyerekek, a világteremtés teljesen más tészta, mint az, hogy Amerikában játszódó sztorit írsz csak mert Magyarország olyan cikis. A világot saját magadból és a kis benyomásaidból teremted meg, bár annak sem árt, ha nincs összelopkodva mindenhonnan.

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 18 (hétfő), 18:51 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 10 (kedd), 15:07
Hozzászólások: 655
Tartózkodási hely: Tamási
Nem egyszer, nem kétszer, már nem tudom megmondani milyen sokszor jártam
úgy, hogy az adott fejezet megírása kevesebb ideig tartott, mint a fejezethez tartozó kutató munka. Amikor annyira részletesen akarok leírni egy utcát Londonban, ahol még életemben nem jártam, hogy Google segítségét hívom és lépésenként haladok előre a térképen, hogy minden részt megfigyelhessek, néha még magam is elgondolkodom azon, hogy megéri-e. Az olvasó ugyanis többnyire nem sok mindent vesz észre abból a tömérdek kutató munkából, ami egy történet hátterét képezheti.

_________________
Félszárnyú angyalok vagyunk mindannyian, ezért csak akkor tudunk repülni, ha a másikat átöleljük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 18 (hétfő), 16:21 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2010 január 18 (hétfő), 20:14
Hozzászólások: 1888
Tartózkodási hely: Veszprém
Nekem már egész jól ki van dolgozva hozzá sok dolog, de ugye az én mániákus alaposságommal, amivel nekikezdek egy-egy sztorinak, ez még semmi. De már nagyon régóta ki akartam magam próbálni valamiben, ami nem Hp és fanfic és az évek óta megszokott közegem, úgyhogy urbán fantasy és femslash, here I come.
És ez azért tök releváns ide, mert ez például pont egy olyan sztori lesz, amit egy az egyben Veszprémben helyezek el - egyrészt, mert lusta vagyok új világot teremteni, másrészt, mert urbán fantasyt akarok írni és ahhoz főleg lusta vagyok új világot teremteni, harmadrészt mert a saját városomról akarok írni. (Le akarom rombolni máguscsatákkal, haha.)
És ezt ráadásul én publikálni is akarom, szóval nem is csak magamnak írom, mégse gondolnám, hogy gond lenne, hogy saját környezetből építkezek.

Sybill Dumbledore 02 írta:
Mondjuk a valós környezetet is le kell tudni írni, mert hát nem mindenki lakik pl Göncön vagy mit tudom én, mondtam egy falut :-D És ott szerintem "real-szagúbbra" (ha van ilyen?) kell tudni írni, mint egy fantasy/sci-fi hátteret. Mármint a hangulatát is nagyon meg kell ragadni az adott helynek vagy nem tudom, mert ugye az sem jó, amikor az egyébként Párizsról olvasó emberke úgy érzi, hogy kb Budapesten jár. Már ha sikerült érthetően megfogalmaznom :lol:


Igen, ez egy olyan dolog, ami miatt azt mondom, hogy ha olyan valós környezetet választ az ember, amit nem ismer, az majdnem nagyobb meló, mintha sajátot és tök újat találna ki. Iszonyú macera és utánajárás, hogy olyan hitelesen tudj eladni egy létező környezetet, hogy az életszagú legyen. Sokszor járok úgy, hogy olvasok valamit, és annyira érződik, hogy az író életében nem járt az adott helyszínen, amiről mesél. Ez főleg fiataloknál jellemző, akik úgy gondolják, hogy a magyar környezet, amit ismernek, snassz, és játszódjon Amerikában vagy Párizsban vagy Japánban, de dunsztja sincs róla, ott mennyivel másabb minden, vagy csak filmeken meg sorozatokon szocializálva kap egy fals képet róla, aztán azzal dolgozik nagy naivan. Akkor már inkább vegye elő azt a snassz magyar környezetet, ahonnan tud valós helyszíneket és élményeket meríteni, és aztán hamar rá fog jönni, amire szerintem mindenki rájön, aki egyszer nekiáll a saját hazájában vagy városában írni - hogy milyen jó móka is az. :D

_________________
“ I think a lot about killing myself, not like a point on a map but rather like a glowing exit sign at a show that's never been quite bad enough to make me want to leave. See, when I'm up I don't kill myself because, holy shit, there's so much left to do! When I'm down I don't kill myself because then the sadness would be over, and the sadness is my old paint under the new. ”
― Neil Hilborn, The Future

Főleg itt: AO3. Továbbá: Facebook, twitter, Flight Rising, Íróbarlang Discord.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 18 (hétfő), 15:32 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
Akkor ne izgulj, én meg most kezdem fontolgatni a mégsét, mert annyira nem akarom összecsapni se a dolgot :D
Szerintem a saját világ is nagyon jó, persze - csak ehhez az ötlethez tényleg ugye a mi városunk passzol, meg a helyszínek is. Igazából ez az első olyan 100% magamnak írok fajta, ezért engedtem magamban felmerülni. És tökre tetszik most :)
Az igaz, hogy egy újat megalkotni sok munka meg kreativitás, de hiába találom én ki a világ legszuperebb, legegyedibb helyszíneit, hogyha egyszerűen nem megy a leírás és még én is vaknak érzem magam írás közben, nemhogy az olvasó, amikor elkezdi a sztorit. Erre eddig csak a gyakorlást ismerem gyógymódként, de hátha itt ismer valaki valami egyéb tippet :D
Mondjuk a valós környezetet is le kell tudni írni, mert hát nem mindenki lakik pl Göncön vagy mit tudom én, mondtam egy falut :-D És ott szerintem "real-szagúbbra" (ha van ilyen?) kell tudni írni, mint egy fantasy/sci-fi hátteret. Mármint a hangulatát is nagyon meg kell ragadni az adott helynek vagy nem tudom, mert ugye az sem jó, amikor az egyébként Párizsról olvasó emberke úgy érzi, hogy kb Budapesten jár. Már ha sikerült érthetően megfogalmaznom :lol:
És tutira elfelejtettem valamit, de mennem kell és beszélni akarok, úgyhogy majd utólag pótlok, ha kell :yes:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 18 (hétfő), 14:12 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2010 január 18 (hétfő), 20:14
Hozzászólások: 1888
Tartózkodási hely: Veszprém
Ú, én úgy izgulok NaNoWriMo miatt, pedig amennyit összeírok állandóan, szerintem nem lesz vele bajom... xD De már nagyon várom, meg tök jó ötletem van rá, aminél pont kapóra jönne hogy egy hónapom lenne összehozni és nem több, mert meg akarom csinálni, de nem akarok sok időt szánni rá.

Egyébként ez olyan dolog, amiről itt folyik a szó, hogy mindkét verzió tök jó.
Szóval saját világot teremteni, akár csak részleteiben (ld. egy urbán fantasyt vagy távoli sci-fit, ahol valós környezetet alakítasz át többé-kevésbé szignifikánsan), akár teljes egészében (ld. a Luthien említette nagyok), hát az tök király dolog. De igen, kell hozzá kreativitás, meg dedikáció, mert ha nem teljes a dolog, csak darabos, nem fog működni. Szóval oké, fogsz egy puzzlet és félig kirakod, mondjuk sejteni fogod, hogy mi a kép rajta, de nem nyújtja ugyanazt az esztétikai élményt és örömöt, amit a teljes puzzle összerakása nyújtana. (Micsoda hasonlat...) Szóval ezzel a világteremtősdivel az a baj, hogy bele kell merülni rendesen, és tökre megértem, ha valaki erre nem akar időt áldozni.
(Átmenet ugye a fanfic, ahol egy más által teremtett világot használsz fel és akár alakítasz át vagy bővítesz ki.)

Viszont igen, ott a másik véglet, valós helyszínek, valós emberekről mintázott karakterek. Szóval Giginek is igaza van, ha nem tudsz saját világot teremteni, nem kötelező, és nem hátrány, és nem gázabb. Engem például tökre lenyűgözött annó egy fic (azt hiszem, az volt, és nem original), amit találtam, és Veszprémben játszódott - alapvetően élénk képzelettel vagyok megáldva és bármibe bele tudok helyezkedni, amit olvasok, de az, hogy a saját városom utcáin játszódott a sztori, hát brutálisan élveztem. Meg még ha nem is egy olyan helyszínről van szó, amit úgy ismerek, mint a tenyeremet, akkor is nagyon tudom szeretni a valós helyszínű sztorikat, annyira életszagú tud lenni, ahogy egy kitalált világ csak nehezen.

_________________
“ I think a lot about killing myself, not like a point on a map but rather like a glowing exit sign at a show that's never been quite bad enough to make me want to leave. See, when I'm up I don't kill myself because, holy shit, there's so much left to do! When I'm down I don't kill myself because then the sadness would be over, and the sadness is my old paint under the new. ”
― Neil Hilborn, The Future

Főleg itt: AO3. Továbbá: Facebook, twitter, Flight Rising, Íróbarlang Discord.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 18 (hétfő), 13:17 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2007 augusztus 13 (hétfő), 0:13
Hozzászólások: 1515
Tartózkodási hely: Szeged
Gigi685 írta:
Én soha nem is értettem, hogy valaki nem arról akar írni, ami körülötte van, hanem arról, amit nem is ismer. Ebből lesznek az abbahagyott vagy lelketlen történetek. Minél többet pakolsz valamibe magadból, annál jobban fog áradni a szeretet, könnyebb lesz megírni, és jobb lesz olvasni is. A karaktered valami olyasmit éljen át, amit te is átélsz, lakjon ott, ahol te laksz, vagy legalábbis olyan dolgok történjenek vele, amikre te is gyakran gondolsz. Jó, ez nyilván nincs kőbe vésve, és mindenki máshogy is látja, de nagyon fontos leszögezni, hogy amit írsz, a legjobb, ha teljesen belőled jön. Szóval éljen a saját utca, saját suli, a húsz-harminc ismerősből összegyúrt karakterek. Ha valaki bemenne a sulimba, az írásaim alapján nagyjából megtalálná magát, mert mi értelme változtatni az alaprajzon meg ilyen "kitalálásokkal" szenvedni, ha egyszer zsigerből elő tudsz rántani egyet, amihez bármelyik kitalált alaprajzon felül a legjobban tudsz alkalmazkodni. És különben is a sztori a lényeg.
Az emberekkel mondjuk szerintem finomabban kell bánni. Direktbe egy embert nem jó ötlet beírni a sztoridba, mert akkor nem tudsz majd úgy viszonyulni hozzá, mint a többi karakterhez, de a fő csapásirányt a személyiségéhez nyilván a tapasztalatok fogják adni, amiket létező emberekkel kapcsolatban szerzel.
Júliusban vagy NaNo Camp, és novemberben a hivatalos. Sok sikert. :)


Simán lehet olyanról írni, amit nem ismersz, minden csak utánanézés, anyaggyűjtés kérdés. Ez még nem azt jelenti, hogy nem vagy benne a sztoriban, mert ettől még a tapasztalataid dominálnak. De ha mindenki arról írna, amit ismer, akkor Pl.: nem született volna meg a Gyűrűk Ura, Harry Potter, sőt egyetlen más sci-fi és fantasy se. Csak a fantáziát kell elengedni, ami határtalan. Ennek ellenére nem mondom, hogy nem írnék Szegeden játszódó történetet, de ha írnék, tuti nem real life lenne, hanem valami jövőben játszódó, popsztap. sci-fi minimum. Valahogy most játszódó történetet eleve nem tudom elképzelni, hogy írjak, max, ha teli raknám politikával, de az se magyar környezetben játszódna, az is fix. Pl.: a nyugati terrorhelyzetről, bevándorlásról szívesen írnék.

_________________
Blog, Stories of LL, Facebook, Twitter, Moly


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 17 (vasárnap), 22:27 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
Akkor reménykedek :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 17 (vasárnap), 21:55 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Én tavaly megcsináltam, túlélhető egyébként. :)

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 17 (vasárnap), 21:51 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
Ezek szerint viszont nem értem, miért hittem azt, hogy ezt nagyon sokan kínosnak gondolnák. Pont rád is gondoltam - nem így - mivel te magyar környezetben, Pesten írsz :)
Az emberekkel tényleg másként kell bánni, mondjuk ötödikben ezt úgy akartam megoldani, hogy az új osztályt 38-ról negyven fősre változtattam és kicsit megváltoztattam a karakterek külsejét meg nevét. Aztán az évek során teljesen más személyiségek és sztori fejlődött ki az egészből, mert na. Ott még apróbb változtatásokat csináltam, mert - vicces lesz - "nehogy ráismerjen bárki bármire, ha kiadják" :D Na, kölök voltam még.
Jó lenne, ha sikerülne a dolog, köszi! És szintén hajrá mindenkinek, aki megcsinálja :) (még ha én végül nem is, mert nem leszek itthon egy hónapig, de na...)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 17 (vasárnap), 21:38 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2013 november 26 (kedd), 17:23
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: szocializmus city
Én soha nem is értettem, hogy valaki nem arról akar írni, ami körülötte van, hanem arról, amit nem is ismer. Ebből lesznek az abbahagyott vagy lelketlen történetek. Minél többet pakolsz valamibe magadból, annál jobban fog áradni a szeretet, könnyebb lesz megírni, és jobb lesz olvasni is. A karaktered valami olyasmit éljen át, amit te is átélsz, lakjon ott, ahol te laksz, vagy legalábbis olyan dolgok történjenek vele, amikre te is gyakran gondolsz. Jó, ez nyilván nincs kőbe vésve, és mindenki máshogy is látja, de nagyon fontos leszögezni, hogy amit írsz, a legjobb, ha teljesen belőled jön. Szóval éljen a saját utca, saját suli, a húsz-harminc ismerősből összegyúrt karakterek. Ha valaki bemenne a sulimba, az írásaim alapján nagyjából megtalálná magát, mert mi értelme változtatni az alaprajzon meg ilyen "kitalálásokkal" szenvedni, ha egyszer zsigerből elő tudsz rántani egyet, amihez bármelyik kitalált alaprajzon felül a legjobban tudsz alkalmazkodni. És különben is a sztori a lényeg.
Az emberekkel mondjuk szerintem finomabban kell bánni. Direktbe egy embert nem jó ötlet beírni a sztoridba, mert akkor nem tudsz majd úgy viszonyulni hozzá, mint a többi karakterhez, de a fő csapásirányt a személyiségéhez nyilván a tapasztalatok fogják adni, amiket létező emberekkel kapcsolatban szerzel.
Júliusban vagy NaNo Camp, és novemberben a hivatalos. Sok sikert. :)

_________________
"Az igazi művészek maguktól idéznek." - /Gigi685/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 17 (vasárnap), 17:30 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
Köszi lányok >:D<
Igazából csak azért merült fel bennem kétségként, mert... hátizé, mindenbe bele lehet kötni alapon :D Hiri, szerintem én már hallottam erről az ötletedről és még mindig kíváncsian várom :D Mikor is lesz legközelebb NaNoWriMo? Lehet, hogy ezt becsatlakjoztatom hozzá, ha lehet ilyet, mert max egy fejezet lesz kész sürgetés nélkül. Mondjuk előtt a legeslegutolsó simításokat kéne végiggördítenem egy fontosabb *khm* hp sztorin, de arról már megvan a véleményem és a kritikák is alátámaaztják majd, úgyhogy vigaszt keresek :D
Amelia, nos, ha bárki megjegyzi hogy hol lakok vagy tudja pontosan, le a kalap előtte :-D (nem tudom, miért, de nekem nem hangzik túl ismert városként... leszámítva Sissit meg a nemrégiben itt levő őrült pasast aki fel akarta gyújtani a benzinkutat, de ez abszolúte OFF)
Egyébként azért gondoltam, hogy változtatok rajta, mert pl a főszereplők háza nincs megépítve, utcaként meg csak a mienket tartom hangulatilag nagyjából megfelelőnek, úgyhogy lehet, bepasszintanék egy hasonlót vagy kicsit átrendezném a szomszéd utcát. Illetve lesz egy szórakozóhely az egyik étterem és fodrászszalon között - mert úgy képzeltem el, különben sem voltam még szórakozóhelyen se itt, se máshol, szóval azt sem tudnám hitelesen leírni -, de más így maradna. A sulit is kábé ezért választottam, mert a miénket ismerem, tudom milyenek a tanárok, milyen programok és csereprogramok vannak, a moralitást is kábé ismerem. Ugye a diákok közül nem használok majd "igazikat", magyarul nem az alattam levő osztályba fog járni a srác vagy a fölöttünk levőbe a bátyja. A tanárokon még gondolkodom, mert némelyik nagy arc, de hát személyiségi jogok meg ilyenek (?)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 17 (vasárnap), 17:18 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2010 január 18 (hétfő), 20:14
Hozzászólások: 1888
Tartózkodási hely: Veszprém
Sybill Dumbledore 02 írta:
Bocsánat, mintha az előző téma nem ért volna véget, de idepofátlankodok :oops: (jó kis eltűnés után, persze :D :labi: )

Szóval nektek mi a véleményetek arról, hogy egy történetet ugyanabba a városba helyezzünk (főleg) amelyikben élünk, esetleg egy vagy két helyszínt megváltoztatva/kiegészítve? Most lehet, hogy a kreativitás hiánya miatt alakult ez ki bennem (meg lehet mondani, ha így van, mert nem tudom) de az egyik ilyen "nem túl kidolgozott, nem túl nagy ötlet, de jól elvagyok vele" történetemet amit feltölteni sem akarok, teljes egészében Gödöllőn (ahol lakok) képzeltem el. Ugye Pest közel van, meg jól is néz ki (szerintem), illetve ugye ismerem, a főszereplők iskolájának is az enyémet képzelem el. Pedig 100% hogy nem rólam vagy az ismerőseimről szólna a dolog (főleg, mert más személyiségűek-családi hátterűek illetve fiúk). Na, ezt jól körbemagyaráztam :D A lényeg az, hogy szerintetek ennek fényében használhatom-e helyszínként a városomat, vagy találjak ki egy sajátot, ami 99%-ban ugyanolyan lenne? Mit gondoltok erről?


Én NaNoWriMora tervezek írni egy femslash urbán fantasyt, ami teljes egészében itt Veszprémben és a környékén játszódik. Gyönyörű város, varázslatos helyekkel, régi épületekkel, zöldövezettel és szűk utcákkal, dombokkal, mindennel ami szép és jó. Ismerem a kocsmákat, a lakótelepeket, a színházakat, a tereket és a boltokat, és nem csak lustaságból választom feltétlen helyszínül, hanem azért is, mert szeretem ezt a várost és írni akarok róla. És én aztán semmit nem fogok megváltoztatni, már azt leszámítva hogy egy mágikus háborút szabadítok a placcra. :D (Az azért elég súlyosan tereprendezés lesz, de na. xD)
Szóval ez olyan, hogy szerintem tök jó, és én nemhogy azt mondom, hogy oké, elmegy, hanem hogy okééé és tökjó! Csináld, írj a városodról, miért kellene újat kitalálnod? Egyetértek Ameliával, tök természetes, hogy olyan helyet választasz helyszínnek, amit ismersz. Szerintem ez néha még jobb is, mint amikor mondjuk egy létező, de az író számára nem túl ismert helyszínre próbál elhelyezni egy sztorit, még sok utánajárással se lehet úgy, mintha ismerné vagy ténylegesen ott is élne.
(Magadnak teremteni egy full fikcionális helyet, az nyilván más, mert akkor ismered és tök jó az is, de sok a munka vele, és ha nem akarod, egyáltalán nem kötelező ebbe erőt-időt belefeccölnöd. A jó sztorinak nem az a függvénye hogy mennyire szól rólad vagy a környezetedről vagy a valóságról és mennyire nem. :) )

_________________
“ I think a lot about killing myself, not like a point on a map but rather like a glowing exit sign at a show that's never been quite bad enough to make me want to leave. See, when I'm up I don't kill myself because, holy shit, there's so much left to do! When I'm down I don't kill myself because then the sadness would be over, and the sadness is my old paint under the new. ”
― Neil Hilborn, The Future

Főleg itt: AO3. Továbbá: Facebook, twitter, Flight Rising, Íróbarlang Discord.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 17 (vasárnap), 16:58 
Offline
Írópalánta
Avatar

Csatlakozott: 2016 január 09 (szombat), 16:12
Hozzászólások: 199
Tartózkodási hely: konyha
Sybill Dumbledore 02 írta:
Bocsánat, mintha az előző téma nem ért volna véget, de idepofátlankodok :oops: (jó kis eltűnés után, persze :D :labi: )

Szóval nektek mi a véleményetek arról, hogy egy történetet ugyanabba a városba helyezzünk (főleg) amelyikben élünk, esetleg egy vagy két helyszínt megváltoztatva/kiegészítve? Most lehet, hogy a kreativitás hiánya miatt alakult ez ki bennem (meg lehet mondani, ha így van, mert nem tudom) de az egyik ilyen "nem túl kidolgozott, nem túl nagy ötlet, de jól elvagyok vele" történetemet amit feltölteni sem akarok, teljes egészében Gödöllőn (ahol lakok) képzeltem el. Ugye Pest közel van, meg jól is néz ki (szerintem), illetve ugye ismerem, a főszereplők iskolájának is az enyémet képzelem el. Pedig 100% hogy nem rólam vagy az ismerőseimről szólna a dolog (főleg, mert más személyiségűek-családi hátterűek illetve fiúk). Na, ezt jól körbemagyaráztam :D A lényeg az, hogy szerintetek ennek fényében használhatom-e helyszínként a városomat, vagy találjak ki egy sajátot, ami 99%-ban ugyanolyan lenne? Mit gondoltok erről?


Szerintem ezzel nincs semmi baj. :) Egyrészt senki nem tudja, hogy hol laksz (legalábbis eddig :D ), de még ha tudnák is, szerintem teljesen természetes, ha olyan helyről írsz, amit jól ismersz.

_________________
Kép
Teddy Lupin fanatikus
Üres kritika-vadász

Fanfic:Nextgen
Egyebek:Tumblr


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 július 17 (vasárnap), 16:18 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 május 16 (péntek), 16:26
Hozzászólások: 767
Tartózkodási hely: Hell's Kitchen
Bocsánat, mintha az előző téma nem ért volna véget, de idepofátlankodok :oops: (jó kis eltűnés után, persze :D :labi: )

Szóval nektek mi a véleményetek arról, hogy egy történetet ugyanabba a városba helyezzünk (főleg) amelyikben élünk, esetleg egy vagy két helyszínt megváltoztatva/kiegészítve? Most lehet, hogy a kreativitás hiánya miatt alakult ez ki bennem (meg lehet mondani, ha így van, mert nem tudom) de az egyik ilyen "nem túl kidolgozott, nem túl nagy ötlet, de jól elvagyok vele" történetemet amit feltölteni sem akarok, teljes egészében Gödöllőn (ahol lakok) képzeltem el. Ugye Pest közel van, meg jól is néz ki (szerintem), illetve ugye ismerem, a főszereplők iskolájának is az enyémet képzelem el. Pedig 100% hogy nem rólam vagy az ismerőseimről szólna a dolog (főleg, mert más személyiségűek-családi hátterűek illetve fiúk). Na, ezt jól körbemagyaráztam :D A lényeg az, hogy szerintetek ennek fényében használhatom-e helyszínként a városomat, vagy találjak ki egy sajátot, ami 99%-ban ugyanolyan lenne? Mit gondoltok erről?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 június 15 (szerda), 15:01 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2014 szeptember 20 (szombat), 20:10
Hozzászólások: 563
Katja írta:
De mi a helyzet a gyerekekkel? Akik ugye fogékonyabbak még a "varázslatra". Talán ők annak láthatják az égen feltűnő zöld dolgot, ami, és nem csak tüzijátéknak...

Erről most a Ragyogás jutott eszembe, mert abban is ez merül fel. Most, ahol tartok per pill Wendy és Jack Danny képzelgéseit gyerekkori skizofréniának tudják be, meg csak annak, hogy gyerek, és majd kinövi Tehát gondolom, a mugli felnőttek is így vélekedhetnek a dologról, hogy képzeleg meg játszik, és majd kinövi.

_________________
:pbunny:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 június 15 (szerda), 14:59 
Offline
Fanficbúvár
Avatar

Csatlakozott: 2009 március 10 (kedd), 15:07
Hozzászólások: 655
Tartózkodási hely: Tamási
Hiriajuu írta:
... látni látják, csak nem úgy értelmezik, nem annak, ami. Mondjuk tűzijátéknak hiszik, elhitetik magukkal, hogy az, mert mi más lehetne? Nem tudhatják, hogy varázslat, mert nem hisznek benne, nem tudnak a létezéséről.


Igen, én is hasonlóképpen gondolkodtam. :-B De mi a helyzet a gyerekekkel? Akik ugye fogékonyabbak még a "varázslatra". Talán ők annak láthatják az égen feltűnő zöld dolgot, ami, és nem csak tüzijátéknak...

Igen, tudom, butaság. :roll: csak megakasztott írás közben és az agyamra ment, hogy nem tudtam haladni a fejezettel egy ilyen apróság miatt. ~x(

aztán úgy okoskodtam, hogy mivel a könyvekben nincs konkrét utalás vagy nyilatkozat erről, így az én muglijaim vagy látják, vagy nem látják a SJ-ta, attól függően, hogy én hogy akarom B-)

_________________
Félszárnyú angyalok vagyunk mindannyian, ezért csak akkor tudunk repülni, ha a másikat átöleljük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Írói Ötletbörze - tipp- és trükktár tollforgatóknak
HozzászólásElküldve: 2016 június 15 (szerda), 10:03 
Offline
Sztorihajhász
Avatar

Csatlakozott: 2010 január 18 (hétfő), 20:14
Hozzászólások: 1888
Tartózkodási hely: Veszprém
Katja írta:
Kérdésem lenne, mivel jobb helyet nem találtam, ide írom. Akárhogy keresem, nem bukkanok rá, magamtól pedig nem emlékszem... :?

A muglik látják a Sötét Jegyet?


Nincs róla fix információ. :) Csak kalkulálgatásokat találtam, de egyezik azzal a legtöbb, amit én is gondolnék.

Elvileg ugye a muglik látják a mágiát - erre nem egy példa van a könyvekben. Az első könyv elején, mikor ünneplik Voldemort eltűnését és a híradóban hullócsillag-esőt mondanak be, vagy Ariana esete a mugli fiúkkal, akik látták hogy mit csinál a kertben csak nem tudta nekik megmagyarázni, stb. Arthur mondja valamikor Harrynek, hogy a muglik még azt sem látják meg, ami az orruk előtt van, és sokszor szinte szándékosnak tűnik, hogy mennyire nem vesznek tudomást a mágiáról. (Pl. zsugorodó kulcsok.)
Meg nyilván nem véletlenül vannak az amneziátorok a minisztériumban, azoknak pont ez a dolguk, hogy módosítsák azoknak a mugliknak az emlékezetét, akik mágiát láttak. (Pl. Sirius és Peter ütközetére ugye a muglik azt hitték, hogy gázrobbanás, de az el van mondva hogy utólag kellett az emlékezetüket módosítani hogy azt higgyék, szóval eredetileg nyilván tudták hogy nem gázrobbanás volt, amit láttak. Látták szerintem a varázslatot magát, csak nem tudták értelmezni.)

Tehát talán az a leglogikusabb, ha azt mondjuk, hogy látni látják, csak nem úgy értelmezik, nem annak, ami. Mondjuk tűzijátéknak hiszik, elhitetik magukkal, hogy az, mert mi más lehetne? Nem tudhatják, hogy varázslat, mert nem hisznek benne, nem tudnak a létezéséről.

_________________
“ I think a lot about killing myself, not like a point on a map but rather like a glowing exit sign at a show that's never been quite bad enough to make me want to leave. See, when I'm up I don't kill myself because, holy shit, there's so much left to do! When I'm down I don't kill myself because then the sadness would be over, and the sadness is my old paint under the new. ”
― Neil Hilborn, The Future

Főleg itt: AO3. Továbbá: Facebook, twitter, Flight Rising, Íróbarlang Discord.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 462 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség